Čínská centrální banka začíná čím dál více zasahovat do domácí ekonomiky – Snaží se odvrátit krizi?

0
cina

Můžeme si klást jednu velmi zásadní otázku a tou je, jak vidí aktuální situaci v globální ekonomice centrální banka Čínské lidové republiky? Na jednu stranu dělá centrální banka Číny to samé, co dělala i v minulosti. Sleduje počínání FEDu a kopíruje jej v zásadních rozhodnutích. Když tedy Federální rezervní banka Spojených států sníží sazby, tak čínská centrální banka minimálně zváží snížení sazeb i u sebe doma. Když FED sazby zvýší, tak platí to samé.

Akumulující se problémy

Na druhou stranu musí brát v potaz zhoršující se situaci v Hong Kongu. Navíc, obchodní jednání mezi Čínou a Spojenými státy jsou vleklá a zdá se, že prostě nikam ani nepovedou. A to i přesto, že USA a ČLR nedávno podepsaly částečnou obchodní dohodu, která měla vybudovat základ pro další obchodní jednání a dohody.

Čínská centrální banka v pondělí snížila sazbu repo o 25 bazických bodů, tedy na 2,50 %, což bylo významné, protože šlo o první snížení od roku 2015. Díky tomu akcie v Hong Kongu a pevninské Číny narostly na hodnotě. Akciový index, jako je Shanghai Composite, vzrostl o 1 % a Hang Seng o 1,5 %.

Včerejší snížení sazeb nebylo žádným překvapením. Dle posledních dat čínská průmyslová produkce a maloobchodní prodeje ukazují, že čínská ekonomika je v útlumu a to po dlouhých letech prudkého růstu. Něco z toho souvisí se strukturálními změnami, jako je přechod na stabilnější a pomalejší růst spotřebitelské ekonomiky. Jiní zase dávají větší váhu nejistotám plynoucí z obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy.

Zachraňování bankovního sektoru

Čína musela zachránit nejméně pět středně velkých bank, přičemž tou zatím poslední v řadě byla Harbin Bank, která měla před krachem díky špatným půjčkám. Čínské bankovní vklady činí 27 bilionů dolarů, což je dvojnásobek celkové částky vkladů komerčních bank v USA.

Peněžní i fiskální stimul v posledních 12 až 18 měsících byl opatrný, aby nezhoršoval úroveň podnikového dluhu. Nedostatek podnětů zklamal mezinárodní investory, kteří se nyní vzdávají toho, že Čína někdy otevře penězotoky z úvěrů.

Institut mezinárodních financí nedávno uvedl, že globální dluh nyní dosáhl 250 bilionů dolarů, což je 320 % globálního HDP, přičemž největší složkou je podnikový dluh, což je asi 75 bilionů dolarů. Pokud se Fed rozhodne i dále snižovat sazby, což právě trh očekává a bude v tom pokračovat i přes obecné zpomalení americké ekonomiky, tak se Čína pravděpodobně ke snižování sazeb přidá též. Vzhledem k tomu, že je další schůzka Fedu už 11. prosince, tak se to dozvíme již celkem brzy.

Co číst dále?

Federální rezervní banka nakupuje miliardy hypotečních zástavních listů – Proč to dělá?

avatar
  Subscribe  
Upozornit na