Pohľad do histórie – Prečo má Ethereum viac dApps ako Bitcoin?

Share This Post

Výskum spoločnosti BitMEX tvrdí, že bitcoinová komunita v roku 2014 vytlačila vývojárov k iným ekosystémom kvôli svojmu vysoko konzervatívnemu prístupu a zmýšľaniu.

BitMEX Research nedávno zverejnil správu, v ktorej podrobne popisuje, prečo ethereum (ETH) zatienilo bitcoin (BTC) ako centrum decentralizovaných aplikácií (dApps) a vývojárske aktivity v rámci kryptomien. Aj keď tento rozdiel má aj svoje technické dôvody, autori tvrdia, že kultúra bitcoinových vývojárov vyháňala alternatívne prípady využitia jeho ekosystému.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Predaj bitcoinov spoločnosťou Tesla je, podľa Justina Suna, skvelou správou

Spor o OP_Return

Správa skúma online diskusie z marca 2014 medzi vývojármi Bitcoin Core. Tie sa týkajú hlavne aplikačnej vrstvy bitcoinu. Tie najbúrlivejšie začali spustením protokolu Counterparty (projekt, ktorého cieľom bolo rozšíriť funkcionalitu bitcoinu zahrnutím nových operácií nad bežné bitcoinové transakcie).

Counterparty používa na ukladanie dát OP_Return – typ výstupu transakcie, ktorý je preukázateľne neutratiteľný. Autori výskumu v správe vysvetľujú:

„Funkciu je možné použiť na spálenie bitcoinu alebo na uloženie ľubovoľných dát v bitcoinovom blockchaine.“

Niektoré hlasy hovoria, že tieto typy transakcií pomáhajú škálovať bitcoin, pretože nevyžadujú orezané bitcoinové uzly na ukladanie dát. Vďaka tomu je prevádzka uzla pre bežného človeka menej náročná na úložisko, čo bitcoinu pomáha zachovať si  decentralizáciu.

Avšak 20. marca 2014 začal Jeff Garzik na fóre Bitcointalk kritizovať využívanie blockchainového priestoru bitcoinu protokolom Counterparty. Tvrdil, že ukladanie ľubovoľných dát do blockchainu touto funkciou by mohlo mať „negatívne“ alebo „nezamýšľané dôsledky“ a že už existujú efektívnejšie riešenia škálovania – napríklad sidechainy.

Vývojári nakoniec v diskusii s Garzikovým postojom súhlasili. Požiadali, aby s vývojármi Bitcoin Core prediskutovali riešenie, ako môže Counterparty prežiť a zároveň zodpovedne využívať bezpečnosť bitcoinového blockchainu.

Vývojári však pre podporu menšieho protokolu urobili len málo a nakoniec vtedajší autor a prevádzkovateľ ťažobného BTC poolu, menom Luke-Jr, obvinil používateľov Counterparty, že proti svojej vôli núti uzly Bitcoinu ukladať neočakávané typy transakcií. Rovnako ako Garzik odporúčal merge-mined sidechainy ako miesto na takéto alternatívne využitie dát v blockchaine.

„Dúfajme, že akonáhle sa ťažba vráti k decentralizácii, uvidíme menej tolerancie zneužívajúcich/spamových transakcií, či už varianty OP_RETURN alebo iné.“

Na podporu svojho tvrdenia potom Luke-Jr začal vo svojom ťažobnom poole cenzurovať všetky transakcie súvisiace s Counterparty. Dňa 28. marca potom prirovnal využívanie blockchainového priestoru Counterparty k zneužívaniu BTC uzlov.

Čo na to bitcoin?

Luke-Jr svojim vyhlásením a konaním vyvolal hnev mnohých členov komunity Counterparty. Ich protiargumenty sa sústredili na Lukeov pokus diktovať, na čo sa má blockchain bitcoinu používať. Jeden prispievateľ to zhrnul slovami:

„Nemôžem uveriť takémuto prístupu. Nevedel som, že bitcoin má vlastníkov.

Iní argumentovali, že transakcie Counterparty predstavujú finančné transakcie, a sú teda v súlade s tým, čo sa uzly bitcoinu dohodli ukladať. Jeden zo spoluautorov Counterparty uviedol:

„Bitcoin robí veľa vecí, na ktoré pôvodne nebol určený. Nechceme rozširovať protokol bitcoinu. Chceme robiť niečo úplne v jeho rámci, a to čo najjednoduchšie a najpriamejšie, kvôli výhodám stability, bezpečnosti atď., ktoré ponúka.

Na základe drvivej reakcie komunity Counterparty majú teda výskumníci BitMEX podozrenie, že práve tento moment odviedol mnoho vývojárov od bitcoinu k vývoju svojich projektov na Ethereu.

Prečo nie postranné reťazce (sidechainy)?

Ako BitMEX upresnil, sidechainy nedokázali získať kritické množstvo podpory ako riešenie pre škálovanie bitcoinu kvôli rôznym obmedzeniam tejto technológie. A to napriek podpore zo strany odporcov protokolu Counterparty.

Jedno z týchto obmedzení sa týkalo zložitosti budovania takého sidechainu. Vývojári jednoducho nemali čas na vybudovanie bezpečného, ​​merge-mined sidechainu predtým, ako ostatné protokoly získali na trhu nemalý podiel. Hoci teraz existujú sidechainy ako Rootstock a Liquid, ich popularita je stále zatienená Ethereom.

Druhé obmedzenie sa týka používania bitcoinu ako natívneho aktíva v jednotlivých reťazcoch. Vývojári dodnes nenašli riešenie, ako vytvoriť plne dôveryhodný obojsmerný peg medzi blockchainmi. V januári napísal spoluzakladateľ Etherea Vitalik Buterin na Reddit príspevok o tom, prečo je podľa neho bezpečnosť blockchainových mostov zásadne chybná.

Mohlo by vás tiež zaujímať: [SPRÁVY] • Google Pay umožní zákazníkom nakupovať kryptomeny na Crypto.com • a ďalšie články

Výskumníci BitMEXu vtedy vzniknutú situáciu popísali slovami:

„Zdá sa, že niektorí z ľudí, ktorí argumentujú v prospech sidechainov ako riešeniA, sa príliš o dapp aplikácie nezaujímali a ani s nimi nijako neexperimentovali.“

Je pravda, že Ethereum tiež disponuje vlastnosťami, ktoré ho robia z hľadiska vývojárov a používateľov prívetivejším. Patria medzi ne rýchlejšie časy blokov, menej konzervatívne obmedzenia veľkosti blokov a flexibilnejší skriptovací jazyk. Ako však správa dodáva, najvýznamnejším faktorom je kultúra.

Záver

Ja viem, že sa na keby nehrá, ale ako by asi vyzerala kryptomenová budúcnosť, keby sa protokol Counterparty vtedy skutočne presadil a do BTC blockchainu by sa mohli ukladať aj ďalšie ľubovoľné dáta?

Ak máte akýkoľvek dotaz týkajúci sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Nezabudnite sa tiež pripojiť na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

ZDROJ: cryptopotato.com

Related Posts

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...

Bitcoin se snaží prorazit hranici 85 000 dolarů

Cena bitcoinu 17. března opět neuspěla ve snaze překonat...

Generální ředitel Binance znovu popírá jednání o Trumpově rodinné dohodě

Richard Teng, generální ředitel Binance, popřel spekulace o tom,...