CFTC varuje kryptoburzy: „Binance je len začiatok“

Share This Post

Právna bitka medzi USA a kryptomenovou burzovou platformou Binance bola označená ako začiatok agresívneho záujmu a prenasledovania. Aspoň podľa vnímania Komisie pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC – Commodity Futures Trading Commission).

Doterajší riaditeľ Changpeng Zhao (CZ) bol v dôsledku vyšetrovania odvolaný z funkcie generálneho riaditeľa spoločnosti a ako on, tak Binance musia zaplatiť obrovské sumy.

CFTC poznamenala, že jej stíhanie bude nestranné a zameria sa na stíhanie subjektov mimo USA, ktoré obchodujú s finančnými aktívami, vrátane digitálnych mien.

Binance v centre diania kryptomenových platforiem, ktoré čelia právnym problémom

Caroline D. Phamová, komisárka CFTC, uviedla, že agenda úradu nemá vo svojom stíhaní žiadne hranice, a to ani pre kryptomenovú legendu CZ. Od konca minulého roka, kedy došlo ku kolapsu firmy FTX, to bola pre kryptografický priemysel náročná jazda. Mnohí významní hráči odboru, vrátane už spomínanej Binance, si tak často pripadali ako na právnej „horskej dráhe“. Phamová potom najmä zdôraznila:

Malo by byť úplne jasné, že CFTC sa vo svojom stíhaní neamerických subjektov nezastaví.

Nedávno sa burza dostala na titulné stránky mnohých svetových novín. Jej generálny riaditeľ sa totiž priznal k vzneseným obvineniam vrátane porušenia zákonov proti praniu špinavých peňazí, ktoré sú v Spojených štátoch zavedené.

Jeho priznanie viny je súčasťou vyrovnania, keď burza musí zaplatiť pokutu vo výške 4,3 miliardy dolárov. Tým sa zapisuje do histórie ako najväčšie vyrovnanie zo strany finančnej spoločnosti. Changpeng Zhao má tiež zaplatiť pokutu vo výške 50 miliónov dolárov. Časť vyrovnania bude smerovaná práve CFTC.

Do funkcie nového generálneho riaditeľa spoločnosti Binance tak nastúpil Richard Teng. CZ bol uznaný vinným z porušenia amerických zákonov a po zaplatení kaucie 175 miliónov dolárov bol z väzby prepustený. Podľa posledných dostupných správ je záverečné vypočutie stanovené na február budúceho roka.

Spoločnosť Binance sa pred niekoľkými mesiacmi snažila odmietnuť všetky obvinenia, ktoré proti nej americká CFTC vzniesla. Aktuálny vývoj tak podnietil CFTC k ďalšiemu kolu agresívneho skúmania kryptomenových burzových firiem.

Ďalší komentár k prebiehajúcemu sporu medzi spoločnosťou Binance a americkou CFTC

Christy Goldsmith Romero, ďalšia komisárka CFTC, v súvislosti s vývojom prípadu dodala:

Na amerických trhoch nemajú „pirátske lode“ čo robiť. […] Prístup k americkým zákazníkom je výsadou, nie právom.

Naznačila tak, že tento orgán chce aj naďalej pokračovať vo svojich plánoch, kedy sa hodlá agresívne zamerať na kryptomenové burzy. Najmä ak sú nimi poskytované služby v súlade so zákonmi, ktoré požadujú vládne orgány.

Goldsmithová navyše upozornila, že používanie VPN nebude tolerované, rovnako ako ďalšie akcie vykonávané s cieľom vyhnúť sa pravidlám KYC.

Nové konanie proti Binance a CZ prichádza uprostred ďalšej právnej bitky, v ktorej hrá jednu z hlavných rolí bývalý generálny riaditeľ krypto burzy FTX Sam Bankman-Fried. Ten síce tvrdí, že nič nespáchal, ale súd uznal SBF vinným z niekoľkých trestných činov, ktoré okrem iného zahŕňali sprisahanie za účelom prania špinavých peňazí. 

SBF je v súčasnosti zadržiavaný v newyorskej metropolitnej väzobnej väznici a čaká na vynesenie rozsudku. K tomu by malo dôjsť 28. marca 2024. Hrozí mu až 115 rokov odňatia slobody.

Záver

V nedávno zverejnenom príspevku na platforme X (predtým Twitter) účtom Whale Wire sa znovu hovorí o ďalekosiahlych dôsledkoch prebiehajúcej kauzy Binance.

Obvinenia z prania špinavých peňazí môžu byť pre spoločnosť aj jej bývalého generálneho riaditeľa len začiatkom právnych problémov. Komisia má teraz prístup ku všetkým záznamom burzy, ktoré by mohli slúžiť ako katalyzátor na odhaľovanie ďalších prípadov nesprávne manipulovaných finančných prostriedkov alebo podozrenie na podvodné aktivity. Vyzerá to, že CFTC vo svojej snahe zabezpečiť, aby spoločnosti dodržiavali regulačný rámec krajiny, pôjde po mnohých.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem českém webu KryptoMagazin.cz

Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Related Posts

Bitcoin se blíží 60 000 USD po 3,7% denním zisku

Bitcoin vzrostl o 3,79 % za posledních 24 hodin...

Pro hongkongské kryptoburzy se blíží konečný termín pro podání žádosti o licenci

Kryptoburzy v Hongkongu musí do 29. února požádat o...

Mad Lads‘ Backpack Exchange překračuje objem obchodů 300 milionů dolarů za 24 hodin

Kryptoměnová burza Backpack založená na síti Solana dosáhla hranice...

Americký ministr financí vyzývá federálního regulátora, aby dohlížel na stablecoiny

Janet Yellenová, ministryně financí Spojených států, řekla zákonodárcům, že...