Ethereum 2.0 se chystá na svůj první hard-fork!

Share This Post

Těžko tomu uvěřit, ale Ethereum 2.0 Beacon Chain funguje již 2,5 měsíce a brzy ho čeká první hard-fork! Zaměřený bude na bezpečnost a přinese i novou funkcionalitu. Obecně však jde pouze o povrchové úpravy. Hlubší změny protokolu si Ethereum Foundation nechává na později.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Vitalik Buterin tento hard-fork nazval příznačně HF1.

Paralelní vývoj Ethereum 2.0 běží velmi rychle

Jak jsme psali v prosinci, vývoj ETH 2.0 již nyní poběží velmi rychle. Vitalik Buterin před Vánocemi představil novou roadmapu, která umožňuje paralelně pracovat na různých funkcích nového blockchainu a uvést je do produkce, jakmile budou hotové.

Vysvětlení Vitalikovy roadmapy pro vývoj Etherea naleznete v tomto článku.

Ethereum 2.0 light client přichází do produkce!

První taková funkcionalita je hotová. Nový PoS chain získá podporu pro light klienta! Jde o implementaci nodu, která nevyžaduje tolik místa na disku, ani příliš mnoho výpočetního výkonu.

Nový light klient je ideální pro mobilní peněženky a zvýší decentralizaci této sítě. Walletky se tak nebudou muset spoléhat na externí služby, které by jim dodávaly data o blockchainu.

Oprava bezpečnostních chyb Beacon Chainu

Těsně před spuštěním Beacon Chainu se ukázalo, že má jisté slabiny. Velmi šikovní hackeři by mohli přesně načasovat útok, kterým by dokázali reorganizovat bloky. Na takový útok by jim přitom stačil relativně malý počet validátorských uzlů.

Zatím o nic nejde, vždyť Beacon Chain nezpracovává žádné transakce. V budoucnu by ale takový high-tech útok mohl nadělat pořádné škody. Nadcházející hard-fork ETH 2.0 však naštěstí chybu opraví.

Slashing bude férovější – Konec trestání za výpadky internetu!

HF1 hard-fork také sníží technologickou náročnost správy validátorského nodu. V současnosti platí, že pokud uzel nereaguje, je za to penalizován a ztratí část stakovaného Etherea.

To je nefér hlavně pro malé stakery, kteří mají server doma, a v případě výpadku internetu či elektrické energie je síť trestala. Nový slashing bude rozlišovat mezi přerušovanou a nepřetržitou nečinností jednotlivých uzlů.

Penalizace za inaktivitu se bude kvadraticky zvyšovat. To znamená, že v případě krátkodobého výpadku přijdete o pár centů, ale pokud vám server nebude fungovat dva týdny, tresty budou obrovské.

Co čeká Ethereum 2.0 v budoucnu?

HF1 hard-fork přináší důležitá vylepšení a připravuje síť na budoucnost. Aktuálně Beacon Chain nezpracovává žádné transakce a vývojáři testují jeho stabilitu a robustnost. V roce 2021 nicméně očekáváme uvedení sharding protokolu, který výrazně zvýší rychlost celé sítě, umožní škálování výkonu a nakonec budou přidány i transakce a smart kontrakty.

Ethereum 1.0 chain je v současnosti extrémně zahlcen. Úspěšné DeFi projekty ho vytěžují na maximum a posílat Ethereum z jedné peněženky na druhou stojí desítky dolarů. Ethereum 2.0 tento problém vyřeší. Musíme si ale počkat na další hard-fork.

Jaká vylepšení čekají Ethereum 2.0 v příštích letech? Podrobně jsme to rozebrali na streamu na kanále BitLink. Doporučujeme poslechnout si to. A přihlaste se na odběr našeho kanálu, ať nezmeškáte naše videozpravodajství.

Related Posts

AI vládne světu od roku 2024, ale důvěra stále chybí

Umělá inteligence se od roku 2024 stala klíčovým tématem....

Staking ETF Etherea bude mít bez několikaměsíčního růstu jen malý dopad

Schválení stakingu pro spotové Ether ETF ve Spojených státech...

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...