Prezident Maduro vdechl nový život do venezuelské kryptoměny Petro

0

Venezuela má za sebou velmi těžké roky. Národní měnu Bolívar totálně zdecimovala hyperinflace. Venezuelský prezident Maduro se tak rozhodl využít (v té době) nový populární trend a vytvořil první národní kryptoměnu Petro. Investorům zaručil, že Petro bude kryté ropou. Pokud tedy vlastníte Petro coin, jste hrdým vlastníkem pěti barelů ropy.

Bohužel kvůli špatné situaci v zemi se Petru nepodařilo přitáhnout zájem investorů. Nepomohlo ani načasování. Petro bylo spuštěno v roce 2018, tedy na samém začátku bear marketu, který pro některé kryptoměny trvá dodnes.

Navíc obyvatelé Venezuely otrávení neschopností vlády udržet hodnotu měny Bolívar v normě nejsou ochotni používat novou národní kryptoměnu. Raději preferovali Bitcoin nebo altcoiny. Nepomohl ani fakt, že USA zakázaly používání Petra a označili tento coin za podvod. První venezuelská kryptoměna tedy selhala.

Alespoň zatím.

Může vás zajímat: 3 fundamenty, které způsobily 2020 altseason

Maduro vdechl do Petra nový život

Prezident Maduro se tak rozhodl, že použije státní moc, aby Petro oživil násilím. Aerolinie, které odlétají z Caracasu, musejí po novém nakupovat palivo právě za Petro. To víceméně dává smysl, protože tento coin je krytý ropou.

Momentálně ale není jasné, zda tato povinnost platí i pro zahraniční aerolinie. Z Venezuely totiž pravidelně létají společnosti Iberia, Panama’s Copa Airlines, portugalský TAP, Air France a Air Europa

Kromě toho se Venezuela v roce 2019 pokoušela uzavřít s Ruskem dohody o nákupu zboží za Petro. Maduro také schválil bonusy pro státní zaměstnance, ale pouze pod podmínkou, že budou dostávat výplaty v této kryptoměně.

Bohužel zaměstnanci začali okamžitě Petro vyměňovat za Bolívar. Venezuela tedy omezila své služby a po novém paradoxně Petro za Bolívar nevyměňuje.

Co číst dál?

Znáte pravdivý příběh o Venezuele? Jak vlastně může zkrachovat země s největšími zásobami ropy na světě? Na svědomí to má venezuelský (prakticky) diktátor Maduro. Více v tomto článku.

[Politika] Venezuela – Príbeh o kolapse krajiny s najväčšími zásobami ropy na svete

avatar
  Subscribe  
Upozornit na