Analýza akcií společnosti Airbus – Airbusu se oproti konkurenčnímu Boeingu velmi daří

Share This Post

V minulosti jsem se už v mnoha analýzách věnoval akciím společnosti Boeing, která má teď vcelku velké problémy se svými letadly. Nové stroje 737 MAX  místo toho, aby dopravovaly cestující z bodu A do bodu B, tak jednoduše mají tendenci padat, protože automatické systémy nefungují, jak mají. Z toho důvodu je asi na čase se podívat na vývoj akcií společnosti Airbus, která je přímým konkurentem v oblasti výroby dopravních letadel. Jaký je tedy její vývoj? Musím říct, že akcie Airbusu mají dobře našlápnuto. Z toho se dá tedy vyvozovat, že i samotné společnosti se daří. Úvod máme za sebou, takže teď se vrhneme na analýzu samotnou.

Aktuální situace na 1D TF akcií společnosti Airbus

Analýza Airbus

Po velké korekci agresivní růst ceny

Nyní máme před sebou hezký uptrend, který byl vyrušen jen v rámci korekce. Korekce trvala od září do konce prosince minulého roku. Celková ztráta na hodnotě během té doby činila asi 28 %. Trh ale na začátku tohoto roku našel S/R level, který konečně zafungoval jako odrazový můstek pro pokračování v bull trendu. Korekce skončila na úrovni 81,44 EUR/akcie. Pak můžeme vidět, že započal velmi agresivní růst s vysokým sklonem a během několika měsíců jsme byli svědky nárůstu hodnoty skoro o 60 %. Své all time high mají akcie Airbusu na hodnotě 124 EUR/akcie.

Vezmeme si ale vývoj hezky popořadě. Po odrazu byla první překážkou úroveň 89 EUR/akcie, kde trh na pár dní zkonsolidoval, ale poté se pokračovalo v dalším růstu. Další rezistencí byla cena 96,60 EUR/akcie, kde kurz jen mírně zavrávoral a pak se šlo zase dál. Rezistence na 102,66 EUR/akcie už ale byla těžkým oříškem, kde se kurz dokonce odrazil a vypadalo to na změnu setrvačnosti. Nákupní tlak byl ale dostatečně silný a nakonec došlo k průrazu rezistence. Další S/R úrovní byla cena 109,62 EUR/akcie, na které se trh zastavil jen na chvíli. Kurz zkonsolidoval a využil tuto hladinu pro další pokračování směrem vzhůru.

Klesající kanál/bull flag

Trh rostl hodně dlouho a své ATH má tedy prozatím na ceně 124 EUR/akcie. Nyní se trh nachází v korekci a vývoj kurzu se drží v zakresleném kanálu, který zároveň považuji za bullish pattern bull flag (býčí vlajka). V tomto kanále se cena pohybuje už několik týdnů a nejpravděpodobnější místo k impulsu směrem na sever je právě hladina 109,62 EUR/akcie, kde je předchozí ATH z minulého roku. Ale vzhledem k tomu, že jsme v bull flagu, tak cena může pumpnout prakticky každým dnem. Trh vypadá fakt dost silně a velmi pochybuji, že by se setrvačnost nějak radikálně v blízké budoucnosti měla obrátit.

Indikátory

Všimněte si těch divergencí, které jsou na indikátoru RSI. Pokud správně počítám, tak jich tam vidím rovnou pět. Pět vyšších vrcholů krrzu spolu s pěti nižšími vrcholy na indikátoru RSI. Dalo by se čekat, že po něčem takovém dojde k pořádnému výplachu, ale trh se pořád dost drží. Pak máme na indikátoru spolu s nižšími vrcholy kurzu i nižší vrcholy na RSI, takže předchozí divergence jsou už neplatné. Na MACD to samé, mnohonásobné divergence na vrcholech křivky a také na histogramu. Trh na to ale nijak nezareagoval. CO se týče OBV, tak jeho hodnoty jsou blízko rezistenční oblasti. Stochastic RSI má setrvačnost pozitivní, ale blíží se do překoupené oblasti.

Komentář/zprávy

Co se týče Airbusu, tak by tuto společnost mohly poškodit případná cla na zboží importované do USA. Jinak ale nic negativního se v poslední době neobjevilo. Velký problém má ale stále Boeing. CEO Boeingu uvedl, že navzdory dvou smrtícím haváriím jejich letadel se nijak budoucí produkce jejich strojů nezmění a taktéž veřejnosti oznámil, že v rámci znovunabytí důvěry ve firmu Boeing, byly zahájeny procesy, které mají zamezit tomu, aby se znovu opakovaly předchozí havárie.

Další zprávy hovoří o tom, že Federální úřad Spojených států pro letectví oznámil, že po updatu softwaru v nových letadlech Boeing 737 MAX je bude možné uvést znova do běžného provozu. Federální úřad taktéž konstatoval, že velké množství částí letadel dodaných od subdodavatelů byly výrobní zmetky, které musí být co nejdříve vyměněny.

Závěr

Airbusu se bezkonkurečně daří a vzhledem k problémům, které má jeho konkurence, se nejspíše bude dařit i v budoucnu. Osobně si myslím, že cena z toho bullish patternu co nevidět pumpne a hodnota akcií Airbusu bude mít nové all time high. Bylo by velkým překvapením, kdyby se obrátila setrvačnost s nějakou větší razancí. Možnost větší korekce tu stále je, ale vzhledem k tomu, co lze vidět v grafu, tak je to méně pravděpodobné. Trh si svoji sílu totiž stále drží.

Co číst dále?

Analýza akciového indexu EU50EUR – Padesát největších firem v EU má pozitivní vyhlídky na další růst


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naší Školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

Related Posts

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...