Obchodovanie supportu a rezistencie

Share This Post

19Na predchádzajúcom stránkach sme si predstavili najzákladnejšie druhy formácii, ktoré nám slúžia ako skvelé signály k obchodovaniu. Avšak tieto signály nevznikajú na grafe náhodne a taktiež sa riadia nejakými pravidlami.  Taktiež už vieme čo je support, rezistencia, trendová čiara, či obchodný kanál. Práve tieto nástroje technickej analýzy tvoria akési pomyselné hranice, ktoré trh v 90% prípadov rešpektuje. Práve na nich vznikajú aj jednotlivé sviečkové formácie a signály pre nákup či predaj. V tejto časti si preto ukážeme ako správne obchodovať pomocou supportu a rezistencie.

V tomto článku sa dozviete:

  • ako správne obchodovať odraz alebo prelomenie supportu/rezistencie

Čo je to technická analýza podrobnejšie rozobral kolega v následujúcich dvoch článkoch: Ako maximalizovať zisky zo signálov a technických analýz – časť prváAko maximalizovať zisky zo signálov a technických analýz – časť druhá. Keďže už poznáme základné nástroje technickej analýzy, bolo by fajn ukázať si taktiež, ako ich využiť pri obchodovaní. Tu je zopár základných techník.

Ako obchodovať

Keďže sme si už predstavili základné nástroje technickej analýzy, bolo by fajn ukázať si taktiež, ako ich využiť pri obchodovaní. Tu je zopár základných techník.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

Odraz ceny

Na úrovniach supportu/rezistencie často dochádza k odrazu ceny a otočeniu trendu a to či už krátkodobému alebo dlhodobému (závisí od sily daného supportu/rezistencie). Mnoho neskúsených obchodníkov robí opakovane jednú veľkú chybu a to tú, že príkazy na nákup či predaj umiestňujú priamo na úroveň supportu/rezistencie. Následne sú prekvapený, že sa ich obchod neuskutočnil a oni tak prišli o možnosť dobre nakúpiť, či naopak predať v zisku. Bohužiaľ, podobných traderov je na trhu neúrekom a ešte viac takých, ktorí si zisky vyberú za vás. V okolí hranice odporu (support/rezistencia) sa množia objednávky a často sa stáva, že sa ich naakumuluje toľko, že po ich vyplnení už trh nemá dostatok síl pokračovať ďalej. Tým pádom dôjde k obratu ceny ešte skôr ako sa dostane k vašej objednávke umiestnenej priamo na supporte/rezistencii.

Preto ak chceme čo najviac zvýšiť šance na úspešný obchod je nevyhnutné počkať na nejaké potvrdenie, že došlo k skutočnému odrazu a otočeniu trendu. Svoje objednávky následne umiestnime do blízkosti supportu/rezistencie, no nikdy nie priamo na ne.

Ak chceme nakúpiť na supporte, nekupujeme hneď pri dotyku, ale počkáme na odraz a následne nakúpime. Ako môžte vidieť na obrázku, v tomto konkrétnom prípade nám trh ponúkol aj krásny obratový signál a to formáciu Morning Star. Do trhu sme vstúpili až po uzavretí formácie a otvorení novej sviece, kedy už máme istotu, že došlo k otočeniu trendu. No ako sami dobre viete, pri tradingu nie je nikdy nič 100% a preto je nevyhnutné poistiť kapitál príkazom Stop-loss, umiestneným tesne pod support.

odraz

Prelomenie

V ideálnom svete by supporty/rezistencie dokázali odrážať útoky trhu do nekonečna. No my, ani pri najlepšej vôli, v ideálnom svete nežijeme. Z tohto dôvodu ani support/rezistencia neodolá večne a dochádza k ich prelomeniu. A to veľmi často. Preto je nevyhnutné ukázať si aj túto možnosť a naučiť sa, ako v týchto situáciach reagovať.

Exitujú dva spôsoby a to agresívny a konzervatívny. V prvom prípade zadávame objednávku chvíľku po prelomení rezistencie, zatiaľčo v druhom si počkáme na návrat ceny k hranici, ktorú sme prekonali a jej následný odraz. Tým si potvrdíme, že rezistencia sa stala novým support a v prípade náhleho poklesu bude tvoriť silnú prekážku. Opäť si nezabudneme obchod poistiť príkazom Stop-loss.

prerazenie

Tieto techniky obchodovania platia pre všetky vyššie popísane nástroje, či už je to support/rezistencia, Trend Line alebo obchodný kanál.

Záver

Supprt, rezistenica, Trend Line a obchodný kanál patria medzi najzákladnejšie nástroje technickej analýzy. Pri sledovaní našich traderov sa budete s týmito indikátormi stretávať prakticky denno-denne. Práve z tohto dôvodu je nevyhnutné aby ste ich poznali. Ak sa náhodou plánujete stať skutočným traderom, tak bude nevyhnutné aby ste tieto najzákladnejšie nástroje technickej analýzy dokázali aj sami vyhľadať, zakresliť do grafu a aktívne využívať. K tomu vám vo veľkej miere môže dopomôcť aj naše články a ich podčasti, kde sú jednotlivé nástroje rozobrané do úplných detailov.

Ak budete mať nejaké otázky alebo vám niečo nieje úplne jasné, neváhajte sa spýtať a napíšte nám do komentárov pod článkom. Budeme radi.

Všetok obsah na tomto webe je zdarma. Ak ste spokojní s našou prácou, budeme radi, ak nám prispejete na chod.

[qsm quiz=20]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...