Mnohí budú považovať volatilitu vyvolanú útokom na algoritmicky podporovaný stablecoin UST za dôvod na zvýšenie regulácie stablecoinov. Vzhľadom na to, že sa v priebehu niekoľkých dní vyparila hodnota UST v hodnote 16 miliárd dolárov, je ťažké polemizovať s volaním po väčšej ochrane investorov.
Regulačné orgány: Sú iba teórie
Identita útočníka na UST je v súčasnej dobe neznáma. Existuje mnoho teórií, no v tejto chvíli neexistuje žiadny pádny dôkaz, ktorý by naznačoval zapojenie vlády alebo inštitúcií. Spoločným znakom teórií však je, že cieľom bolo vyvolať nestabilitu na trhu stablecoinov, aby sa urýchlilo prijatie CBDC.
Janet Yellen počas krízy vystúpila pred výborom amerického ministerstva financií. Britské ministerstvo financií potvrdilo svoje prianie regulovať stablecoiny a teraz sa do hry vložila aj EÚ. Fabio Panetta z Európskej centrálnej banky (ECB) a osoba poverená vývojom CBDC pre Európu uviedol:
“NEDÁVNY VÝVOJ NA TRHU S KRYPTOAKtÍVAMI UKAZUJE, ŽE JE ILÚZIOU VERIŤ, ŽE SÚKROMNÉ NÁSTROJE môžu FUNGOVAŤ AKO PENIAZE, KEĎ ICH NEMOŽNO KEDYKOĽVEK PREVIESŤ V PARITE NA VEREJNÉ PENIAZE… NEEXISTUJE ŽIADNA ZÁRUKA, ŽE STABLECOINY BUDE MOŽNÉ KEDYKOĽVEK VYKÚPIŤ V PARITE. PRÁVE MINULÝ TÝŽDEŇ NAJVÄČŠÍ STABLECOIN NA SVETE DOČASNE STRATIL VÄZBU NA DOLÁR.”
Mohlo by ťa tiež zaujímať: Robert Kiyosaki: bitcoin vstupuje do brutálnej medvedej búrky, ale nakoniec vyhrá
Úspech, iba keď…
Jasným dôvodom pre mrazivý prístup ku kryptografickým stablecoinom je skutočnosť, že žiadna iná mena sa v tomto priestore zatiaľ reálne nepresadila. Viac ako 99 % všetkých stablecoinov v obehu je krytých americkým dolárom, nie britskou librou, eurom alebo nespočetným množstvom ďalších fiat mien.
Nasledujúci graf ukazuje, aký podiel na trhu kryptomien tvorí najvyšší fiat systém.
Priebežné správy z tradičných médií sa zameriavajú na dopad bitcoinu na životné prostredie a na výhody proof of stake namiesto proof of work.
Všetky zverejnené správy CBDC sa zameriavajú na model proof of stake s minimálnou spotrebou energie. Panetta dodal, že „digitálne euro“ môže byť úspešné iba vtedy, ak potenciálni používatelia zistí, že pridáva hodnotu k súčasným platobným možnostiam“.
Záver
Že vlády a regulačné orgány sú všeobecne otvorene proti kryptomenám a mnohokrát aj stablecoinom, nie je prekvapivé, ale myšlienka, že by za útokom stála vláda, je prinajmenšom zaujímavá. Čo myslíte vy?
Mohlo by ťa tiež zaujímať: Dobrá správa z Nemecka – nulová daň z predaja kryptomien pre tých, ktorí držia aspoň 1 rok
Zdroj: cryptoslate.com