ECB plánuje zavést digitální euro – v čem se má lišit od kryptoměn?

zdroj:kryptomagazin.sk

Evropská centrální banka plánuje zavést digitální verzi eura. Reaguje tak na rychle měnící se svět, i když oficiálně rozhodnutí ještě nepadlo. Na co se tedy občané mohou připravit a čím se má digitální euro odlišovat od ostatních kryptoměn?

Konzultace s občany, bankéři a akademiky mají na toto téma začít už 12. října. Plánované digitální euro však nemá nahradit platby v hotovosti, ale naopak, má je doplňovat.

Občané Evropské unie při placení svých výdajů, spoření a investicích stále více využívají digitální měny. ECB se vyjádřila, že jejich posláním je být správcem eura a jejich úkolem je zajistit důvěru občanů v hodnotu měny.

Z vyjádření vyplývá, že bychom se měli postupně připravovat na zavedení digitálního eura, pokud to bude nezbytné.

Čtěte také –  Toto je největší chyba nováčků – Zbytečně přicházejí o své peníze!

Jak se bude lišit od kryptoměn?

Digitální euro nebude typickou kryptoměnou a od ostatních digitálních měn, jako je Bitcoin, se bude lišit v tom, že na rozdíl od soukromých investorů ji bude oficiálně mít ve zprávě centrální banka. 

Na první pohled to působí tak, že celý smysl kryptoměny jako takové nedává smysl, protože je zde přítomna třetí strana jako správce měny. Zvyšuje to však důvěru, omezuje riziko a pravděpodobně i sníží náklady spojené se správou.

Digitální euro by se dokonce mohlo používat i mimo internet. To by platilo zejména v případě převodů malých částek přes digitální peněženky, smartphony atd.

Disclaimer / Tento článek slouží pouze pro přehled, nelze jej považovat za investiční poradenství. Trhy jsou nevyzpytatelné a bez dostatečných znalostí je obchodování hazard. Za případné ztráty neneseme odpovědnost.