Saúdská Arábie snížila produkci ropy na polovinu – Očekávejme zdražení benzínu a nafty

Share This Post

Spoustě z vás asi neuniklo, že rebelové z Jemenu dokázali zničit těžební zařízení, které patřilo společnosti Saudi Aramco. Už podle názvu je jasné, že se jedná o Saúdskou Arábii, která je jedním z největších vývozců černého zlata. Útok si vyžádal markantní snížení produkce ropy, a proto se očekává, že jakmile trhy v pondělí otevřou, okamžitě na tento incident zareagují. Odhady o růstu ceny ze strany tzv. expertů jsou různé a někdy až naprosto přehnané. Proto vám doporučuji podívat se na moji technickou analýzu na ropu, kterou dnes vydám.

Snížená produkce o 5,7 milionu barelů za den

Vzhledem k útoku na těžební zařízení se snížila produkce ropy v SA o 5,7 milionu barelů za den, což je v podstatě polovina produkce Saúdů. Jak dlouho bude tato situace trvat, není jasné, ale mělo by se jednat jen o krátkodobý výpadek. I přesto se ale počítá s tím, že tento incident bude mít za následek rychlé zvýšení ceny ropy. Především bude záležet na tom, jak budou Saúdové s veřejností komunikovat. Jestli nastane naprosté informační embargo, tak to zrovna trhy moc neuklidní a může to vést i k nějaké té panice. Panice, ve které všichni mačkají tlačítko sell.

Zvýšení ceny

Co se týče odhadů růstu ceny, ty se dost markantně liší. Bloomberg a CNBC uvádí, že cena může hned po otevření vzrůst až o 10 dolarů za barel. V podstatě se dá očekávat stejně veliký cenový gap. Pak tu jsou ještě extrémnější odhady, které počítají s nárůstem až o 100 USD, což by bylo pro trh, průmysl a spotřebitele hodně nepříjemné a znamenalo by to i rychlý růst cen zboží. Především toho, co se dováží ze zahraničí. Dosavadní výpadek se sice bude krýt ze zásob, ale i přesto se nějaká reakce ze strany trhů očekává.

Dost bude záležet na tom, zda bude tato situace jen krátkodobějšího charakteru, či se nepodaří vyřešit ani v řádu týdnů. Jestli se problém potáhne na týdny, je jisté, že Saúdská Arábie bude muset podávat dostatek informací, aby se co nejlépe předešlo špatnému sentimentu na finančních trzích, což by právě cenu uměle šponovalo ještě více nahoru. Jestli ale cena rychle vzroste a problém se potáhne, pocítíme to brzy už i my sami v našich obchodech, až půjdeme nakoupit.

Co číst dále?

Jak bude probíhat další recese a co by mohlo být jejím spouštěčem? – 3. část

Related Posts

Bitcoin se blíží 60 000 USD po 3,7% denním zisku

Bitcoin vzrostl o 3,79 % za posledních 24 hodin...

Pro hongkongské kryptoburzy se blíží konečný termín pro podání žádosti o licenci

Kryptoburzy v Hongkongu musí do 29. února požádat o...

Mad Lads‘ Backpack Exchange překračuje objem obchodů 300 milionů dolarů za 24 hodin

Kryptoměnová burza Backpack založená na síti Solana dosáhla hranice...

Americký ministr financí vyzývá federálního regulátora, aby dohlížel na stablecoiny

Janet Yellenová, ministryně financí Spojených států, řekla zákonodárcům, že...