Euforie na akciových trzích vrcholí – Hrozí obrovské nebezpečí?

0
wall street analyza trading11

Tak jsem narazil na veřejné vyjádření jednoho amerického ekonoma Garyho Shillinga a s jeho tvrzením se stoprocentně ztotožňuji. Je toho názoru, že americký akciový trh čeká velmi tvrdá pád a to minimálně o 40 %. Osobně si tedy myslím, že je reálné klidně i počítat (ve střednědobém horizontu) s mnohem větším pádem.

Černý pátek

Gary Schiling prohlásil, že se akcie chovají podobně, jak tomu bylo v roce 1930. Abych to upřesnil, tak během podzimu v roce 1929 se na tzv. Černý pátek akciový trh strmě propadl. Ovšem situace se pak uklidnila a trhy následně pokračovaly ve zběsilé expanzi. Ta expanze pokračovala i navzdory tomu, že už tehdy bylo zřejmé, že je něco v nepořádku.

Pokud vás tohle téma více zajímá, tak jsem se Velké depresi věnoval podrobněji před dvěma lety v těchto dvou článcích – 1. díl a 2. díl.

No a tentokrát tu máme podobnost z přelomu února/března, kdy došlo k masivnímu propadu, ze kterého se akciový trh rychle vzpamatoval díky investorskému nadšení z „levných“ akcií.

Ovšem ta euforie byla tehdy tak silná, že kdokoliv se zmínil o hrozícím se nebezpečí, tak sklidil akorát posměch. Psychologie davu má obrovskou moc, a jakmile jsou si masy naprostých laiků jisté svými „bobtnajícími“ investicemi, tak nelze očekávat jakoukoliv racionální reakci na případná varování.

Ceny nereflektují reálný stav věcí

V takových podmínkách drtivá většina lidí prostě varovné signály ignoruje, protože je hamižnost úplně zaslepí a zamlží jejich úsudek. V konotaci na aktuální dobu celkový akciový trh (indexy) vůbec nereflektuje makroekonomickou a mikroekonomickou situaci.

Je pravda, že makro nakonec tak hrozné není, jak se původně předpokládalo, ale i tak to není vůbec žádná sláva a nelze to považovat za racionální důvod pro to, aby technologický index Nasdaq udělal nové ATH. Navíc tu máme jakousi anomálii, kterou jsem popsal ve své poslední analýze na akciové indexy.

Většinou je vývoj Nadaq composite a S&P 500 velmi podobný, ale tentokrát technologický index výrazně vede. Technologické akciové tituly jako je Tesla, Amazon a Apple investoři zběsile kupují, i když jsou tyto trhy nesmírně přepálené. A to nejenom dle technické analýzy, ale nasvědčuje tomu i mikro – tedy fundament.

Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (Futures)

Proč tedy masy lidí za těchto podmínek nakupují akcie? V tomhle je vynikající behaviorální ekonomie a dle mého názoru je to dáno fenoménem, který se nejčastěji skloňuje jako „sebenaplňující proroctví“. Veřejnost prostě uvěřila slibům politiků a centrálních bankéřů, že jejich masivní měnové a fiskální stimuly americkou ekonomiku okamžitě vyvedou z útlumu.

V tomhle se nynější doba strašně odlišuje od myšlení autorit z roku 1929. Tehdy totiž byly protěžovány ekonomické doktríny, které jakékoliv zásahy ze strany státu odmítaly. Dnes je to zase úplně opačný extrém, kdy centrální banky skrze kvanitativní uvolňování pumpují do trhů ohromné množství likvidity, čímž v podstatě suplují reálnou poptávku po aktivech.

Zotavení bude trvat mnohem déle

Vraťme se ještě ke Garymu Schillingovi, který usuzuje, že bude zotavení americké ekonomiky trvat mnohem déle. A právě ve chvíli, kdy si to investoři začnou připouštět, tak se z trhu budou chtít stáhnout. A to bude ten zlomový bod, který může způsobit strmý pokles na kapitálových trzích.

Čeká nás tedy druhé kolo dropu? Vzhledem k tomu, že investoři nedávají moc na fundamenty a zajímá je jen cena zprofanovaných titulů, tak si můžete být jisti, že je propad nevyhnutelný. Ovšem nikdo vám samozřejmě neřekne, kdy k tomu dojde, protože takhle svět zkrátka nefunguje.

Některé dílčí akciové trhy jsou už v těchto chvílích extrémně přepumpované a zralé k prasknutí, což jde poznat z prvního pohledu na graf a potvrzují to i indikátory technické analýzy. Já osobně tomu ale dávám maximálně několik měsíců, kdy ovšem záleží na vývoji makroekonomické situace.

Závěr

Gary Shilling je v tomto ohledu trochu optimističtější, neboť odhaduje druhé kolo poklesu až na příští rok. Když bychom se jeho slov měli držet, tak z toho lze implikovat, že expanze může během druhé poloviny letošního roku bez problémů pokračovat.

Nicméně, každý rozumný investor by měl brát v potaz všechny skutečnosti a dát pouze na svůj individuální úsudek. Nesmíte zapomínat, že jednotlivec oproštěný od davového myšlení je schopný se rozhodovat nejlépe.

Ignorujte tedy ostatní a maximálně vnímejte argumenty odborníků. Tím ale neříkám, že máte někoho slepě na slovo poslouchat. Nad vším přemýšlejte a informace vyhodnocujte.

Co číst dále?

Analýza indexů Nasdaq a S&P 500 – Akciový trh zběsile expanduje!


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na