Stále častěji jsme svědky toho, že lidé vyhledávají Bitcoin a kryptoměny jako uchovatele hodnoty i navzdory jeho volatilitě. Fiatové měny některých států již neznamenají jistotu hlavně kvůli velké inflaci. V článku vám tuto problematiku přiblížíme.
Lidé hledají alternativy…
O myšlence, že BTC a jiné kryptoměny mohou fungovat jako uchovatel hodnoty proti oslabující globální ekonomice, se stále diskutuje. Užitečnost kryptoměn na místech, kde jsou již ekonomiky pod tlakem, jako jsou například Venezuela a Hongkong, se projevuje v objemu obchodování.
V některých problémových zemích se občané trápí kvůli svým úsporám, přičemž držení fiatových měn se díky hyperinflaci a jiným geopolitickým důvodům stává rychle neefektivním. Nepokoje ve Venezuele, hospodářské potíže v Argentině a vládní protesty v Hongkongu způsobily, že občané hledají alternativní úložiště hodnoty.
Podle údajů z obchodní platformy LocalBitcoins je nárůst objemu obchodování nejčastější v zemích, které čelí problémům v ekonomice – zejména země v Jižní Americe. Údaje porovnávající roky 2019 až 2018 také ukazují, že s trápící se ekonomikou vzrostl objem obchodování s BTC.
Bitcoin volumes in Venezuela continue to outperform other troubled countries.
2019 LocalBitcoins volume:
Venezuela ?? – $305.93M
Colombia ?? – $134.22M
Peru ?? – $45.54M
Hong Kong ?? – $21.73M
Chile ?? – $13.84M
Argentina ?? – $11.94M
Iran ?? – $5.81M
Egypt ?? – $1.40M pic.twitter.com/0EymoY1y54— Larry Cermak (@lawmaster) January 26, 2020
Venezuela, Petro a BTC
Problémy, kterým Venezuela čelila do roku 2019, byly sledovány světovými médii. Socialistický režim Nicolase Madura čelil občanským nepokojům a pokusům o státní převrat. To poslalo hodnotu místní měny bolívar téměř na úplné dno. Tato měna prakticky zcela ztratila svou hodnotu.
Bitcoin se tak stal populární volbou pro Venezuelany, kteří se pokusili zajistit hodnotu svých peněz. Venezuelský prezident představil jako řešení kryptoměnu vázanou na ropu s názvem Petro. To také pomohlo vzdělávat místní lidi o kryptoměnách.
Bitcoin na vzestupu
Dalším zajímavým trendem, který si je třeba všimnout v rámci této skupiny problémových zemí, je to, jak se jejich objemy obchodů zvýšily od roku 2018 do roku 2019. V případě Venezuely byl jejich růst do roku 2019 poměrně nízký, vzrostl pouze o 33 procent.
Zemí, která zaznamenala největší nárůst objemu na LocalBitcoins v roce 2019, byl Egypt s téměř 70procentním růstem. Objemy Hongkongu a Íránu ve skutečnosti klesly od roku 2018. Mohlo by to mít však mnoho společného s regulacemi přijatými příslušnými vládami, jejichž cílem je zrušit obchodování s BTC a kryptoměnami jako takovými.
Bitcoin volumes in Venezuela continue to outperform other troubled countries.
2019 LocalBitcoins volume:
Venezuela ?? – $305.93M
Colombia ?? – $134.22M
Peru ?? – $45.54M
Hong Kong ?? – $21.73M
Chile ?? – $13.84M
Argentina ?? – $11.94M
Iran ?? – $5.81M
Egypt ?? – $1.40M pic.twitter.com/0EymoY1y54— Larry Cermak (@lawmaster) January 26, 2020
Důkazy, které poskytli LocalBitcoins, vykreslují zajímavý obraz. Bitcoin se stále častěji vyhledává jako úložiště, resp. uchovatel hodnoty i navzdory své volatilitě. Ekonomické problémy zemí mu tak výrazně nahrávají do karet a zvyšují jeho popularitu…
Co číst dál?
Zaznamenali jsme BTC transakci v hodnotě 1 miliardy $! Něco se chystá?
Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který pro vás připravil náš redaktor Ľubomír.
Zdroj:
beincrypto.com