[BLESKOVKA] Táto burza stratila $190 miliónov v BTC, ale nie kvôli hackerom + SoD crash course

2
Bitcoin facepalm

Skratka SoD – Segregation of Duties – vyjadruje myšlienku, podľa ktorej žiadny jeden človek nemá oprávnenie na vykonanie určitej akcie. Využíva sa napríklad vo svete financií alebo v programovaní.

Príklad

Programovanie: Vývoj softwaru sa skladá z troch hlavných častí – 1. Programovanie novej funkcionality/aplikácie.. 2. Testovanie kódu 3. Poslanie programu do produkcie (zverejnenie, aplikácie, updatu…). Nikdy sa nesmie stať, že si jeden programátor / skupina programátorov napíše software, otestuje ho a pustí do produkcie. každú z týchto činností musí vykonávať odlišná skupina ľudí.

Financie: Nikdy sa nesmie stať, že pracovník vytvorí nový projekt, navrhne rozpočet, a schváli ho. Ľudia by to začali zneužívať a vytunelovali by celú firmu.

Kiež by toto vedela burza QuadricaCX

Zdá sa, že najväčšia kanadská krypto-burza QuadricaCX o tomto všeobecne známom princípe nevedela. Prístup k priv. kľúčom ku k cold storage walletkám totiž mal iba jej CEO Gerald Cotten.

Bohužiaľ, stalo sa to, čo sa stať nemalo a Gerald nedávno zomrel. Túto skutočnosť podporila aj jeho žena, dnes už vdova, predložením úmrtného listu.

A tak sa stalo, že 190 miliónov dolárov (4 miliardy korún) zamrzlo v burzovných peňaženkách. Desaťtisíce zákazníkov prišli o svoje peniaze.

Poučme sa z toho

Vážení čitatelia. Podobné problémy má drvivá väčšina búrz s kryptomenami! Staré zlaté pravidlo znie: NENECHÁVAJTE vaše coiny na burzách! NIKDY! Nakúpte a preč s nimi! A už dupľom to platí v prípade menších búrz. Snáď jedinou výnimkou by mohol byť Coinbase.

Poznáte niekoho, kto má skúsenosť s DasCoinom? Pošlite mu tento článok!

Naleteli ste DasCoin podvodníkom? Napíšte váš príbeh a my ho zverejníme!

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
RobMartin Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin
Člen
Martin

debilita neuvěřitelných rozměrů…

Rob
Host
Rob

Že jo?… 😮