Zastánci kryptoměn na sociální síti X poukázali na pokrytectví generálního ředitele JPMorgan Jamieho Dimon, který kritizoval bitcoiny a kryptoměny před výborem amerického Senátu pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti.
„Kryptoměny jsou používány pouze k zločinům, pašování drog, praní špinavých peněz a vyhýbání se placení daní,“ řekl Dimon při slyšení před Výborem pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti Senátu Spojených států 5. prosince.“
Kryptokomunita však rychle poukázala na pokrytectví v Dimonových prohlášeních a zdůraznila, že JPMorgan je druhou největší penalizovanou bankou, která od roku 2000 zaplatila 39,3 miliardy dolarů na pokutách za 272 porušení.
Asi 38 miliard dolarů z těchto pokut spadalo pod dohled Dimona, který je generálním ředitelem od roku 2005.
„Mluv o tom, že jsi sakra pokrytec!“ Řekl krypto právník John Deaton v příspěvku ze 6. prosince na X.
„Jamie Dimon není v pozici, aby mohl kritizovat bitcoiny.“ Řekl poradce pro strategii VanEck Gabor Gurbacs, který poznamenal, že banky po celém světě zaplatily v tomto století pokuty ve výši 380 miliard dolarů.
Talk about being a fucking hypocrite! Who’s the criminal Jamie Dimon? Let me ask you a question: In the last 5 years when @jpmorgan has been FINED over THIRTY FIVE BILLION DOLLARS ($35,000,000,000) for illicit and fraudulent activities, did any of your staff use #Bitcoin or… https://t.co/DF2B4SkbwD
— John E Deaton (@JohnEDeaton1) December 6, 2023
Obvinění JPMorgan
JPMorgan se v září dohodla na vyrovnání s Americkými Panenskými ostrovy kvůli obviněním, že umožnila a finančně těžila z operace Jeffreyho Epsteina v oblasti obchodování se sexem v letech 2002 až 2005. Je však třeba poznamenat, že urovnání nepředstavuje přiznání viny.
V říjnu 2013 banka zaplatila 13 miliard dolarů – největší pokutu ve své firemní historii – za podvodné klamání investorů kvůli „toxickým“ hypotečním obchodům. Toxické investice výrazně klesají na hodnotě, což způsobuje kolaps trhu.
Několik obchodníků banky bylo také vyšetřováno za manipulaci s různými trhy s kovy v letech 2008 až 2016 a souhlasili s tím, že v září 2020 zaplatí téměř 1 miliardu dolarů za urovnání vyšetřování.
JPMorgan byla také v centru největšího kokainového krachu v historii USA, když bylo v červenci 2019 zabaveno 20 tun kokainu v hodnotě 1,3 miliardy dolarů na lodi údajně vlastněné fondem provozovaným JPMorgan.
Jamie Dimon seems confused…
He says the only people who use #Bitcoin are criminals, traffickers, and money launderers…
But he’s actually just describing JP Morgan and their clients. pic.twitter.com/KKh9m63nAa
— Walker⚡️ (@WalkerAmerica) December 7, 2023
JPMorgan má svůj vlastní token
Generální ředitel JPMorgan řekl: „Kdybych byl vládou, bych krypto“.
Navzdory tomu, že je „hluboce proti“ sektoru digitálních aktiv, JPMorgan nedávno spustila svůj vlastní kryptotoken — JPM Coin — na soukromé verzi blockchainu Ethereum pro svou institucionální klientskou základnu.
Banka také v říjnu spustila tokenizační platformu založenou na blockchainu, přičemž jedním z jejích klientů je BlackRock. V dubnu 2021 také přispěla k 65 milionům dolarů pro infrastrukturní firmu Ethereum Consensys.
Dimon však pravděpodobně rozlišuje mezi centralizovanými a decentralizovanými kryptoměnami, protože dříve označoval decentralizované měny za Ponziho schémata.
Bankless také kritizoval Dimonovy komentáře a vysvětlil, že americká vláda nemůže uvalit účinný zákaz na bitcoin nebo sektor kryptoměn kvůli jejich decentralizované povaze.
Dimonovy komentáře spustily kontrolu faktů Community Notes na X, která uvádí, že méně než 1 % transakcí s kryptoměnami je nezákonných.