Open interest o bitcoin futures vzrástol o 1 miliardu dolárov

Share This Post

Bitcoin sa vyšplhal podozrivo rýchlo nad 27 000 dolárov. Niektorí analytici sa pýtajú, či veľryby manipulujú s cenou bitcoinu.

Bitcoin vzbudil pozornosť, keď bol 18. septembra zaznamenaný náhly nárast objemov o 1 miliardu dolárov. To investorov prinútilo k otázke, či sa veľryby hromadia v očakávaní odtajnenia súdnych podaní Binance.

Bližší pohľad na metriky derivátov však naznačuje diferencovanejší obrázok, pretože miera financovania nevykazovala jasné známky nadmerného nákupného dopytu.

Rozhodnutie o odtajnení týchto dokumentov bolo udelené Komisii pre cenné papiere Spojených štátov (SEC). Tá obvinila spoločnosť Binance z nespolupráce. Binance pritom predtým súhlasila s príkazom na predloženie objednávok týkajúcich sa neregistrovaných operácií s cennými papiermi a ďalších obvinení.

objemy binancia bitcoin
Agregovaný otvorený záujem o futures na BTC, USD (zelene, vľavo). Zdroj: coinglass.com

Open interest vzrástol na 12,1 miliardy dolárov. Cena bitcoinu súčasne vzrástla o 3,4 % a dosiahla najvyššiu hodnotu za viac ako dva týždne 27 430 dolárov.

Investori si však čoskoro uvedomili, že bolo v odtajnených dokumentoch odhalených len málo konkrétnych informácií.

Neskôr počas dňa federálny sudca Zia Faruqui zamietol žiadosť SEC o kontrolu technickej infraštruktúry Binance US a poskytnutie ďalších informácií. Avšak sudca stanovil, že Binance US musí poskytnúť viac podrobností o svojom riešení úschovy. To vyvoláva pochybnosti o tom, či Binance International nakoniec tieto aktíva kontroluje.

Do konca 18. septembra sa open interest o bitcoin znížil na 11,3 miliardy USD. Navyše jeho cena klesla o 2,4 % na 26 770 USD. Tento pokles naznačoval, že subjekty, ktoré stáli za nárastom open interestu, už neboli ochotné svoje pozície udržiavať.

Tieto veľryby boli pravdepodobne sklamané výsledkom súdu, alebo sa cenová akcia nemusela vyvíjať podľa očakávania. V každom prípade 80 % nárastu open interestu zmizlo za menej ako 24 hodín.

Nákupcovia a predajcovia futures sú vždy zladení

Možno predpokladať, že väčšina dopytu po pákovom efekte bola spôsobená býčou náladou, pretože cena bitcoinu stúpala spolu s nárastom záujmu. Následne prudko klesla, keď 80 % kontraktov bolo uzavretých. Prisudzovať príčinu a následok iba súdnym rozhodnutím Binance sa však zdá byť neopodstatnené z niekoľkých dôvodov:

  • Po prvé, nikto nepredpokladal, že odtajnené dokumenty budú v prospech spoločnosti Binance alebo jej generálneho riaditeľa Changpenga „CZ“ Zhaoa. Hlavne preto, že o ich zverejnenie pôvodne požiadala SEC.
  • Navyše miera financovania futures kontraktu na bitcoin zostala počas celého tohto obdobia do značnej miery stabilná.
  • Ak by skutočne došlo k nepredvídanému nárastu dopytu o 1 miliardu USD v open intereste, ktorý by bol spôsobený predovšetkým zúfalými kupcami, možno predpokladať, že by sadzba financovania vyskočila nad 0,01 %. Dňa 19. septembra sa však odohral pravý opak. Open interest o bitcoin sa rozšíril na 11,7 miliardy USD, zatiaľ čo sadzba financovania klesla na nulu.

Vzhľadom na to, že cena bitcoinu počas tejto druhej fázy rastu open interestu vystúpila nad 27 200 USD, je stále zrejmejšie, že bez ohľadu na základné motívy má cenový tlak tendenciu smerovať nahor. Zatiaľ čo presný dôvod môže zostať nepochopiteľný, určité obchodné vzorce by mohli tento pohyb osvetliť.

Zaistenie tvorcov trhu by mohlo vysvetliť nárast OI

Jedným z pravdepodobných vysvetlení by mohlo byť zapojenie tvorcov trhu do vykonávania nákupných príkazov v mene významných klientov. To by vysvetľovalo počiatočné nadšenie na spotovom trhu aj na futures na BTC, ktoré hnalo cenu vyššie. Po počiatočnom prudkom náraste sa tvorcovia trhu plne zaistia, čo eliminuje potrebu ďalších nákupov a vedie ku korekcii ceny.

Počas druhej fázy obchodu nedochádza k žiadnemu vplyvu na cenu bitcoinu, pretože tvorca trhu musí vyložiť futures kontrakty na BTC a nakúpiť spotový bitcoin. To má za následok zníženie open interestu a môže sklamať niektorých účastníkov, ktorí očakávali ďalšiu nákupnú horúčku.

Než aby sme každú „Bart“ formáciu unáhlene označili za manipuláciu, je vhodné sa ponoriť do činnosti arbitrážnych prepážok a starostlivo analyzovať mieru financovania futures na BTC, než urobíme unáhlené závery. Pokiaľ teda neexistuje nadmerný dopyt po dlhých pozíciách s pákovým efektom, nemusí zvýšenie open interestu nutne znamenať nákupnú horúčku, ako tomu bolo 18. septembra.

Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Zdroje: cointelegraph.com

Related Posts

Aktuálna bitcoinová rally je iná. Zdá sa, že FOMO a YOLO sú späť

BTC sa nedávno dotkol 45 000 dolárov. Stalo sa...

JPMorgan: Krypto je pro zločince

Zastánci kryptoměn na sociální síti X poukázali na pokrytectví...

Michael Jackson na blockchainu a herní trendy Web3 v roce 2024

V tomto článku se dozvíte, jak se první nahrávka...

Bitcoinový těžař Phoenix vzrostl o 50 % po IPO v Abu Dhabi za 371 milionů dolarů

Společnost Phoenix Group zabývající se těžbou kryptoměn zahájila obchodování...