JPMorgan: Krypto je pro zločince

Share This Post

Zastánci kryptoměn na sociální síti X poukázali na pokrytectví generálního ředitele JPMorgan Jamieho Dimon, který kritizoval bitcoiny a kryptoměny před výborem amerického Senátu pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti.

„Kryptoměny jsou používány pouze k zločinům, pašování drog, praní špinavých peněz a vyhýbání se placení daní,“ řekl Dimon při slyšení před Výborem pro bankovnictví, bydlení a městské záležitosti Senátu Spojených států 5. prosince.“

Kryptokomunita však rychle poukázala na pokrytectví v Dimonových prohlášeních a zdůraznila, že JPMorgan je druhou největší penalizovanou bankou, která od roku 2000 zaplatila 39,3 miliardy dolarů na pokutách za 272 porušení.

Asi 38 miliard dolarů z těchto pokut spadalo pod dohled Dimona, který je generálním ředitelem od roku 2005.

„Mluv o tom, že jsi sakra pokrytec!“ Řekl krypto právník John Deaton v příspěvku ze 6. prosince na X.

„Jamie Dimon není v pozici, aby mohl kritizovat bitcoiny.“ Řekl poradce pro strategii VanEck Gabor Gurbacs, který poznamenal, že banky po celém světě zaplatily v tomto století pokuty ve výši 380 miliard dolarů.

Obvinění JPMorgan

JPMorgan  se v září dohodla na vyrovnání s Americkými Panenskými ostrovy kvůli obviněním, že umožnila a finančně těžila z operace Jeffreyho Epsteina v oblasti obchodování se sexem v letech 2002 až 2005. Je však třeba poznamenat, že urovnání nepředstavuje přiznání viny.

V říjnu 2013 banka zaplatila 13 miliard dolarů – největší pokutu ve své firemní historii – za podvodné klamání investorů kvůli „toxickým“ hypotečním obchodům. Toxické investice výrazně klesají na hodnotě, což způsobuje kolaps trhu.

Několik obchodníků banky bylo také vyšetřováno za manipulaci s různými trhy s kovy v letech 2008 až 2016 a souhlasili s tím, že v září 2020 zaplatí téměř 1 miliardu dolarů za urovnání vyšetřování.

Pokuty placené JPMorgan za různá porušení. Zdroj: Good Jobs First

JPMorgan byla také v centru největšího kokainového krachu v historii USA, když bylo v červenci 2019 zabaveno 20 tun kokainu v hodnotě 1,3 miliardy dolarů na lodi údajně vlastněné fondem provozovaným JPMorgan.

JPMorgan má svůj vlastní token

Generální ředitel JPMorgan řekl: „Kdybych byl vládou, bych krypto“.

Navzdory tomu, že je „hluboce proti“ sektoru digitálních aktiv, JPMorgan nedávno spustila svůj vlastní kryptotoken — JPM Coin — na soukromé verzi blockchainu Ethereum pro svou institucionální klientskou základnu.

Banka také v říjnu spustila tokenizační platformu založenou na blockchainu, přičemž jedním z jejích klientů je BlackRock. V dubnu 2021 také přispěla k 65 milionům dolarů pro infrastrukturní firmu Ethereum Consensys.

Dimon však pravděpodobně rozlišuje mezi centralizovanými a decentralizovanými kryptoměnami, protože dříve označoval decentralizované měny za Ponziho schémata.

Bankless také kritizoval Dimonovy komentáře a vysvětlil, že americká vláda nemůže uvalit účinný zákaz na bitcoin nebo sektor kryptoměn kvůli jejich decentralizované povaze.

Dimonovy komentáře spustily kontrolu faktů Community Notes na X, která uvádí, že méně než 1 % transakcí s kryptoměnami je nezákonných.

 

Related Posts

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...