Koniec Divokého západu? Parlament EÚ schválil návrh kryptomenovej regulácie MiCA

Share This Post

Parlament Európskej únie schválil ako vôbec prvý ucelenejšie pravidlá pre  kryptomeny. EÚ sa tak nachádza v záverečnej fáze realizácie nariadenia MiCA. Kryptomenový priemysel toto rozhodnutie prevažne kvituje. Pozastavuje sa však nad vlažným prístupom USA v súvislosti so zavádzaním podobných pravidiel.

Európska únia ako prvý región na svete prijala najkomplexnejšie predpisy, ktorými sa riadi širší vznikajúci ekosystém digitálnych mien. Stalo sa tak počas hlasovania parlamentu EÚ, ktorý sa pre zákon vyjadril jasným pomerom 517 proti 38. 18 europoslancov sa potom hlasovania zdržalo.

MiCA: nová éra regulácie kryptomien v EÚ

Teraz, keď je návrh zákona schválený, bude ďalším významným krokom jeho doplnenie do vestníka EÚ. Predpokladá sa, že by k tomuto kroku malo dôjsť približne v júni. Tento prijatý návrh zákona je označovaný ako prvý svojho druhu na svete. Týmto sa EÚ dostáva na popredné miesto v oblasti regulácie kryptomien.

Mairead McGuinnessová z Európskej komisie v nedávnom tweete uviedla:

Chránime spotrebiteľov a zaisťujeme finančnú stabilitu a integritu trhu. […] Pravidlá začnú platiť od budúceho roka.

EÚ prvýkrát predstavila návrh zákona o trhoch s kryptoaktívami (MiCA) už v roku 2020. Vďaka prijatiu návrhu zákona by mali mať poskytovatelia služieb virtuálnych aktív (VASP) konečne jasno v tom, čo vlastne potrebujú z hľadiska licenčného režimu na to, aby mohli pôsobiť v EÚ.

Okrem toho budú mať emitenti stablecoinov k dispozícii aj pokyny týkajúce sa požiadavky na držanie rezerv. To všetko v snahe zachovať likviditu vo všetkých oblastiach. 

Zmiešané reakcie niektorých zákonodarcov EÚ na MiCA

Dá sa povedať, že EÚ udáva tempo, ktoré zrejme budú ostatní nasledovať. Cieľom zostáva minimalizovať dopady krachu kryptofiriem a prípadne im úplne zabrániť. Vzhľadom na to, že návrh MiCA bol prijatý a má nadobudnúť účinnosť budúci rok, môžu sa na to účastníci trhu dobre pripraviť a vykonať nevyhnutné úpravy.

Treba však dodať, že MiCA aj keď bolo hlasovanie pomerne jednoznačné, tak okrem podpory novým pravidlám, sa objavili aj námietky.

Jedným zo zástancov MiCA je írsky europoslanec Chris MacManus, ktorý zdôraznil zameranie nariadenia na transparentnosť a ochranu spotrebiteľa. Vyjadril však aj svoj osobný názor, že nemá záujem na vytváraní trhu s krypto aktívami, o ktorých sa domnieva, že môžu byť použité na kriminálne aktivity.

Na druhú stranu nemecký europoslanec Gunnar Beck proti MiCA priamo protestoval. Podľa neho prijatie MiCA kriminalizuje decentralizované financie a nastolí „totálny stav finančného dohľadu“. Vyjadril tiež obavy zo zvýšených požiadaviek na podávanie správ príslušným orgánom. 

Laxný prístup USA

Zatiaľ čo EÚ je v záverečnej fáze uvádzania MiCA do praxe, kryptomenový priemysel sa v súvislosti so zavádzaním podobných pravidiel pozastavuje nad ležérnym prístupom USA. K tomu sa vyjadril aj Stefan Berger, poslanec Parlamentu EÚ.

Európske odvetvie kryptoaktív má regulačnú jasnosť, ktorá v krajinách, ako sú USA, neexistuje. […] Sektor, ktorý bol poškodený krachom FTX, môže znovu získať dôveru.

Pripomínam krach spoločností Three Arrows Capital (3AC), Celsius Network, FTX či Genesis. Ten ovplyvnil investorov v niekoľkých krajinách, a keďže sa USA uchýlili k regulácii vynucovaním, mnohé firmy uvažujú o presune svojich podnikov do regiónov s lepšou regulačnou jasnosťou.

Záver

Zazrel som názor, že MiCA je politicky prijateľným a funkčným kompromisom, ktorý stavia na existujúcich rámcoch pravidiel. Bolo dôležité ho prijať teraz, keď je trh dostatočne vyspelý. Dáva podnikateľom jednak istotu a tiež bráni tvorcom politík v prudkej reakcii na problémy v odbore sa vyskytnúc.

Sme novo aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

ZDROJ: coinspeaker.com

Related Posts

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...