V poslednej dobe môžeme zaznamenať zaujímavý fenomén. Na burzách začína byť nízka ponuka bitcoinov. S klesajúcou ponukou mala logicky rásť cena. To sa ale veľmi nedeje, pretože aj záujem o token upadá. Cena je tak väčšinou veľmi stabilná a bez väčších makroekonomických udalostí sa často kurz bitcoinu nikam nepohne.
Príkladom môže byť aj súčasná situácia. Od štvrtkového prepadu ceny po zverejnení rastu úrovne osobných výdavkov sa pohybujeme v stranovom pásme širokom asi 600 USD. To je neskutočne úzke pásmo pre ešte relatívne nedávno vysoko volatilné aktívum, ako je bitcoin.
Navyše sa nachádzame v čase, keď sa obtiažnosť ťažby pohybuje na svojom historickom maxime. Pre ťažiarov teda dosť zlá situácia. Vyťažiť token je zložité a aktuálne predajom príliš nezarobia. Časť drží na sklade, ale niektorí sa už rozhodli svoje zásoby výrazne znížiť. Špekuluje sa aj o možnom krachu niektorých ťažiarov pri prípadnom ďalšom znižovaní ceny.
The #bitcoin hash rate has witnessed a 5% drop from all-time highs of 400 eh/s. The difficulty adjustment is projected to drop around 3.5%.
This has coincided with miner balance decreasing by about 4k BTC, primarily coming from F2Pool that has seen its BTC balance cut in half.… pic.twitter.com/03kAepCPfz
— James V. Straten (@jimmyvs24) September 2, 2023
Veľa ľudí drží svoje bitcoiny dlhšie ako 5 rokov
Pri pohľade do štatistík si môžeme všimnúť, že väčšina ťažiarov drží svoje vyťažené tokeny po dobu viac ako 3 rokov. Miera takto tvorených zásob presahuje 40 % ich produkcie. Vyčkávajú na lepší kurz bitcoinu. K tomu sa musíme pozrieť aj na HODLery. Tí nakúpili svoje tokeny a odmietajú sa ich vzdať. Skoro 30 % z nich ich nakúpilo pred viac ako 5 rokmi. Oproti tomu krátkodobí držitelia svoje tokeny už väčšinou predali so stratou a šli špekulovať inam. Podľa štatistík bolo na burzách v poslednej dobe predaných viac ako 20-tisíc tokenov so stratou.
Záver
Ťažiari veľmi nepredávajú, hodleri držia a krátkodobí investori šli hľadať vyššiu volatilitu inam. Samozrejme veľa ľudí očakáva, že po schválení spotových bitcoinových ETF dôjde k raketovému rastu ceny. To pritiahne späť nielen krátkodobých investorov, ale aj bežných ľudí. Podľa štatistík vyhľadávačov prestáva byť BTC v poslednej dobe v ich hľadáčiku. Záujem o vyhľadávanie slova „Bitcoin“ sa na Google prepadol na hladinu konca roku 2020.
Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.