Bezpečnost pro nováčky v kryptoměnách na prvním místě!

Share This Post

Nedávno jsem se zapojil na facebooku do jedné diskuse ohledně nováčků v kryptoměnách a jejich základních chybách. Tento článek je určen především pro ně, a budu rád, když si nováčci po přečtení dají v krypto světě větší pozor na své peněženky. Jaké základní chyby dělají?

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Vytvoření peněženky druhou osobou

Setkávám se s tím často. A docela mě to děsí, ale na druhou stranu to chápu. O čem mluvím?

Lidé, kteří donedávna neměli o kryptoměnách ani ponětí, mě prosí o pomoc. Častokrát je to pomoc se založením krypto peněženky. Nemám problém člověku pomoci, ale pokud by tento člověk napsal nesprávné osobě, pravděpodobně by mohl zanedlouho přijít o všechno. Jak je to možné?

U každé rozumné peněženky (non custodial), kde se Vám při vytvoření vygeneruje seed (14, 24 nebo jiný počet náhodných slov), si tento seed musíte v daném pořadí zapsat. Ideálně na papír, který si bezpečně uschováte. Tento seed je klíčem k vaší peněžence, a proto je bezpečnost prvořadá. Dát si ale vytvořit peněženku přes někoho druhého je nezodpovědné. Problém je ten, že pokud má dotyčný, jehož by krypto nováček oslovil, nekalé úmysly, uměl by to patřičně zneužít. Příklad:

Jožka je v kryptoměnách nováček a požádal Patrika o pomoc s vytvořením peněženky. Patrik, jelikož kryptoměny miluje, mu se založením neváhá pomoci. No přeskočí mu v hlavě, že si jeho seed opíše na papír i on. Tím pádem předá neznalému Jožkovi např. nainstalovanou aplikaci v mobilu spolu s papírkem, na kterém má napsaný seed. Jožka je šťastný, a tak si pomocí online směnárny kupuje svůj první Bitcoin a posílá ho do peněženky, kterou mu vytvořil Patrik.

A tady nastává problém. „Klíče od míchačky“ mají dvě osoby. Ke kryptoměnám na peněžence se tak mohou dostat oba, a umí s nimi i plnohodnotně manipulovat. To je nebezpečné, protože je jasné, že v případě zájmu se obsahu kryptopeněženky zmocní Patrik, protože je lepší v této oblasti. A následně si Bitcoin pošle na svou peněženku.

Kryptonováček Jožka zůstává bez peněz i bez kryptoměn, a na každou stránku a skupinu na sociální síti, na kterou vstoupí, nadává na kryptoměny, jaký je to podvod…

Poučení: Nikdy nikomu nedávejte vytvořit svou peněženku. Jestliže to nezvládáte sami, nevstupujte do krypta. Vytvořením totiž vše nekončí, a pokud neumíte peněženku vytvořit, těžko ji budete umět ovládat. Peněženku si vytvořte jednoznačně sami!

Seed nikomu nekopírujte!

Opsání seedu někomu do zprávy na messengeru, do viberu, whats-upu, wechatu nebo kdekoliv elektronicky vám dokáže peněženku stejně ohrozit jako v prvním případě. Seed je nutné si opsat ideálně na papír, nebo někam, kde na to nemá nikdo kromě vás dosah.

Za tři roky, co se věnuji kryptoměnám, jsem už měl pár případů, kdy mi seed z nějaké peněženky přistál přímo do mailu. Nevěřícně jsem kroutil hlavou – člověk, co to poslal, přece nemůže být v pořádku. No on byl, ale netušil, že to, co dělá, je pro něj nebezpečné 🙂 Podobné případy se stávaly, když člověk chtěl investovat do SCAM stránky a poslal „majiteli“ svůj seed. Věřím, že nikdo z vás si nejde do banky vytvořit účet a pak posílá data z platební karty kdekomu…

Ztracený nebo zapomenutý seed

Poslední důležitou věcí je to, když se vám podaří bezpečně opsat seed, abyste ho bezpečně i uskladnili. Jedno řešení nabízí i bunkeroid, kde si můžete svůj seed vyskládat z ocelových plíšků a uskladnit je do kovové krabičky. Je to ohnivzdorné, nárazu odolné apod. 
Bunkeroid můžete zakoupit zde: https://www.bunkeroid.com
Víte, co se může stát, když ztratíte nějakým způsobem seed? Už nikdy se nedostanete ke svým prostředkům, které máte v peněžence, jíž seed patřil. V té chvíli vám nepomůže vůbec nikdo, protože blockchain a kryptoměny vznikly právě kvůli nezávislosti třetích stran. A teď si zopakujme všechna tři přikázání bezpečnosti ve zkratce:
– Nepožádáš bližního svého o vytvoření peněženky Tvé.
– Nebudeš kopírovat, fotit, posílat seed.
– Neztratíš seed svůj – zakoupíš si např. bunkeroid.
Zní to možná vtipně, ale vtipné to rozhodně není. I to je totiž důvod, proč se krypto tak pomalu adaptuje ve světě, a také na Slovensku. Prosím lidi, aby měli k seedu úctu a opravdu ho uchovali tak, aby ho našli a aby se nedostal do nesprávných rukou.
Bezpečnosti a kryptu zdar

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...