Formácia Pin-bar – ako ju nájsť a čo znamená

Share This Post

Pin-bar pattern je súčasťou obchodnej stratégie „Price Action“. Signalizuje obrat na trhu alebo jeho pokračovanie (toho obratu). Tento pattern považujeme za jeden z najsilnejších signálov technickej analýzy. Je však nesmierne dôležité, správne rozoznať tento sviečkový signál. Prípadná chyba spôsobiť veľké škody na vašom obchodnom kapitále.

Zaujímavosť na začiatok

Ako prvý túto technickú formáciu pomenoval uznávaný technický obchodník Martin Pring. Názvom sa inšpiroval od rozprávky o Pinokiovi, ktorému po každom klamstve narástol nos. V tomto prípade to môžeme implementovať do tradingu a uvidíme, že čím dlhší je Pin-bar, tým viac nám dané aktívum klame o tom, ktorým smerom sa cena bude ďalej vyvíjať.

Čo je to vlastne Pin-bar?

Pin-bar pozostáva z typickej sviečkovej formácie, ktorá signalizuje ostrý obrat na trhu a odmietnutie ceny. Často sa považuje za ekvivalent formácie „Shooting star“ (konkrétne signalizujúci zmenu trendu z bullish na bearish) a formáciu „Hammer„, resp. kladivo (teda vyznačujúcu zmenu z bearish trendu na bullish trend). Veľakrát sa tieto pojmy zamieňajú, pritom však majú rovnaký význam pre technických obchodníkov.

Znaky patternu Pin-bar

Reverzný Pin-bar je charakteristický dlhým nosom (podľa Pinokia) / tieňom / chvostom (tail). Tieto pojmy sú často používané, no význam majú rovnaký. Priestor medzi otváracou a zatváracou cenou je nazývaný z ang. „real body“. Pin-bary musia mať malé telo v porovnaní s ostatnými sviečkami. Tak zistíme, že ide o platný Pin-bar.

Výška tieňa sviečky Pin-bar nám hovorí, že cena bola stlačená a odmietnutá, takže sa pod tlakom vrátila naspäť. Keďže sa jednej či druhej strane nepodarilo vytlačiť cenu nahor/nadol a cena v tejto tieňovej oblasti neuzavrela. Signalizuje, že trh sa vydá opačným smerom oproti tieňu.

pin bar

Bearish Pin-bar je ten, ktorý má dlhý tieň smerom nahor. Ukazuje nám jasné odmietnutie hodnoty, pretože sa nakupujúcim nepodarilo udržať cenu dostatočne dlho, aby sviečka uzavrela. Naopak, predávajúcim sa podarilo stlačiť cenu naspäť, takže aktívum by sa malo vydať opačným smerom. Na trhu je nedostatok kupujúcich.

Bullish Pin-bar má takisto veľmi dlhý nos, ale smeruje do opačnej strany, teda smerom dole. Vykresľuje nám situáciu na trhu, kedy spočiatku predávajúci stlačili chvíľkovo cenu nadol, lenže nákupný tlak bol veľmi silný a kupujúcim sa podarilo cenu vytlačiť naspäť. V tomto prípade bude nasledovať cenový vzostup.

Platnosť formácie Pin-bar:

 1. Telo sviečky, resp. otvorenie a zatvorenie musí prebehnúť v tele predchádzajúcej sviečky (vo vnútri predchádzajúcej sviečky).
 2. Pin-bar (je jedno či bullish alebo bearish) musí mať dlhý nos a musí vyčnievať nad vedľajšie sviečky.
 3. Cena uzatvorí blízko maxima alebo minima predchádzajúcej sviečky.

Obchodné stratégie pre Pin-bar:

 • Traderi využívajú rôzne stratégie ako obchodovať Pin-bar. Jednou z najpopulárnejších je, keď do trhu vstupujeme hneď po uzavretí a potvrdení formácie. Je dôležité nevstupovať do obchodu počas formovania sviečky, pretože sa nemusí jednať o Pin-bar. Cena počas formovania môže poskočiť dole alebo hore (pred uzavretím). Do trhu vstupujeme vždy až po uzatvorení sviečky (resp. pri otváraní novej sviečky).
 • Ďalšou možnosťou obchodovania Pin-baru je nastavenie limit orderu (long/short) pri 50 percentnom retracemente Pin-baru. Inak povedané, počkáme si, až cena sa vráti do polovice sviečky pin-baru, kde nastavíme order (príkaz na nákup alebo predaj).
 • Príkaz Stop Loss nastavujeme pod LOW Pin-baru.

Pre lepšiu predstavivosť, viac info na obrázku:

Analýza grafu:

pb op

Pin-bar analyzujeme na 1D, ale mnohokrát ho môžeme nájsť aj na menších grafoch (1H, 4H). Platí tu rovnaké pravidlo, ako pri každej formácií. Signál na väčšom timeframe zapríčiní väčšiu reakciu, keďže dlhšie časové hľadisko obchoduje viac traderov.

 1. Pin-bar nasleduje po miernej korekcii. Open má vo vnútri predchádzajúcej sviečky a close tesne pod. Bears dokázali počas obchodného dňa stlačiť hodnotu oveľa nižšie, no bulls ju vytlačili naspäť. Tieň teda spravil low. Cena nasledujúce dni bola na vzostupe.
 2. Táto sviečka má veľmi dlhý tieň. Svoj open a close síce mala v tele predchádzajúcej sviečky a vytvorila low, od ktorého sa cena odrazila a následne uzavrela. Mätúco však vyzerá až príliš dlhý horný tieň, preto veľa traderov nepovažuje tento setup ako úplne dokonalý pin-bar. Vzhľadom na predchádzajúce okolnosti, bulls vytlačili cenu hore.
 3. Tento bod má minimálny rozdiel v open a close cene, preto pripomína skôr Doji. Preto veľa obchodníkov nepovažuje tento set-up za pravý Pin-bar.
 4. Štvrtý bod na grafe znázorňuje situáciu, kedy trh spravil pekné low a následne bulls vytlačili cenu hore. Sviečka mala ideálny open a close v tele sviečky. Na trhu však pôsobila vysoká nerozhodnosť, čo môžeme spozorovať v nasledujúcej sviečke.
 5. Bearish Pin-bar. Po krátkodobom uptrende nasleduje vytlačenie ceny na nové HIGH, pričom na trhu nastal silný tlak predávajúcich, ktorí stlačili cenu takmer k open, kde aj uzavrela. Pin-bar uzavrel blízko maxima predchádzajúcej sviečky a tento silno signalizovaný bear signál spôsobil pokles v ďalších dňoch.

eth

Na grafe ETH môžeme spozorovať silný Pin-bar. Tieň sviečky je ideálne veľký pre platnosť formácie a predávajúcim sa podarilo vytvoriť dno. Následne bulls vytlačili cenu UP. Reakcia v nasledujúcich dňoch hovorí sama za seba.

Zdroje:
www.priceaction.com
www.fxstreet.cz

Related Posts

Bitcoin se blíží 60 000 USD po 3,7% denním zisku

Bitcoin vzrostl o 3,79 % za posledních 24 hodin...

Pro hongkongské kryptoburzy se blíží konečný termín pro podání žádosti o licenci

Kryptoburzy v Hongkongu musí do 29. února požádat o...

Mad Lads‘ Backpack Exchange překračuje objem obchodů 300 milionů dolarů za 24 hodin

Kryptoměnová burza Backpack založená na síti Solana dosáhla hranice...

Americký ministr financí vyzývá federálního regulátora, aby dohlížel na stablecoiny

Janet Yellenová, ministryně financí Spojených států, řekla zákonodárcům, že...