Prezident Maduro vdechl nový život do venezuelské kryptoměny Petro

Prezident Maduro vdechl nový život do venezuelské kryptoměny Petro

Venezuela má za sebou velmi těžké roky. Národní měnu Bolívar totálně zdecimovala hyperinflace. Venezuelský prezident Maduro se tak rozhodl využít (v té době) nový populární trend a vytvořil první národní kryptoměnu Petro. Investorům zaručil, že Petro bude kryté ropou. Pokud tedy vlastníte Petro coin, jste hrdým vlastníkem pěti barelů ropy.

Bohužel kvůli špatné situaci v zemi se Petru nepodařilo přitáhnout zájem investorů. Nepomohlo ani načasování. Petro bylo spuštěno v roce 2018, tedy na samém začátku bear marketu, který pro některé kryptoměny trvá dodnes.

Navíc obyvatelé Venezuely otrávení neschopností vlády udržet hodnotu měny Bolívar v normě nejsou ochotni používat novou národní kryptoměnu. Raději preferovali Bitcoin nebo altcoiny. Nepomohl ani fakt, že USA zakázaly používání Petra a označili tento coin za podvod. První venezuelská kryptoměna tedy selhala.

Alespoň zatím.

Může vás zajímat: 3 fundamenty, které způsobily 2020 altseason

Maduro vdechl do Petra nový život

Prezident Maduro se tak rozhodl, že použije státní moc, aby Petro oživil násilím. Aerolinie, které odlétají z Caracasu, musejí po novém nakupovat palivo právě za Petro. To víceméně dává smysl, protože tento coin je krytý ropou.

Momentálně ale není jasné, zda tato povinnost platí i pro zahraniční aerolinie. Z Venezuely totiž pravidelně létají společnosti Iberia, Panama’s Copa Airlines, portugalský TAP, Air France a Air Europa

Kromě toho se Venezuela v roce 2019 pokoušela uzavřít s Ruskem dohody o nákupu zboží za Petro. Maduro také schválil bonusy pro státní zaměstnance, ale pouze pod podmínkou, že budou dostávat výplaty v této kryptoměně.

Bohužel zaměstnanci začali okamžitě Petro vyměňovat za Bolívar. Venezuela tedy omezila své služby a po novém paradoxně Petro za Bolívar nevyměňuje.

Co číst dál?

Znáte pravdivý příběh o Venezuele? Jak vlastně může zkrachovat země s největšími zásobami ropy na světě? Na svědomí to má venezuelský (prakticky) diktátor Maduro. Více v tomto článku.

[Politika] Venezuela – Príbeh o kolapse krajiny s najväčšími zásobami ropy na svete