Podle stratéga významné americké investiční banky Morgan Stanley představuje Bitcoin významnou hrozbu pro světovou rezervní měnu – americký dolar.
Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Ruchir Sharma, hlavní globální stratég společnosti Morgan Stanley Investment Management, je přesvědčen, že vláda dolaru pravděpodobně skončí v důsledku globální nedůvěry v tradiční finance, zatímco Bitcoin z tohoto nedostatku důvěry pravděpodobně bude profitovat.
V článku z Financial Times z 9. prosince Sharma poskytl stručný přehled o historii světových rezervních měn. Podle stratéga další významné globální fiat měny, jako jsou euro nebo čínský juan, nedokázaly získat světovou důvěru, což zdůrazňuje jejich nedostatky.
Čtěte také: Bezpečnost pro nováčky v kryptoměnách na prvním místě!
Dolar a fiat měny nebudou s námi navěky
Sharma uvedl, že nová třída decentralizovaných potenciálních nástupců – kryptoměny jako Bitcoin – pravděpodobně ohrozí nadvládu dolaru. Bitcoin se již etabloval jako jedna z nejžhavějších investic roku 2020 a momentálně dosahuje téměř čtyřnásobku ceny od března. Kromě toho, jako reakci na pokračující tištění peněz Federálního rezervního systému USA, poznamenal:
„Vláda dolaru pravděpodobně skončí, když zbytek světa začne ztrácet důvěru v to, že USA mohou platit své účty. Tisk peněz bude pravděpodobně pokračovat bez ohledu na budoucnost pandemie. Věřte nebo ne, Bitcoin získá z rozšíření nedůvěry pozici alternativy.“
Sharma také poukázal na to, že Bitcoin začíná dělat „pokrok ve své ambici nahradit dolar jako prostředek výměny“. Stratég uvedl, že přijetí Bitcoinu neustále roste – od investic po mezinárodní obchod a další případy použití. „Důkazem je i společnost PayPal a její dceřiná společnost Venmo, které přijaly Bitcoin s otevřenou náručí,“ dodal.
Stratég varoval centrální banky, aby věnovaly více pozornosti své měnové politice, pokud si chtějí udržet svou mocenskou pozici:
„Nárůst Bitcoinu se stále může jevit jako bublina, ale i kdyby to byla pravda, jsme jen na počátku této údajné bubliny. Letošní růst kryptoměn by měl sloužit jako varování pro vládní tištění peněz zejména v USA. Nepředpokládejte, že vaše tradiční měny jsou jediným uchovatelem hodnoty nebo prostředky výměny, kterým lidé budou důvěřovat.“
Mohlo by vás také zajímat:
Banky nás okrádají, zlato mají pod palcem. Investoři ale našli náhradu