Analýza indexu Dow Jones Industrial Average – Vzhůru ke hvězdám!

0
dow jones

Ten čas utíká jako voda, neboť od poslední analýzy na Dow Jones Industrial Average uběhly už skoro tři měsíce. Jedná se o nejstarší akciový index vůbec a je to to naprosto nejrelevantnější, co nám globální akciový trh může nabídnout. Před třemi týdny jsem pro vás již připravil analýzu na akciový index S&P 500, který už tehdy měl za sebou nové maximum. Bylo kolem toho spousty slávy, takže to nemohlo uniknout snad vůbec nikomu.

Dow Jones index byl hned dalším v pořadí, kterému se povedlo to samé a to vůbec hlavní je, že to trvá až do teď. Index pořád roste na hodnotě, což je něco neuvěřitelného a posouvá to aktuální expanzivní cyklus o něco dále. S tím přichází otázka, jak dlouho aktuální cyklus ještě vydrží a jak moc špatné to bude, až to všechno jednou praskne. Ve veřejném prostoru najdete spousty informací a komentářů, které se na to snaží najít odpověď. Nicméně, vše jsou to jen spekulace, které jsou prostě neověřitelné. Jisté ale je, že jako je nynější expanzivní cyklus divoký, tak stejně na tom bude i ten recesivní. Což právě není zrovna uklidňující.

Aktuální situace na 1D TF Dow Jones Industrial Average

analýza DJI

Shrnutí minulého vývoje

Abych teď navázal na minulou analýzu, tak tehdy se kurz držel v rámci bearish pennantu. Z toho se dalo vyvozovat, že budeme pokračovat v poklesu. Nicméně fakt, že se kurz pohybuje v rámci zakresleného trendového kanálu, měl nakonec větší váhu a trh se tedy vydal opačným směrem. Kurz se zase pokusil dostat skrze hladinu 27 296 bodů, ale to se znovu nepovedlo a trh solidně oslabil. V tuto chvíli to dost připomínalo Pump & Dump, což lze pozorovat na akciových indexech v posledních dvou letech poměrně dost často. Propad byl ale opětovně zastaven na spodní hraně channelu a následoval silný odraz, který dovedl kurz k hranici odporu 27 296 bodů.

Nové maximum

Cena po několik obchodních dní konsolidovala pod touto rezistencí, až jsme tu měli další pokus o průraz. A ejhle, tentokrát se průraz povedl, aniž by se vzápětí momentum překlopilo na opačnou stranu. Díky tomu máme další all time high a trh postupuje do zatím neprobádaného prostoru. Vzhledem k tomu že jsme v hodnotách, kde trh ještě nebyl, tak nemáme žádné S/R levely a můžeme jen dedukovat, že kurz bude i nadále respektovat hranice zakresleného trendového kanálu.

Nyní je vývoj takový, že by se kurz mohl brzy dotknou horní hrany útvaru, kde by asi došlo k odrazu směrem dolů. Následně by dávalo smysl, aby hodnota indexu vyklesala ke klíčové hranici v úrovni 27 296 bodů a proběhl retest. Společně s tím by mohlo dojít i k dotyku spodní hrany kanálu a tedy odrazu up.

Indikátory

Z RSI je jasné, že trh začíná být přepálený, ale pozitivním faktorem je fakt, že se hodnoty indikátoru vyšplhaly až do překoupené části. Jestli se tedy kurz dostane až do těsné blízkosti horní hrany kanálu, tak to bude znakem velké síly trhu. U MACD je samozřejmě momentum pozitivní, ale je tu náznak slábnutí. Co se týče Stochastic RSI, tak zde jsou křivky indikátoru už hodně dlouhou dobu v překoupené části.

Závěr

Abychom byli upřímní, tak tohle by se nikdy nepovedlo bez toho, aniž by FED nesnižoval úrokové sazby. Proto to není až tak velkým překvapením a je to logickým důsledkem expanzivní politiky ze strany centrální banky a samotné administrativy Spojených států. Těžko ale říct, jak dlouho to takhle bude ještě trvat a jak moc velký problém to bude, až to praskne. To jsou všechno jen dohady a já osobně jsem třeba zklamán, že na akademické půdě ekonomických fakult se o tom až tak moc nemluví. Dle mého názoru by si toto téma větší pozornost určitě zasloužilo.

Co číst dále?

Federální rezervní banka nakupuje miliardy hypotečních zástavních listů – Proč to dělá?


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naší Školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na