Sprievodca formáciami na sviečkovom grafe – dvojsviečkové formácie

analyza trading11

V predchádzajúcej časti o formáciách na sviečkovom grafe sme si ukázali všetky základné jednosviečkové formácie. V tejto časti sa pozrieme na trošku zložitejšie, dvojsviečkové formácie.

V tomto článku sa dozviete:

  • vzhľad, význam a podmienky pre platnosť dvojsivečkových formácií

Formácia Engulfing

Formácia Engulfing (alebo pohltenie) je pomenovaná podľa správania sa grafu pri otáčaní trendu. Prvá sviečka formácie je úplne zatienená (pohltená) druhou. To znamená, že telo prvej sviečky by sa celé vtesnalo do tela nasledujúcej sviečky, ktorá je navyše opačná. Poznáme dva druhy tejto formácie: Bullish Engulfing a Bearish Engulfing.

Engulfing

  • obe otáčajú aktuálny trend
  • prvá svieca je úplne pohltená následujúcou sviecou

Bližšie informácie o tejto formácii nájdete v tomto článku.

Formácia Tweezer

Formácia Tweezer (alebo pinzeta) získala názov podľa svojho výzoru. Ak sa lepšie zapozeráme, formácia nám pripomína pinzetu. Vzniká, keď  dve alebo viacero sviečok za sebou má rovnaké LOW (pre Tweezer Bottom) alebo rovnaký top (pre Tweezer Top). Obe formácie nám otáčajú trend, no tentokrát iba z krátkodobého hľadiska.

Tweezer Top

  • formácia otáčajúca trend z krátkodobého hľadiska
  • najdôležitejší je rovnaký LOW sviečok (pre Tweezer Bottom) alebo HIGH (pre Tweezer Top)

Viac informácii o týchto formáciách a rozdieloch medzi nimi nájdete v tomto článku.

Formácia Harami

Formácia Harami sa považuje za formáciu otáčajúcu aktuálny trend. Ako aj pri predchádzajúcich formáciách, poznáme dve variácie tejto formácie a to Bullish Harami a Bearish Harami.

Harami

  • formácia otáčajúca trend
  • prvá svieca musí byť veľká, druhá malá a celá v rozsahu tela prvej
  • dôležitá je medzera (gap) medzi Close prvej sviece a Open druhej

Všetko o formácii Harami si môžte prečítať v tomto článku.

Záver

Ak chcete obchodovať a mať náskok pred tradarmi riadiacimi sa iba technickou analýzou, je dôležité poznať všetky základné formácie. V ďalšej časti sa pozrieme na troj-sviečkové formácie.

Ak sa vám páčil tento článok, neváhajte a dajte nám like na facebook, prípadne sa prihláste na odber notifikácií (návod nájdete tu). Denne na trading11.com pridávame profesionálne analýzy trhu. Veríme, že sa vám budú páčiť a zarobíte vďaka nim na burze peniaze.

[qsm quiz=10]

 

SpäťPokračovať