Formácia Engulfing

0
3734
engulfing formacia trading11

Formácia Engulfing (alebo pohltenie) je pomenovaná podľa správania sa grafu pri otáčaní trendu. Prvá sviečka formácie je úplne zatienená (pohltená) druhou. To znamená, že telo prvej sviečky by sa celé vtesnalo do tela nasledujúcej sviečky, ktorá je navyše opačná. Poznáme dva druhy tejto formácie: Bullish Engulfing a Bearish Engulfing.

Engulfing

Bullish Engulfing

Túto sviečkovú formáciu zvyčajne nájdeme na konci downtrendu. Pri Bullish Engulfing je malá červená sviečka nasledovaná väčšou zelenou sviečkou, ktorá ju úplne zatieni (pohltí). Dĺžka tieňov v prípade tejto formácie nie je príliš podstatná. Dôležitá je veľkosť sviečok a postupnosť: prvá malá bearish (červená), druhá väčšia bullish (zelená).

Táto formácia nám naznačuje, že po výpredaji a prevahe bears do trhu vstúpilo veľké množstvo kupujúcich, ktorí otočili trend a vyhnali cenu počas jednej periódy vyššie, ako bola otvárajúca cena predchádzajúcej bearish sviece. Druhá bullish svieca má zvyčajne krátky horný knôt, pretože dopyt kupujúcich je obrovský a väčšina objednávok sa prenesie aj do ďalšej sviece.

Engulfing Chart

Táto sviečková formácia je oveľa silnejšia, ako formácia Hammer/Inverted Hammer, pretože úplne pohltí predchádzajúcu bearish sviecu a zvráti tým prudko klesajúci trend. Do trhu môžme vstúpiť prakticky hneď pri otvorení sviečky ktorá nasleduje po formácii Engulfing. Investovaný kapitál si poistíme stop-lossom umiestneným na LOW tejto formácie.

Bearish Engulfing

Formácia Bearish Engulfing je opakom vyššie popísanej Bullish Engulfing. Môžeme ju nájsť na vrchole uptrendu, ktorý nám otáča do downtrendu. Po zelenej svieci nasleduje väčšia červená svieca, ktorá predchádzajúcu sviečku úplne pohltí. To znamená, že telo zelenej sviece by sa celé vtesnalo do tela nasledujúcej červenej.

Pri tejto formácii, po dlhej sérii nákupov, cena narazila na silnú rezistenciu, kde došlo behom jednej periódy k obratu a obrovskej prevahe predávajúcich. Tí zrazili cenu ešte nižšie ako bola otváracia cena predchádzajúcej bullish sviece. Aby ste si to vedeli lepšie predstaviť, pozrite sa na obrázok z grafu.

Bearish Engulfing Chart