Ponuka bitcoinu na burzách je nízka – záujem o neho upadá

Share This Post

V poslednej dobe môžeme zaznamenať zaujímavý fenomén. Na burzách začína byť nízka ponuka bitcoinov. S klesajúcou ponukou mala logicky rásť cena. To sa ale veľmi nedeje, pretože aj záujem o token upadá. Cena je tak väčšinou veľmi stabilná a bez väčších makroekonomických udalostí sa často kurz bitcoinu nikam nepohne.

Príkladom môže byť aj súčasná situácia. Od štvrtkového prepadu ceny po zverejnení rastu úrovne osobných výdavkov sa pohybujeme v stranovom pásme širokom asi 600 USD. To je neskutočne úzke pásmo pre ešte relatívne nedávno vysoko volatilné aktívum, ako je bitcoin.

Navyše sa nachádzame v čase, keď sa obtiažnosť ťažby pohybuje na svojom historickom maxime. Pre ťažiarov teda dosť zlá situácia. Vyťažiť token je zložité a aktuálne predajom príliš nezarobia. Časť drží na sklade, ale niektorí sa už rozhodli svoje zásoby výrazne znížiť. Špekuluje sa aj o možnom krachu niektorých ťažiarov pri prípadnom ďalšom znižovaní ceny.

Veľa ľudí drží svoje bitcoiny dlhšie ako 5 rokov

Pri pohľade do štatistík si môžeme všimnúť, že väčšina ťažiarov drží svoje vyťažené tokeny po dobu viac ako 3 rokov. Miera takto tvorených zásob presahuje 40 % ich produkcie. Vyčkávajú na lepší kurz bitcoinu. K tomu sa musíme pozrieť aj na HODLery. Tí nakúpili svoje tokeny a odmietajú sa ich vzdať. Skoro 30 % z nich ich nakúpilo pred viac ako 5 rokmi. Oproti tomu krátkodobí držitelia svoje tokeny už väčšinou predali so stratou a šli špekulovať inam. Podľa štatistík bolo na burzách v poslednej dobe predaných viac ako 20-tisíc tokenov so stratou.

Objem bitcoínov držaných krátkodobými investormi a predaných na burzách so stratou od začiatku roka (zdroj: Glassnode).
Objem tokenov držaných krátkodobými investormi a predaných na burzách so stratou od začiatku roka (zdroj: Glassnode).

Záver

Ťažiari veľmi nepredávajú, hodleri držia a krátkodobí investori šli hľadať vyššiu volatilitu inam. Samozrejme veľa ľudí očakáva, že po schválení spotových bitcoinových ETF dôjde k raketovému rastu ceny. To pritiahne späť nielen krátkodobých investorov, ale aj bežných ľudí. Podľa štatistík vyhľadávačov prestáva byť BTC v poslednej dobe v ich hľadáčiku. Záujem o vyhľadávanie slova „Bitcoin“ sa na Google prepadol na hladinu konca roku 2020.

Dáta vyhľadávania Google pre kľúčové slovo „Bitcoin“ od roku 2004 (zdroj: Google Trends).
Dáta vyhľadávania Google pre kľúčové slovo „Bitcoin“ od roku 2004 (zdroj: Google Trends).

Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Related Posts

Robert Kiyosaki varuje pred vývojom digitálnej meny centrálnej banky USA (CBDC)

Robert Kiyosaki, autor bestselleru "Bohatý otec, chudobný otec", varuje...

Vzostup kryptomien v Brazílii prinútil centrálnu banku k sprísneniu regulácie

Guvernér brazílskej centrálnej banky v prejave pred finančnou a...

Nový americký zákon požaduje, aby firmy hlásily mimořetězcové transakce vládě

Nový zákon ve Spojených státech má za cíl požadovat,...

MicroStrategy opäť nakupovala, teraz už drží viac ako 158 tisíc bitcoinov

Spoločnosť MicroStrategy, ktorá sa zaoberá oblasťou business intelligence a...

Medvede potrebujú do zajtra dostať cenu bitcoinu pod 26 000 USD

Kurz ceny bitcoinu včera okolo obeda začal silne stúpať....

Cena bitcoinu v ohrození? Index amerického dolára potvrdzuje býčí „zlatý kríž“

Index sily dolára (DXY) dosiahol 22. septembra najvyššiu úroveň...