Blockchain na olympijských hrách v Tokiu – Boj proti dopingu má novou zbraň

Share This Post

Blockchain proniká do celého světa. Nejnovějším odvětvím, které nastupuje na vlnu digitální bezpečnosti, je sport. Přesněji se pak jedná o monitoring dopingu.

Blockchain a doping

Sportovní odvětví dlouhodobě trápí vysoká míra užívání zakázaných látek. Přeborníky v dopingu jsou ruští sportovci. Hlavní vyšetřovatel ruského dopingu Jack Robertson potvrdil, že pokud se sportovci v Rusku dostanou na úroveň národní reprezentace, tak nemají jinou volbu než s dopingem začít. To následně spustilo obrovský poprask na světové sportovní scéně.

Státem řízený doping sportovců je velkým problémem a ohrožením pro samotné sportovce. Mezinárodní agentura na testování dopingu se tak rozhodla využít nových technologií. A vybrala si právě blockchain. Ten by měl vnést větší transparentnost do toho, jak testování probíhá, a zároveň by měl výrazně ztížit manipulaci s testy.

Mezinárodní testovací agentura (ITA) chce stihnout zavedení blockchainu do svých postupů už do olympiády v Tokiu. Na prototypu této technologie momentálně pracuje ve spolupráci se společností BlockFactory. Generální ředitel ITA Benjamin Cohen řekl, že ačkoliv jsou jejich plány velmi ambiciózní, tak věří, že se mohou povést.

Podle Cohena by ITA měla blockchain využívat už na hrách v roce 2020. Některé procesy na olympijských hrách v Japonsku by tak již mohly být dokumentovány pomocí blockchain technologie.

Manipulace s daty

„Blockchain není odpovědí na to, jak vymýtit doping ze sportovních akcí. Nicméně je jedním z nástrojů, který k tomu má pomoci,“ říká Cohen. „Blockchain pomáhá v ověřování důvěryhodnosti dokumentů. To by následně mohlo pomocí zvýšit důvěru v systém testování dopingu,“ dodává.

Více informací – Jak se vyvíjely ceny kryptoměn od roku 2013 až do roku 2018

Hlavním cílem testování je vytvořit systém, kde dokumenty nemohou být zpětně falšovány a ani do nich nemůže být zpětně zasahováno. Testování prozatím probíhá v programu na terapeutické využívání zakázaných látek. U toho Cohen vidí dvě hlavní výhody. Jednak věří, že systém bude bezpečnější pro atlety, kteří musí poskytovat citlivá data o svém těle. Druhou výhodou pak je ztížené falšování dokumentů, které jsou na blockchainu.

Při přenosu dat z bodu A do bodu B je tak možné garantovat, že se jedná o pravý dokument. Cohen ovšem dodává, že blockchain není všemocný a nemůže ovlivnit lidský faktor. Pokud bude původní dokument vytvořen záměrně špatně, tak blockchain prostě nepomůže. V rámci digitálního přenosu dat má ovšem výrazně zvýšit ochranu před podvodným jednáním.

„Není jisté, jestli se nám podaří celý antidopingový řetězec zajistit pomocí blockchain technologie. I tak jsem si poměrně jistý, že jsme objevili části tohoto řetězce, pro které je blockchain vhodný. Máme tak uspokojivé řešení, kdy některé procesy zajistíme pomocí blockchainu, a to za rozumnou cenu,“ říká Benjamin Cohen.

Co číst dále:

[Zprávy] Může vůbec Bitcoin dosáhnout hodnoty 100 000 dolarů? • Osočování, hádky a útoky pokračují

Related Posts

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...