Digitálne aktíva teraz potrebujú reguláciu viac ako inokedy

Share This Post

Albert Isola, gibraltársky minister pre digitálne a finančné služby, zverejnil zaujímavý príspevok, v ktorom sa zamýšľa nad tým, ako v čase vysokej volatility trhu môže regulácia obnoviť dôveru verejnosti v kryptomeny.

Náročný rok 2022

Uplynulý rok priniesol svetu digitálnych aktív veľké výzvy a toto odvetvie dosiahlo historické maximá a podobne významné minimá. Pred necelým rokom dosiahol Bitcoin svoje maximum viac ako 68 000 USD, zatiaľ čo teraz sa obchoduje za cca 16 650 USD (údaj platný v čase písania článku), čo dobre ilustruje volatilitu trhu. V máji 2022 došlo k faktickému krachu kryptotrhu. Odhadovaná strata trhovej hodnoty je viac ako 2 bilióny USD.

Regulácia je potrebná na ochranu finančných aktív spotrebiteľov aj na to, aby sa trh stal celkovo bezpečnejším miestom. Nielenže to vzbudí väčšiu dôveru v tých, ktorí na trhu obchodujú, ale tiež to zvýši atraktivitu odvetvia, čo uľahčí širšie prijatie kryptografických služieb.

Zavedenie jasných regulačných pokynov by viedlo k tomu, že by štáty získali ku kryptomenám priateľskejší vzťah a ponúkli by prívetivé prostredie pre rastúce inovatívne spoločnosti. To zase podporí hospodársky rast hostiteľských jurisdikcií. Správcovia firiem zaoberajúcich sa digitálnymi aktívami tak zakladajú svoje aktivity v týchto dobre regulovaných jurisdikciách. Tam im totiž umožňujú obchodovať v bezpečnom a istom regulačnom prostredí s jasnými zákonmi, ktoré slúžia aj na ochranu spotrebiteľov. 

Stratená dôvera verejnosti a ako ju získať späť

Potreba regulácie digitálnych aktív sa v súčasnom útlme trhu stala ešte naliehavejšou. Riziká spojené s obchodovaním na trhoch s virtuálnymi aktívami boli v uplynulom roku ešte zdôraznené. Najmä potom v súvislosti s krachom niekoľkých veľkých búrz, vrátane Celsius, Voyager Digital a najnovšie FTX. Kvôli zle regulovanému odvetviu prišli zákazníci o kryptoaktíva v hodnote miliárd dolárov v hodnote kryptoaktív, ktoré im boli zablokované na účtoch alebo si nemohli finančné prostriedky z búrz vybrať.

Chyby z minulosti nepochybne poškodili verejnú mienku o kryptografickom priemysle. Na obnovenie dôvery je potrebné zaviesť reguláciu, ktorá ochráni majetok ľudí pred nedostatočným riadením spoločnosti alebo pred nekalými praktikami. Zavedenie účinných regulačných rámcov by mohlo odštartovať napravenie dôvery verejnosti. 

Finančné riziko je nepochybne hlavným faktorom, ktorý bráni širokému rozšíreniu digitálnych aktív. Hoci regulácia neodstráni investičné riziko, môže investorom poskytnúť istotu, že s nimi bude zaobchádzané spravodlivo. Dôležitú úlohu v tom zohrávajú štandardy integrity trhu spolu s účinnými povinnými kontrolami pri oddeľovaní klientskych aktív.

Pokroky v regulácii vo svete

Vzhľadom na to, že trhy s kryptomenami sú stále v relatívne ranej fáze vývoja, je ich regulácia prirodzene náročná. Túto výzvu len umocňujú rozdielne názory vo vnútri aj mimo odvetvie na to, akú podobu by regulácia mala mať a či by vôbec mala pokračovať. Ak sa však má každodenné používanie kryptomien stať normou, potom je regulácia potrebná. Očakáva sa, že široké prijatie digitálnych aktív tiež zaistí toľko potrebnú stabilitu tohto odvetvia.

Politické a regulačné osobnosti uvítali zavedenie regulácie v oblasti digitálnych aktív. Európska únia tento rok schválila konečné právne znenie návrhu nariadenia o trhoch s kryptoaktívami  (MiCA), ktorého cieľom je podporiť technologické inovácie v rámci Európskej únie a zabezpečiť ochranu spotrebiteľov pred nezákonnými finančnými stratami.

V roku 2022 navyše došlo k podpisu exekutívneho príkazu amerického prezidenta Joea Bidena, ktorého cieľom je preveriť riziká a prínosy spojené s kryptomenami. Nedávne zavedenie „Komplexného rámca pre reguláciu a rozvoj kryptomien“ má za cieľ zmeniť prostredie kryptoaktív v USA. Jasné rámce, ako sú tie navrhnuté na zavedenie v EÚ a USA, ukazujú vedúce postavenie a nepochybne povzbudia ďalšie jurisdikcie, ktoré chcú regulovať blockchainové technológie.

Záver

Priama a definitívna legislatíva je nevyhnutná na vytvorenie bezpečného a stabilného trhu pre všetkých účastníkov a tiež na podporu spolupráce medzi vládami, regulačnými orgánmi a firmami zaoberajúcimi sa digitálnymi aktívami. Cieľom takejto legislatívy by mala byť podpora inovácií a zároveň vytvorenie bezpečného prostredia pre všetkých, ktorí s nimi obchodujú. Tie, ktoré legislatívu nemajú, by podľa Isola mali nasledovať jurisdikcie, ktoré sú v tejto oblasti už na špici.

Sme novo aj na LinkedIn, kde zdieľame najlepšie články. Smelo nás tam môžete sledovať. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream.

ZDROJ: forkast.news

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...