Čínská centrální banka začíná čím dál více zasahovat do domácí ekonomiky – Snaží se odvrátit krizi?

Share This Post

Můžeme si klást jednu velmi zásadní otázku a tou je, jak vidí aktuální situaci v globální ekonomice centrální banka Čínské lidové republiky? Na jednu stranu dělá centrální banka Číny to samé, co dělala i v minulosti. Sleduje počínání FEDu a kopíruje jej v zásadních rozhodnutích. Když tedy Federální rezervní banka Spojených států sníží sazby, tak čínská centrální banka minimálně zváží snížení sazeb i u sebe doma. Když FED sazby zvýší, tak platí to samé.

Akumulující se problémy

Na druhou stranu musí brát v potaz zhoršující se situaci v Hong Kongu. Navíc, obchodní jednání mezi Čínou a Spojenými státy jsou vleklá a zdá se, že prostě nikam ani nepovedou. A to i přesto, že USA a ČLR nedávno podepsaly částečnou obchodní dohodu, která měla vybudovat základ pro další obchodní jednání a dohody.

Čínská centrální banka v pondělí snížila sazbu repo o 25 bazických bodů, tedy na 2,50 %, což bylo významné, protože šlo o první snížení od roku 2015. Díky tomu akcie v Hong Kongu a pevninské Číny narostly na hodnotě. Akciový index, jako je Shanghai Composite, vzrostl o 1 % a Hang Seng o 1,5 %.

Včerejší snížení sazeb nebylo žádným překvapením. Dle posledních dat čínská průmyslová produkce a maloobchodní prodeje ukazují, že čínská ekonomika je v útlumu a to po dlouhých letech prudkého růstu. Něco z toho souvisí se strukturálními změnami, jako je přechod na stabilnější a pomalejší růst spotřebitelské ekonomiky. Jiní zase dávají větší váhu nejistotám plynoucí z obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy.

Zachraňování bankovního sektoru

Čína musela zachránit nejméně pět středně velkých bank, přičemž tou zatím poslední v řadě byla Harbin Bank, která měla před krachem díky špatným půjčkám. Čínské bankovní vklady činí 27 bilionů dolarů, což je dvojnásobek celkové částky vkladů komerčních bank v USA.

Peněžní i fiskální stimul v posledních 12 až 18 měsících byl opatrný, aby nezhoršoval úroveň podnikového dluhu. Nedostatek podnětů zklamal mezinárodní investory, kteří se nyní vzdávají toho, že Čína někdy otevře penězotoky z úvěrů.

Institut mezinárodních financí nedávno uvedl, že globální dluh nyní dosáhl 250 bilionů dolarů, což je 320 % globálního HDP, přičemž největší složkou je podnikový dluh, což je asi 75 bilionů dolarů. Pokud se Fed rozhodne i dále snižovat sazby, což právě trh očekává a bude v tom pokračovat i přes obecné zpomalení americké ekonomiky, tak se Čína pravděpodobně ke snižování sazeb přidá též. Vzhledem k tomu, že je další schůzka Fedu už 11. prosince, tak se to dozvíme již celkem brzy.

Co číst dále?

Federální rezervní banka nakupuje miliardy hypotečních zástavních listů – Proč to dělá?

Related Posts

AI vládne světu od roku 2024, ale důvěra stále chybí

Umělá inteligence se od roku 2024 stala klíčovým tématem....

Staking ETF Etherea bude mít bez několikaměsíčního růstu jen malý dopad

Schválení stakingu pro spotové Ether ETF ve Spojených státech...

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...