Väčšina všetkých zbierok NFT je v súčasnosti bezcenná

Share This Post

Non-Fungible Tokens (nezameniteľné tokeny, NFT), respektíve obchodovanie s nimi, zažili už rozhodne lepšie časy. Aktuálna štúdia zistila, že zo vzorky 73 257 zbierok NFT má 69 795 nulovú trhovú kapitalizáciu. Vyjadrené percentami má v súčasnej dobe len 5 % všetkých zbierok nejakú cenu. Znamená to koniec NFT alebo len pominula zlatá horúčka?

Prvé, čo si musíme uvedomiť, je dôvod vzniku a existencie NFT. Primárne rozhodne nesmeroval na potreby obchodovania, ale na možnosť označenia jednoznačného vlastníctva v digitálnom svete. Veľmi dôležitá funkcia a možnosť tvorby nezameniteľných soulbound tokenov má podľa môjho názoru budúcnosť. Bublina okolo obrazových NFT pekne pomohla dostať tento princíp do podvedomia verejnosti.

Ďalšie, čo si tiež musíme uvedomiť, je umelecká kvalita väčšiny zbierok. Nie každý klasický obraz má dnes nejakú hodnotu. Aj keď musíte na jeho tvorbu vynaložiť pravdepodobne veľa úsilia a času. To u NFT neplatí. Ako nezameniteľný token je možné vydať aj napríklad obrázok vašich dnešných raňajok, záznam telefonátu na infolinku alebo výpoveď v práci. Náklady na tvorbu a vydanie takéhoto tokenu sú minimálne a aj ich hodnota pre verejnosť je tiež takmer nulová.

Aká je budúcnosť NFT?

Osobne si myslím, že NFT prešli nákupnou horúčkou a teraz sa konečne ustaľujú do bežného fungovania. Záujem o ne na chvíľku zdvihla možnosť tvorby aj v blockchaine bitcoine, ale len na krátko. Tých 5 % zbierok, ktoré dnes majú nejakú hodnotu, sa ale stále dobre obchodujú. Napríklad známa kolekcia Bored Ape Yacht Club má priemernú cenu okolo 42 000 USD. A dáta na The Block ukazujú, že obchodovanie dosiahlo minulý týždeň zhruba 63 miliónov dolárov. To tiež stále nie je práve zanedbateľné.

Graf ukazuje týždenné objemy obchodov s NFT podľa jednotlivých blockchainov. Ethereum stále vedie (zdroj: The Block).
Graf ukazuje týždenné objemy obchodov s NFT podľa jednotlivých blockchainov. Ethereum stále vedie (zdroj: The Block).

Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Related Posts

Aktuálna bitcoinová rally je iná. Zdá sa, že FOMO a YOLO sú späť

BTC sa nedávno dotkol 45 000 dolárov. Stalo sa...

JPMorgan: Krypto je pro zločince

Zastánci kryptoměn na sociální síti X poukázali na pokrytectví...

Michael Jackson na blockchainu a herní trendy Web3 v roce 2024

V tomto článku se dozvíte, jak se první nahrávka...

Bitcoinový těžař Phoenix vzrostl o 50 % po IPO v Abu Dhabi za 371 milionů dolarů

Společnost Phoenix Group zabývající se těžbou kryptoměn zahájila obchodování...