Všetko o indikátore Bollinger Bands

Share This Post

25Pri technickej analýze môžeme naraziť na radu pomocných indikátorov. Je ich naozaj veľa a každý trader má nejaký, ten svoj obľúbený, ktorý mu vyhovuje a poskytuje signály k obchodovaniu. V minulom článku sme si predstavili indikátor RSI, dnes sa zameriame na takzvaný Bollinger Bands indikátor.

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je indikátor Bollinger Bands
  • ako využiť tento indikátor pri obchdovaní

Čo je Bollinger Bands

Bollinger Bands (alebo Bollingerove pásma) je indikátor založený na volatilite trhu. Bol vyvinutý Johnom Bollingerom, po ktorom dostal aj svoje pomenovanie.

BB je zložený z troch kriviek. V podstate ide o stredný kĺzavý priemer (stredná krivka) so štandardnými odchýlkami, ktoré tak tvoria horné a dolné pásmo. Tieto pásma sa od seba vzďaľujú a následne opäť približujú podľa toho, či volatilita trhu rastie alebo klesá. Z pozície pásem a spôsobu, akým sa cena správa vo vzťahu k pásmám, vieme získať cenné informácie o vstupoch a výstupoch z trhu.

Ako obchodovať pomocou Bollinger Bands

BB sa dá využiť pri obchodovaní viacerými spôsobmi. Môže BB poslúžiť napríklad ako skvelý indikátor smeru a sily trendu. Vďaka týmto informáciám si vieme potvrdiť obchodné signály z iných indikátorov alebo obchodných stratégii. Poďme sa pozrieť, aké informácie vieme získať.

Počas uptrendu:

  • ak je uptrend silný, graf sa pravidelne dotýka a prekračuje horné pásmo. Znamená to, že aj napriek rastu ceny, aktivita kupujúcich neutícha a majú veľkú silu.
  • ak je cena počas uptrendu zatlačená k strednému pásmu, no hneď sa vráti spať k hornému, znamená to, že trh ma stále dosť sily k rastu
  • počas uptrendu by cena nikdy nemala prekročiť spodné pásmo. Ak k takému niečomu dôjde, znamená to, že trh stráca silu a môže dôjsť k otočeniu trendu

Počas downtrendu:

  • ak je downtrend silný, cena sa pohybuje blízko pri hranici spodného pásma
  • ak je cena počas downtrendu vytlačená k strednému pásmu, no neprekročí ho a vráti sa spať, znamená to, že predávajúci majú stále dosť sily a tlačia cenu smerom dole.
  • počas downtrendu by cena nemala nikdy prekročiť horné pásmo. Ak sa tak stane, znamená to, že downtrend slabne a môže dôjsť k jeho otočeniu.

Bollinger Bounce

Ďalším spôsobom, ako využiť BB pri obchodovaní, je Bollinger Bounce (alebo Bollingerov odraz). Základom celej tejto stratégie je jediný poznatok a to, že cena má stále tendenciu vracať sa k strednému pásmu. To znamená, že ak prekročí horné pásmo, odrazí sa a ide smerom dole. Samozrejme nehovoríme teraz o prípadoch silného uptrendu, ale počas doby, keď je trh pokojný a postupuje do strany. To isté sa stane, keď cena prekročí spodné pásmo. Opäť sa odrazí a smeruje hore. Pre lepšie pochopenie si to ukážeme na grafe:

Teraz vám možno v hlave skrsne myšlienka: „Prečo sa cena správa práve takto?“. Je to z jedného, jednoduchého dôvodu. Pásma pôsobia ako dynamický support a rezistencia. BB sa dajú používať na akomkoľvek grafe, či už na dennom, hodinovom alebo päťminútovom, no čím je interval väčší, tým sú pásma silnejšie a je tak väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k odrazu. Nie je to však také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Tak ako iné indikátory aj tento ponúka veľa falošných signálov. Mnoho skúsených traderov túto stratégiu vylepšilo natoľko, že vďaka nej  dokážu dlhodobo profitovať. Používajú ju najmä vtedy, keď sa trh pohybuje do strany a nie je jasne určený trend.

Tip redakcie: Všetko o indikátore RSI

Bollinger Squezze

Bollinger Squezze (alebo Bollingerovo stlačenie) je zase stratégia vyplývajúca priamo z jej názvu. V krátkosti, ak sa pásma priblížia k sebe, je to pre nás znamenie, že v krátkom čase dôjde k prerazeniu a katapultovaniu ceny. V takýchto prípadoch, ak cena prekročí horné pásmo, znamená to, že vystrelí smerom hore, ak prekročí dolné pásmo, vystrelí smerom dole. Samozrejme, platí podmienka, že pásma musia byť blízko seba.

Takéto formácie pásem a sviečok nenájdete každý deň, ale ak sa pozriete na 15-minútový graf, párkrát do týždňa ich určite uvidíte. Toto môže byť dobrá stratégia pre niekoho, kto obchoduje v krátkych intervaloch. V tomto prípade nám dáva indikátor signál o pohybe v predstihu a ak stihnete rýchlo zareagovať, mali by ste byť úspešný. Príkaz k predaju umiestňujeme na miesto, kde sa cena dotkne priemeru (čiže stredného pásma).

Záver

Indikátor Bollinger Bands je ďalším z veľmi obľúbených a nápomocných nástrojov pre obchodovanie. No taktiež treba povedať, že má kopec slabých miest. Štandardné nastavenia tohto nástroja nemusia sedieť každému obchodníkovi. Niekomu sedí väčšie množstvo periód, ďalšiemu zase väčšia odchýlka pásem. Tak ako tak, každý musí prísť na to svoje najvhodnejšie nastavenie sám, prípadne ho použiť v kombinácii s iným indikátorom.

Pri tradingu je dôležité získavať relevantné informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovat odosielanie notifikácií (návod najdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...