ECB vytiskne 8násobek kapitalizace Bitcoinu! 1350 miliard eur míří do oběhu

Evropská centrální banka vyzývá ostatní banky, aby bojovaly proti kryptoměnám
Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Tvůrci politiky Evropské centrální banky v čele s prezidentkou instituce Christine Lagarde mají tento týden velmi významný meeting, na kterém by měli osvětlit jejich budoucí monetární politiku. Mluvilo se o rizicích soustavně posilujícího eura a zároveň bylo potvrzeno, že platí záchranný nákupní balíček o celkové hodnotě 1,35 bilionu eur.

Úrokové sazby zůstanou nezměněné

ECB, ECB vytiskne 8násobek kapitalizace Bitcoinu! 1350 miliard eur míří do oběhu, TRADING11

Tvůrci politik také oznámili, že úrokové sazby zůstanou takové, jaké jsou. Úrokové sazby Evropské centrální banky jsou již od roku 2016 na nule, takže toho prostoru pro snižování není moc. Respektive dá se jít samozřejmě do záporných čísel, ale to si pravděpodobně ECB ještě nějakou dobu nedovolí.

Nicméně jejich uvolněná měnová politika nabírá grády díky plánovanému odkupu aktiv za 1,35 bilionu eur. Je to v podstatě neomezený quantitative easing, který byl již dříve avizován. Na základě toho usuzuji, že nemusí trvat příliš dlouho a ECB začne se zaváděním negativních úrokových sazeb.

Uvolněná měnová politika

Samozřejmě to nebude příliš velké číslo a začne to nějakou salámovou metodou, aby kritika a případný negativní vliv z toho nebyl hned markantní. Určitě bych si ovšem dovolil vypíchnout to posilující euro, což je samozřejmě do jisté míry paradoxem v konotaci na tak uvolněnou politiku a strašákem současně.

StormGain

Jde o to, že Federální rezervní banka Spojených států „tiskne“ dolary ještě agresivněji než Evropská centrální banka. Směnný kurz dolaru tím strašně trpí. Silná měna je ale problém pro exportní firmy, protože jsou pak na trzích jejich výrobky logicky dražší.

Každopádně růst cenové hladiny zatím není rozhodně problém, protože inflace je hluboko pod cílem ECB. Technicky vzato je euro v zóně deflace, což teoreticky může brzdit spotřebu a investice. Kdo by chtěl spotřebovávat a investovat, když roste úsporám jejich hodnota. Přijde vám divné, že je deflace v době, kdy se tisknou eura jako o život?

Lze z toho implikovat, že oběh peněz je v ekonomice tristní, takže i extrémní navyšování nabídky nevyvíjí tlak na růst cenové hladiny. Tedy alespoň zatím. V budoucnosti se to změní. Všichni teď sedí na svých úsporách a případně kapitálu, takže peníze necirkulují. Navyšováním nabídky se to dorovná. Problém ovšem nastane, až oběh zase začne růst. To by mohlo zapříčinit hyperinflaci.

Závěr

Pokud jsem to správně pochopil, ten meeting bude až do neděle. Nečekám ale, že se tu dozvíme něco extra překvapujícího, protože stimulační balíček byl avizován již dávno. A snižování úrokových sazeb až do záporných hodnot by v těchto chvílích ještě nemělo logiku.

Mohlo by vás také zajímat:

Analýza Bitcoinu (BTC) – Trh začíná oživovat, k vyplnění gapu nedojde?

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.