Saúdská Arábie snížila produkci ropy na polovinu – Očekávejme zdražení benzínu a nafty

1
trading11 analyza ropa

Spoustě z vás asi neuniklo, že rebelové z Jemenu dokázali zničit těžební zařízení, které patřilo společnosti Saudi Aramco. Už podle názvu je jasné, že se jedná o Saúdskou Arábii, která je jedním z největších vývozců černého zlata. Útok si vyžádal markantní snížení produkce ropy, a proto se očekává, že jakmile trhy v pondělí otevřou, okamžitě na tento incident zareagují. Odhady o růstu ceny ze strany tzv. expertů jsou různé a někdy až naprosto přehnané. Proto vám doporučuji podívat se na moji technickou analýzu na ropu, kterou dnes vydám.

Snížená produkce o 5,7 milionu barelů za den

Vzhledem k útoku na těžební zařízení se snížila produkce ropy v SA o 5,7 milionu barelů za den, což je v podstatě polovina produkce Saúdů. Jak dlouho bude tato situace trvat, není jasné, ale mělo by se jednat jen o krátkodobý výpadek. I přesto se ale počítá s tím, že tento incident bude mít za následek rychlé zvýšení ceny ropy. Především bude záležet na tom, jak budou Saúdové s veřejností komunikovat. Jestli nastane naprosté informační embargo, tak to zrovna trhy moc neuklidní a může to vést i k nějaké té panice. Panice, ve které všichni mačkají tlačítko sell.

Zvýšení ceny

Co se týče odhadů růstu ceny, ty se dost markantně liší. Bloomberg a CNBC uvádí, že cena může hned po otevření vzrůst až o 10 dolarů za barel. V podstatě se dá očekávat stejně veliký cenový gap. Pak tu jsou ještě extrémnější odhady, které počítají s nárůstem až o 100 USD, což by bylo pro trh, průmysl a spotřebitele hodně nepříjemné a znamenalo by to i rychlý růst cen zboží. Především toho, co se dováží ze zahraničí. Dosavadní výpadek se sice bude krýt ze zásob, ale i přesto se nějaká reakce ze strany trhů očekává.

Dost bude záležet na tom, zda bude tato situace jen krátkodobějšího charakteru, či se nepodaří vyřešit ani v řádu týdnů. Jestli se problém potáhne na týdny, je jisté, že Saúdská Arábie bude muset podávat dostatek informací, aby se co nejlépe předešlo špatnému sentimentu na finančních trzích, což by právě cenu uměle šponovalo ještě více nahoru. Jestli ale cena rychle vzroste a problém se potáhne, pocítíme to brzy už i my sami v našich obchodech, až půjdeme nakoupit.

Co číst dále?

Jak bude probíhat další recese a co by mohlo být jejím spouštěčem? – 3. část

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
JARDOPINO Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
JARDOPINO
Člen
JARDOPINO

Zvýšené ceny ropy zdvihnú ceny tovarov a zníži sa spotreba domácnosti. Pri dlhodobejších problémoch s dodávkami ropy to môže tiež dopomôcť urýchliť príchod krízy.