BTC maxis sa bojí DoS útoku: Je ich strach oprávnený?

Share This Post

Náhly nárast poplatkov za transakcie s bitcoinmi a výskyt nepotvrdených transakcií vyvolal cez víkend pri kryptokomunite na Twitteri obavy z možného „útoku“ na sieť typu DoS (Denial of Service).

Podľa BitInfoCharts robia priemerné transakčné poplatky v bitcoinovej sieti v súčasnej dobe 19,21 USD, tj 0,00068 BTC. Medzitým podľa Mempool Space predstavoval počet nevybavených transakcií v čase písania tohto článku 433 746.

Zvýšený dopyt v sieti dokonca spôsobil, že celkové poplatky za blok 7. mája dočasne prekročili blokovú odmenu vo výške 6,25 BTC.

Poplatky za blok prekročili blokovú odmenu.

Bitcoin a stručná história rekordných poplatkov

Proces ťažby proof-of-work má stanovenú blokovú odmenu 6,25 BTC, ktorá sa každé štyri roky znižuje na polovicu (halving). V zriedkavých prípadoch, keď dopyt po blokovom priestore prudko rastie, však môže byť toto číslo prekročené, čo spôsobí vyššie transakčné poplatky.

Analytici z kryptoodvetvia tiež uviedli, že k prekročeniu blokovej odmeny prvýkrát došlo v roku 2017. Pri jednom bloku boli zaznamenané poplatky vo výške 6,76 BTC a blok 788695 vygeneroval poplatky vo výške 6,7 BTC.

Mempool Space explorer pritom ukazuje, že aktivita odvtedy trochu poľavila a poplatky opäť klesli pod blokovú odmenu. Očakáva sa, že ďalší blok bude vygenerovaný s poplatkami vo výške 4,51 BTC.

Prudký nárast aktivity a dopytu po blokovom priestore bol pripočítaný nárastu zápisov Bitcoin Ordinals. Podľa poskytovateľa analytických služieb Glassnode využilo 7. mája celkom 75 % transakcií v reťazci bitcoinu Taproot, čo viedlo k rekordnému nárastu.

Block fees pre nasledujúci blok (Zdroj: Mempool Space)

DoS ako „maxi konšpirácia“

Niektorí používatelia z kryptokomunity na Twitteri však špekulovali o tom, že nedávne preťaženie je dôsledkom útoku DoS (denial of service) na bitcoinovú sieť.

Bitcoinoví analytici rýchlo poukázali na to, že to bolo spôsobené skôr dopytom ako premysleným útokom. „0xfoobar“ svojim 130 000 followerom odkázal:

„Bitcoin mempool konečne získava nejaké využitie a maxis si to vykresľujú ako DoS útok. Naozaj neuvažovali ani o tých najzákladnejších scenároch, ako že sa napríklad ‚Bitcoin stáva populárnym a ľudia sú ochotní za jeho používanie platiť’”.

0xfoobar

Dňa 8. mája najväčšia kryptomenová burza Binance opäť pozastavila bitcoinové transakcie s odvolaním sa na „veľký objem doposiaľ nevybavených transakcií“. Je to už druhýkrát, čo Binance pozastavila transakcie s BTC za posledných 12 hodín.

Sme novo aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Related Posts

V Kórei narastá počet kryptoscamov cieliacich na mladé ženy

Nedávna štúdia odhalila nárast juhokórejských podvodov s kryptomenami, ktoré...

Největší japonská letecká společnost spouští tržiště NFT

30. května All Nippon Airways (ANA), největší letecká společnost...

JPMorgan: Pokiaľ sa bitcoin bude podobať zlatu, dosiahne 45 000 USD

Podľa analytikov bankového giganta JPMorgan by mohol Bitcoin v...

Arthur Hayes predpovedá volatilný rok 2023, po ňom má prísť silná bitcoinová rely

Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Bitmex Arthur Hayes vysvetľuje, prečo...

Trezor hlási medzitýždenný nárast tržieb o 900 %

V oblasti hardvérových peňaženiek sa často spomínajú výrobcovia Ledger...

TA – predikcia ceny bitcoinu pre nasledujúce obdobie

Tento týždeň nám cenu bitcoinu ovplyvňovala veľa politika a tvorba...