DeFi funkce se dostávají na burzy! Tyto projekty z toho benefitujou

0
DeFi oficiálně v bublině? Co je DeFi a proč je kolem něj takový hype?

Decentralizované finance jsou žhavým tématem v kryptoměnách. Jejich radikální vzestup nalákal i burzy a ty nyní spouští své variace Defi produktů. Dnes se podíváme na dva produkty z dílen Crypto.com a Binance.

Crypto.com spouští DefiSwap

Jedním z nejoblíbenějších produktů Defi světa je decentralizovaná burza (DEX) Uniswap. Crypto.com nyní spouští svou verzi DEXu Uniswap. Pro uživatele nabízí DefiSwap několik výhod. Nejprve se ovšem podíváme na to, co to DefiSwap vlastně je.

DefiSwap patří do rodiny technologií, které se nazývají Automated Market Makers DEXy. V podstatě se nejedná o klasický systém směny skrze order booky. Základem AMM systémů jsou tzv. liquidity pooly. Uživatelé v podstatě on-chain nahrají finance do určeného poolu na likviditu.

Likvidity pooly pak umožňují okamžitou on-chain směnu a to v kompletně decentralizovaném prostředí a bez toho, aniž by musely někomu poskytovat své finance. Poskytovatelé likvidity pak získávají procentuální část poplatků za směnu. V podstatě jsou odměňováni za poskytování likvidity.

A přesně takto funguje i DefiSwap. Jedna skupina uživatelů tedy poskytuje likviditu a dostává za to odměny v podobě části poplatků. Druhá skupina pak využívá služby decentralizované formy směny.

Crypto.com navíc nabízí prvních 14 dní odměny pro poskytovatele likvidity v podobě CRO tokenů. Pokud uživatel zamkne určitý počet mincí CRO na konkrétní časové období, tak se kvalifikuje na zisk části ze 14 milionů CRO tokenů. Jedná se tedy o pobídku pro poskytovatele likvidity.

Souhrné informace o projektu lze zjistit na blogu o startu DefiSwapu.

Binance spouští Launchpool

Burza Binance zase spustila centralizovanou verzi podobného finančního systému. Launchpool funguje v podstatě prostě. Uživatelé jsou odměňováni za to, že se účastní systému půjček, stakingu a úspor.

V Launchpoolu jsou uživatelé odměňováni za spoření či staking pomocí úroků a zároveň dostávají nové tokeny. Na Binance momentálně běží dva projekty v programu Launchpool. Jedná se o projekty decentralizovaných financí. Bella protokol a Wing.

Uživatelé tak primárně za držení BNB získávají výhody v podobě nových mincí, které přichází na trh. Bella protokol se již obchoduje na burze Binance. Původní cena tokenů v předprodeji byla 0,75 dolaru. V době psaní článku se Bella obchoduje za přibližně 10 dolarů.

Postupný přechod na Defi

Crypto.com i Binance mají plán na vytvoření decentralizovaného ekosystému. Oba projekty budují vlastní blockchainy a oba projekty využívají technologii Tendermint známou primárně jako mechanismus pro konsensus na síti Cosmos.

V rámci Defi horečky se ukazuje, že i centralizované entity chtějí naskočit na vlak hypu, který celé hnutí provází. V budoucnosti je ovšem potřeba, aby dané projekty dosáhly kompletní decentralizace a staly se tak službami, které nevyžadují důvěru ve třetí stranu.

Co číst dále:

Analýza Bitcoinu (BTC) – Vyplnění gapu prozatím odloženo, jdeme up?

avatar
  Subscribe  
Upozornit na