Ethereum – Cenzúra, deflácia a dočkáme sa forku?

Share This Post

Cena etherea za posledných 7 dní vystrelila o takmer 20 %. To podporuje aj niekoľko zaujímavých fundamentov ako napr. súčasná deflácia na etheru či pozitívne správy v kontexte s reguláciou vo Veľkej Británii. Situácia ale nemusí byť tak ružová, ako sa na prvý pohľad zdá. Ethereum totiž v súčasnosti trápi hneď niekoľko vecí súvisiacich s hroziacou cenzúrou a čiastočnou centralizáciou tohto blockchainu.

Deflácia na ethereu

Jednou z najdôležitejších metrík v kontexte s dlhodobým vývojom ceny je rozhodne pomer pálenia časti transakčných poplatkov voči novo emitovaným minciam etheru (inflácia/deflácia na množstvo etherov v obehu). A práve tá od Merge vyzerá naozaj parádne! Za posledných 41 dní sa totiž počet etherov v obehu zvýšil len o cca 1 100 ETH. Týmto tempom by sme navyše už za pár dní mali sledovať záporné čísla, a teda defláciu na etheru od Merge. Už teraz vidíme jasnú deflačnú tendenciu za posledných cca 20 dní.

Inflácia Ethereum PoS
Vývoj počtu etherov v obehu od Merge. Zdroj: Ultrasound.money

Naopak, keby Merge neprebehol, videli by sme čísla úplne iné. Web Ultrasound.money pri simulácii pokračovania Etherea ako Proof of Work kryptomeny odhaduje, že by sa za rovnaký čas zvýšil počet etherov v obehu o cca 492 000 ETH, teda o 491 000 ETH viac. Súčasní validátori navyše stále ešte nemôžu vyrazené kryptomeny zameniť a rovnako tak tomu bude pravdepodobne ešte najbližších 6-12 mesiacov. Ďalšou vecou je to, že staking nie je oproti ťažbe tak nákladný. Ťažiari by jednoducho v mnohých prípadoch minimálne časť vyťažených etherov predávali, aby pokryli svoje náklady a stabilizovali zisky, čo by predstavovalo ďalší tlak na cenu, ktorý v súčasnosti chýba.

Inflácia Ethereum PoW
Simulácia vývoja počtu etherov v obehu, keby Ethereum stále využívalo Proof of Work. Zdroj: Ultrasound.money

Ethereum a centralizácia

Centralizácia na Ethereu je spomínaná najmä v kontexte s rozložením validátorov. Keďže je stále staking nákladný (je potrebné minimálne 32 ETH) a stakeované prostriedky nie sú likvidné, ľudia stále využívajú najmä nástroje tretích strán. Tie tak získavajú obrovský podiel na riadení siete, keď len cca 23 % z validátorov je neznámych. Naopak platforma Lido pokrýva viac ako 30 % trhu validátorov. Rovnaký podiel na trhu by dohromady mali aj najväčšie burzy súčasnosti, ktoré staking ponúka.

Podiel platforiem na celkovom množstve zastakeovaných etherov. Zdroj: Nansen

O tejto problematike už na Kryptomagazíne vyšiel samostatný článok, ktorý nájdete tu. Sám som potom vo videu rozoberal, aký vývoj by mohol nasledovať.

Cenzúra na Ethereu

Čo je v súčasnosti z tých negatívnych správ podľa môjho najkritickejšie, je reakcia validátorov na sankcie uvalené Spojenými štátmi, konkrétne regulátorom OFAC. Najmä sa jedná o zákaz využívania Tornado Cash. Aktuálne totiž dokonca 63 % validátorov overuje transakcie v súlade s reguláciami, čo znamená, že do svojich blokov nevkladá zakázané transakcie. A toto číslo každým dňom rastie. Zatiaľ to ešte neznamená, že by transakcie Tornado Cash vôbec neprešli, môže to ale dlhšie trvať. Hrozbou je však budúcnosť.

Podiel validátorov overujúcich transakcie v súlade s reguláciami OFAC. Zdroj: MevWatch.info

Ak by sa totiž títo validátori rozhodli plne odmietať bloky s transakciami napr. Tornado Cash, mohlo by to v budúcnosti viezť až k rozvetveniu siete na 2 blockchainy. Prvým by bol ten cenzurovaný a druhý ten voľný. Je vysoko pravdepodobné, že komunita by stála skôr o ten bez cenzúry. Ako ale ukazujú štatistiky validátorov, tí sú plne ochotní fungovať v súlade s reguláciami, aj keď to môže zasahovať do pravej myšlienky decentralizovaných a voľných kryptomien. Tento rozpor by tak do budúcnosti mohol byť vysoko zaujímavý aj z pohľadu ceny.

Related Posts

Singapurskí byrokrati vysvetľujú, prečo nemali na zozname výstrah FTX, ale Binance

Singapurská centrálna banka vysvetlila, prečo bola Binance na jej...

Sú obavy o Kucoin namieste? Takmer pätinu rezerv drží vo svojom tokene KCS

V horúcej snahe upokojiť znepokojených investorov a zabrániť vyberaniu...

Väčšina bitcoinových adries je aktuálne v strate

Najnovšie dáta analytickej spoločnosti IntoTheBlock ukazujú, že viac ako...

FTX dlhuje viac ako 3 miliardy dolárov svojim 50 najväčším veriteľom!

Krachujúca kryptoburza FTX, ktorá donedávna patrila k tým najväčším...

TOP 5 článkov za posledný týždeň + Dôležitá aktualizácia pre Solanu

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Získání finančních prostředků z FTX může trvat roky nebo dokonce desetiletí

Zatímco investoři touží vědět, kdy budou moci získat své...