Pokud chcete cokoliv udělat v síti Ethereum, musíte za to zaplatit gas (gas = palivo). Gasem je v této síti samozřejmě Ethereum. Ať už jde o transakce ETH, ERC-20 tokenu nebo interakci se smart-kontraktem, za každou provedenou instrukci platíte. Těžaři samozřejmě vybírají transakce, které jim přinesou největší zisk. Takže čím větší poplatek, tím rychleji bude transakce zpracována.
Tento systém funguje i na Bitcoin blockchainu a při každém velkém nárůstu ceny se projeví stoupáním cen transakcí. Tímto efektem trpí i Ethereum. Vývojáři z Ethereum Foundation však mají řešení. Hlavní vývojář Tim Beiko ohlásil, že London hard-fork by měl být připraven a v červenci bude uskutečněn.
Stane se tak tři měsíce po dokončení Berlin hard-forku, který nás čeká již brzy. Zdá se, že Ethereum reaguje na růst konkurenčních smart blockchainových platforem. Svědčí o tom vysoká frekvence nových vylepšení.
Čtěte také: Spustili jsme novou free trading skupinu – Obchoduj s námi zdarma!
Z Etherea se stane deflační kryptoměna! Mineři z toho nejsou nadšení
Je nutné poznamenat, že těžaři nejsou z London hard-forku moc nadšení. Tato aktualizace totiž zajistí, že se z Etherea postupně stane deflační kryptoměna, podobně jako BNB. Jinak řečeno, počet ETH tokenů v oběhu začne klesat. I když… asi se to nestane okamžitě po spuštění forku.
Analýza EIP-1559 odhalila, že pokud by byl nasazen před rokem, za ten čas by se spálil více než 1 milion ETH – téměř 1% všech mincí v oběhu.
Jak funguje EIP-1559
Toto vylepšení původně navrhl spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin. Na rozdíl od současného gas systému, který v podstatě funguje jako dražba, kde jsou potvrzeny pouze transakce s nejvyššími poplatky, nový systém určuje výši poplatku podle nejlevnější transakce v bloku. Poplatek je tak určen dynamicky na základě deterministického algoritmu.
Kromě toho se vytěžením každého bloku pálí „základní výše poplatku“, což vede k úbytku mincí v oběhu.
Společnost Grayscale Trust EIP-1559 označila jako potenciální „boom faktor“ ceny Etherea.
Čtěte také: Velryby odmítají prodávat ETH – Od ATH se největší peněženky nepohnuly!
Závěr
Bitcoinoví maximalisté často zatracují Ethereum kvůli tomu, že neexistuje pevný limit na maximální počet ETH mincí v oběhu. Od vzniku tohoto projektu ale víme, že nadejde moment, kdy počet ETH začne klesat. Tento den se nezadržitelně blíží, a pokud se nevyskytnou nějaké nečekané problémy, přijde již v červenci tohoto roku. Ethereum se pak stane skutečnou deflační kryptoměnou. Na rozdíl od Bitcoinu, kde bude počet mincí v oběhu neustále stoupat.
EIP-1559 je jedno z nejočekávanějších vylepšení, a možné je pouze díky včasnému dokončení Ethereum 2.0 platformy založené na staking systému.
Chcete vědět více o tomto vylepšení? Viz záznam ze srazu vývojářů Ethereum Foundation:
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.