DeFi je jediné kryptoměnové odvětví, které neustále roste i navzdory silnému tlaku medvědů a odlivům kapitálu z trhu. A zatímco většina kryptoměn se stále nezotavila ze zářijového propadu, DeFi je už dávno na novém historickém maximu.
Čtěte také: DeFi oficiálně v bublině? Co je DeFi a proč je kolem něj takový hype?
Kapitalizace DeFi opět na historickém maximu
Za poslední týden se kapitalizace DeFi ekosystému drží nad deseti miliardami. Dnes dokonce přesahuje jedenáct miliard. To znamená, že kryptoměny v této hodnotě jsou uzamčeny ve smart kontraktech těchto projektů a zajišťují jejich fungování.
Decentralizovaná burza Uniswap se stabilně drží na prvním místě a nedávno dokonce překonala dvě miliardy. Dotahuje se na ni ale bývalý dlouhodobý lídr trhu Maker s 1,9 miliardami. Na třetím místě je lending platforma Aave. Miliardu přesahuje i DEX Curve Finance a pátou příčku obsadil WBTC – projekt, který vytváří ERC-20 tokeny s hodnotou Bitcoinu.
Pokud trochu znáte tyto projekty, jistě jste si všimli, že každý z nich pokrývá jiný use case. Zatímco DEX Uniswap se používá k obchodovaní kryptoměn, Curve finance slouží k vyvažování hodnoty stablecoinů. Maker spravuje decentralizovaný stablecoin Dai, který si drží hodnotu jednoho dolaru a WBTC je také stablecoin fungující na podobném principu, ale drží si hodnotu jednoho Bitcoinu. No a Aave je platforma, která dodává likviditu formou decentralizovaných půjček.
Všechny tyto projekty se reálně používají, a proto i jejich coiny na burze mají vysokou hodnotu.
(Článek pokračuje pod analýzou)
Kryptoměny některých DeFi projektů neustále nabírají na hodnotě
Téměř všechny DeFi projekty spustily své vlastní coiny. Tyto mince se většinou používají na vyplácení poskytovatelů likvidity (Aave, Compound, Uniswap apod.) či stability (Maker, WBTC, renBTC, …). Tyto mince se obchodují na burzách a dělají skutečně zajímavé zisky.
Disclaimer: Tento článek nepovažujte za investiční poradenství. Nakupování kryptoměn je extrémně rizikové a pro DeFi to platí dvojnásob. Než začnete, udělejte si vlastní research. Za případné ztráty nejsme zodpovědní.
Uniswap UNI
Coin lídra trhu (burzy Uniswap) v současnosti víceméně stagnuje. UNI však byl spuštěn teprve před několika týdny a vzpamatovává se po největším airdropu v historii (každý, kdo použil alespoň jednou Uniswap, dostal 400 UNI – 2000 $). Každý, kdo dostal UNI zdarma, se nyní musí rozhodnout, zda prodat nebo držet. Až potom můžeme jít nahoru.
Kapitalizace všech UNI tokenů na trhu momentálně dosahuje pouze $400 milionů, takže z dlouhodobého hlediska můžeme očekávat slušný růst.
UNI můžete obchodovat zde.
yearn.finance YFI
Coin YFI je mezi tradery pověstný svou vysokou hodnotou. Aktuálně se obchoduje za více než 24 000 $. Platforma yearn.finance dlouhodobě patří mezi největší DeFi projekty na trhu. A mnozí očekávají, že v budoucnu zaujme první místo kvůli vysokým úrokům, které poskytuje svým uživatelů.
YFI za poslední týden ztratil 3 % hodnoty.
YFI můžete obchodovat zde.
Aave LEND
Aave patří mezi TOP 3 největší DeFi projekty a zároveň má na burzách úspěšnou kryptoměnu LEND. S kapitalizací 680 milionů dolarů jen mírně zaostává za YFI a za posledních sedm dní udělala zisk 6 %.
Aave můžete obchodovat zde.
Maker MKR
Maker je na trhu již dlouho a stabilně dělá větší zisky než Bitcoin. To platí i tento týden, když udělal 14 %. Vzhledem ke kapitalizaci 500 milionů dolarů ale ještě určitě nedosáhl svého potenciálu.
Maker můžete obchodovat zde.
Balancer BAL
Nakonec ještě zmiňme BAL – kryptoměnu decentralizované burzy Balancer. Za poslední týden vytvořila 5% zisk a s kapitalizací 100 milionů dolarů má ještě rozhodně velký prostor pro růst.
Balancer můžete obchodovat zde.
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Čtěte také:
Chtěli jste v roce 2017 koupit kryptoměny? Tak teď máte druhou šanci a za stejné ceny!