Paypal integroval možnost nákupu kryptoměn. To je krok, který byl před pár lety ještě nemyslitelný. Po oznámení Paypalu se ovšem v komunitě strhla vlna kritiky. Dnes se podíváme na to, jak moc je oprávněná a co naopak může Paypal přinést kryptoměnové komunitě.
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Paypal jako největší hráč
Paypal měl v druhém kvartálu roku 2020 346 milionů aktivních uživatelů. Podle relevantních údajů kryptoměny vlastní cca 100 milionů lidí. To znamená, že samotná síť Paypalu bude přibližně 3x tak větší než celý prostor kryptoměn.
Paypal je tak jedním z největších hráčů, který nabízí možnost obchodování kryptoměn. Díky vstupu Paypalu do prostoru se rozšíří nejen povědomí o kryptoměnách, ale zároveň získá přes 300 milionů uživatelů této finanční sítě snadný přístup do kryptoměnového světa.
Čtěte také: 5 způsobů, jak všichni hloupě a iracionálně utrácíme peníze – Měli bychom přestat
Vysoký potenciál
Nedá se očekávat, že by všichni uživatelé Paypalu začali nakupovat Bitcoin. Nicméně je zde jeden zásadní faktor, a tím je obrovské ulehčení vstupu do prostoru kryptoměn. 346 milionů aktivních uživatelů se tak přes noc stalo potenciálními investory do kryptoměn.
Právě možnost snadného investování je kritická pro širší adopci. Investoři nechtějí zbytečně riskovat na neregulovaných platformách, ale naopak chtějí určitou míru bezpečí, za kterou jsou ochotni si i připlatit (poplatky za využívání sítě Paypal).
Při stoupající ceně se tak snadno může strhnout lavina nakupujících, která dalece předčí vše, co jsme zažili v minulosti. Z investičního hlediska je tak jasné, že integrace kryptoměnových nákupů do sítě Paypal je rozhodně dobrou zprávou pro majitele Bitcoinu a dalších kryptoměn.
Kritika centralizace
V komunitě velmi silně rezonovala kritika Paypalu a jeho řešení. Kryptoměny v ekosystému Paypal totiž nevlastní uživatel (nemá privátní klíče), ale vlastní je Paypal. To znamená, že uživatelé Paypalu mohou Bitcoin posílat v rámci sítě, ale nemohou jej vyvést ven.
To je problematické ve vztahu k ideálům decentralizace. Část komunity kritizuje právě toto řešení. Decentralizovaný Bitcoin se na síti Paypalu stává centralizovanou platební jednotkou.
Uživatelé Paypalu tak nebudou nuceni projít dlouhým procesem učení, jak bezpečně skladovat, posílat a obecně interagovat s kryptoměnami. To do jisté míry popírá základní pilíře decentralizace. Bitcoin na Paypalu tak není neutrální, veřejný, rezistentní vůči cenzuře, globální a svobodný.
A právě tím vlastně Bitcoin ztrácí svou hodnotu. Hodnota BTC se totiž odvozuje právě z vlastností, které vychází z decentralizace. A ty prostě BTC na síti Paypal mít nebude. Uživatelé tak budou spekulovat na rostoucí cenu místo toho, aby zjistili, proč je Bitcoin vlastně hodnotný.
Čtěte také: 5 důvodů, proč to pravé Bitcoin rallye teprve začíná
Je kritika oprávněná?
Na úrovni technologického řešení je kritika Paypalu oprávněná. Paypal mohl zvolit technologicky náročnější řešení non-custodial peněženek. To je takové řešení, kdy má každý uživatel vlastní peněženku s privátními klíči, která má ale zároveň přístup do ekosystému burzy (nebo sítě, v případě Paypalu).
To ovšem není možné očekávat ani u etablovaných burz a chtít takové řešení po Paypalu je mimo realitu. Absence potřeby učení se o blockchainu je samozřejmě také kamenem úrazu, ale Paypal si jako komerční společnost nemůže dovolit aplikovat řešení náročná a nepříjemná pro uživatele.
Integrace kryptoměn do sítě Paypal ale přinese daleko víc. Noví uživatelé sice začnou na Paypalu, ale nic jim nebrání v tom, aby si zjistili, proč je Bitcoin a decentralizované digitální měny hodnotné. Z toho následně také zjistí, proč je důležité nemít BTC na burzách, v bankách či u zmíněného Paypalu.
Budoucí majitelé kryptoměn tak dostanou volbu. Volbu mezi centralizovanou sítí a možností stát se vlastní bankou v decentralizovaném ekosystému. A volba je pro svobodnou společnost důležitá.
Mohlo by vás také zajímat:
ANALÝZA – Bitcoin váhá a vytváři double top! Co ukazují technické indikátory?