Prinesie MiCA koniec stablecoinov v Európe?

Share This Post

Na konci mája ministri financií 27 členských štátov Európskej únie (EÚ) jednomyseľne schválili regulačný predpis MiCA (Markets in Crypto-Assets). Ten následne vyšiel v Úradnom vestníku EÚ, čo znamená, že platnosť nadobúda v júni 2024. Marina Parthuisot, vedúca právneho oddelenia Binance France, oznámila, že Binance smeruje k vyradeniu všetkých stablecoinov v Európe. Aký by to malo vplyv?

Binance je celosvetovo najväčšou kryptomenovou burzou a len za minulý rok cez ňu prešli dve tretiny všetkých transakcií. Prípadné vyradenie stablecoinov pre európsky trh by mohlo mať veľmi silný vplyv na kryptomeny a ich adopciu.

Dôležitý je však celkový kontext vyhlásenia. Parthuisot to vyhlásila v rámci verejného vypočutia s Európskym bankovým úradom (European Banking Authority, EBA). Reagovala na súčasnú situáciu, keď právnici nie sú schopní jednoznačne vyložiť MiCA vo vzťahu k decentralizovaným a zahraničným emitentom.

CEO Binance na oznámenie okamžite reagoval

Pre médiá je samozrejme zaujímavá možnosť odstránenia stablecoinov z burzy a hneď správu šíri. Je však vytrhnutá z kontextu. Podľa oznámenia, ktoré na sociálnych sieťach zverejnil Changpeng „CZ“ Zhao, burza rokuje s niekoľkými partnermi, ktorí spúšťajú EUR a ďalšie stablecoiny. Tie by mali už plne zodpovedať novo nastaveným pravidlám.

https://x.com/cz_binance/status/1704843256276582459?s=20

Záver

Situácia sa môže zdať byť zložitá, ale v skutočnosti ide len o objasňovanie si samotnej legislatívy pred jej vstupom do platnosti. MiCA napríklad počíta s limitom 216 miliónov USD pre stablecoiny, vrátane Tetheru. To by samo o sebe mohlo priniesť podstatné obmedzenie pre kryptomeny a samozrejme aj ich akceptáciu.

Cieľom samotnej MiCA ale nie je kryptomeny zakázať alebo zničiť. Táto regulácia má ochrániť investorov a urobiť transakcie transparentnejšie. Európska únia si veľmi dobre uvedomuje možné riziko odlivu kapitálu, a to si určite nepraje. Podľa môjho názoru sa riešenie určite nájde.

Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Zdroje: cointelegraph.com, coindesk.com

Related Posts

Aktuálna bitcoinová rally je iná. Zdá sa, že FOMO a YOLO sú späť

BTC sa nedávno dotkol 45 000 dolárov. Stalo sa...

JPMorgan: Krypto je pro zločince

Zastánci kryptoměn na sociální síti X poukázali na pokrytectví...

Michael Jackson na blockchainu a herní trendy Web3 v roce 2024

V tomto článku se dozvíte, jak se první nahrávka...

Bitcoinový těžař Phoenix vzrostl o 50 % po IPO v Abu Dhabi za 371 milionů dolarů

Společnost Phoenix Group zabývající se těžbou kryptoměn zahájila obchodování...