Formácia Hammer a Hanging Man

Hammer-a-Hanging-Man-768x768
Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Formácie Hammer a Hanging Man vyzerajú na prvý a možno aj druhý pohľad rovnako, no v skutočnosti majú výrazne odlišný význam. V jednom článku sú preto, aby sme zvýraznili rozdiel medzi týmito formáciami. Dávajte pozor aby ste si ich pri tradingu nezmýlili. Neboli by ste prvý.

Hammer

Hammer (kladivo) získal svoje pomenovanie, pretože odráža cenu od dna. Je to bullish formácia otáčajúca downtrend. Je tvorená malým telom umiestneným na vrchu, iba krátkym alebo žiadnym horným knôtom a dlhým spodným knôtom.

Dlhý spodný knôt naznačuje, že bears chceli pokračovať v smere trendu, no bulls boli schopní zvrátiť tento tlak a vrátili cenu späť, do blízkosti otváracej ceny.

Podmienky formácie Hammer:

  • spodný knôt musí byť dva až trikrát dlhší, ako telo
  • iba maličký alebo žiadny horný knôt
  • skutočné telo je na vrchole sviečky
  • farba tela je v tomto prípade nepodstatná

Hammer Chart

StormGain

Pozor: To, že zbadáme na grafe formáciu Hammer, neznamená, že hneď vstupujeme do trhu. Pre potvrdenie otočenia trendu je potrebné počkať na ďalšiu sviečku, ktorá zavrie nad otváracou cenou (zelená sviečka). Stop-loss umiestníme na koniec spodného knôtu formácie Hammer.

Môže vás zaujímať: Slovník trading pojmov

Hanging Man

Na prvý pohľad je táto formácia úplne rovnaká ako Hammer. No má presne opačný význam. Zatiaľ čo Hammer nám otáča downtrend, Hanging Man (visiaci muž) nám, naopak, otáča uptrend. Takáto formácia môže byť znakom silnej rezistencie.

Ak sa sformuje takáto svieca počas uptrnedu, naznačuje, že predávajúci začínajú prevládať nad kupujúcimi. Dlhý spodný knôt nám ukazuje, že bears zatlačili cenu smerom dole, no bulls mali ešte dostatok síl túto nepriaznivú situáciu zvrátiť. Cenu vytlačili späť do blízkosti otváracej ceny, no nemali už dostatok síl, aby pokračovali v trende. To je pre nás varovanie, že na trhu už nie je dostatok kupujúcich, ktorí by naďalej tlačili cenu hore.

Podmienky formácie Hanging Man:

  • dlhý spodný knôt, ktorý je dva až trikrát dlhší, ako telo
  • žiadny alebo len veľmi malý horný knôt
  • skutočné telo je na vrchole sviečky
  • farba tela nie je dôležitá, no červená sviečka značí silnejší bearish trend, ako zelená

Hanging Man Chart

Čím je knôt formácie dlhší, tým sú tieto signály silnejšie. Platí to aj pre formáciu Hammer a Hanging Man.

Tip redakcie: Pozrite sa na náš seriál o formáciách na sviečkovom grafe


Upozornenie: Obchodovanie na základe týchto formácií je riskantné. Naberajú skutočne na význame až v niektorej zo sviečkových formácii, alebo ak sú potvrdené jedným z vašich indikátorov.

PrimeXBT Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.