Miera inflácie Bitcoinu je teraz trikrát nižšia ako inflácia amerického dolára

Share This Post

Vzhľadom na fakt, že v obehu je už viac ako 90 % bitcoinov (BTC), miera inflácie tohto aktíva v priebehu rokov výrazne klesla. Dokonca viac ako trikrát prekonala mieru inflácie amerického dolára (USD). To stavia Bitcoin do role možného zaistenia proti inflácii a ekonomickej neistote.

Klesajúca miera inflácie bitcoinu pramení z fixnej ​​ponuky tejto kryptomeny, ktorá činí 21 miliónov BTC. Tá navyše klesá každé štyri roky pri udalosti halving. V dôsledku toho miera inflácie tejto primárnej kryptomeny od jej vzniku v roku 2009 neustále klesá a k 4. marcu predstavovala 1,79 %. Aspoň podľa údajov obľúbenej platformy pre kryptoanalýzu WooBull.

BTC inflácia – Zdroj: WooBull
BTC inflácia – Zdroj: WooBull

Zároveň ročná miera inflácie amerického dolára v roku 2023 predstavuje 6,4 %. Najvyššie hodnoty dosiahla v roku 2021, kedy predstavovala 7 %. Vychádzame z údajov USInflationCalculator. To znamená, že miera inflácie amerického dolára je 3,57-krát vyššia ako u bitcoinu.

Miera inflácie amerického dolára – Zdroj: USInflationCalculator

Klesajúca inflácia pri Bitcoine

Schopnosť bitcoinu zaznamenať nízku mieru inflácie je spôsobená deflačným modelom aktíva. Táto jeho konštrukcia spôsobuje, že sa miera inflácie znižuje udalosťou nazvanou polenie (halving). Miera je určená systémom odmien pre ťažiarov, ktoré sa pri každej udalosti polenia delia na polovicu. Počas udalosti polenia sa odmeny pre ťažiarov bitcoinov znižujú na polovicu. Ďalšia táto udalosť sa podľa odhadov uskutoční v máji 2024.

Oproti tomu miera inflácie v americkom dolári sa bude pravdepodobne zvyšovať, pretože hodnota meny v priebehu času klesá. Prepad hodnoty je spôsobený predovšetkým nadmernou tlačou peňazí a znižujúcou sa kúpnou silou každého dolára. Inflácia môže byť spôsobená niekoľkými faktormi, vrátane zvýšenia ponuky peňazí, poklesu dopytu alebo znížením výroby.

Odborníci sa tiež domnievajú, že miera inflácie bitcoinu zostáva nižšia vďaka jeho decentralizačnej povahe. To znamená, že táto digitálna mena môže obísť väčšinu politických a ekonomických rizík spojených s americkým dolárom.

Bitcoin ako najlepšie zabezpečenie proti inflácii?

Kontrastná miera inflácie medzi oboma aktívami sa premietla do debaty o najlepšom investičnom variante a dokonalom zabezpečení. Zástancovia bitcoinu tvrdia, že BTC je ideálnym aktívom na ochranu proti inflácii.

Toto tvrdenie sa však zatiaľ nepremieta do ceny aktíva v prostredí rastúcej inflácie a zvyšovania úrokových sadzieb. Na pozadí širšieho hospodárskeho poklesu utrpel Bitcoin a všeobecne trh s kryptomenami značné straty.

Najdôležitejšia kryptomena čelí hrozbe opätovného testovania miním pod hranicou 20 000 USD. V čase písania článku sa BTC obchodoval za 22 318 USD.

Záver

Inflácia vyčíňa a niet divu, že ľudia hľadajú spôsoby, ako s ňou bojovať a ochrániť svoj majetok. Bitcoin sa občas prezýva digitálne zlato a práve drahý kov je u niektorých obľúbenou cestou, ako sa pred infláciou ochrániť. Bitcoin má oproti zlatu niekoľko dôležitých výhod, jednou z nich treba je, že môže priniesť aj výrazné zhodnotenie.

Sme novo aj na LinkedIn, kde zdieľame najlepšie články. Smelo nás tam môžete sledovať. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

ZDROJ: finbold.com

Related Posts

Tom Lee – Cena bitcoinu na 150 000 USD v roce 2024

Bitcoin je na dobré cestě k dosažení 150 000...

Ethereum ETF potvrzeno?

Uprostřed rostoucích spekulací o možném schválení burzovně obchodovaného fondu...

Vitalik Buterin zdůrazňuje rizika AI uprostřed otřesů ve vedení OpenAI

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin se podělil o svůj pohled...

Kraken zvažuje odstranění USDT v Evropě kvůli novým předpisům

Kryptoburza Kraken zvažuje odstranění podpory pro stablecoin Tether v...

Tether razil další 1 miliardu dolarů – naposledy pomohl bitcoinu vyšplhat se na 73 tisíc dolarů

Tether (USDT), největší stablecoin na světě, vytěžil další 1...

Americký Senát schválil rezoluci, která ruší kryptopravidlo SEC o bankách

Většina zákonodárců v Senátu Spojených států schválila společnou rezoluci...