Formácia 1-2-3 – Čo to je a ako ju obchodovať?

Share This Post

Formácia 1-2-3 patrí do skupiny formácii otáčajúcich trend. Bez ohľadu na veľkosť pohybov trhu, stále existuje priestor na zvrátenie trhu vďaka fundamentom, ktoré môžu poslúžiť ako dobrý základ k otočeniu aktuálneho trendu. Zjednodušene to znamená, že aj pri prudkom poklese/raste je tu stále priestor pre ukončenie daného trendu bez toho, aby sa nám na trhu objavil signál v podobe sviečkovej formácie. A práve formácia 1-2-3 patrí medzi takéto formácie. Zároveň je jedným z najspoľahlivejších a najpresnejších indikátorov otočenia trendu.

V tomto článku sa dozviete:

  • význam formácie 1-2-3
  • ako obchodovať formáciu 1-2-3

123

Formácia 1-2-3 je ľahko rozpoznateľná vďaka svojmu typickému vzhľadu. Vyzerá ako pohorie či podmorská priekopa v závislosti od trendu. 1-2-3 Top otáča Uptrend a 1-2-3 Bottom zase Downtrend. Táto formácia nemá časové obmedzenie a tak ju môžte spozorovať na všetkých časových rámcoch a to od päť minútového grafu až po mesačný.

Pre zjednodušenie vysvetľovania sa v najbližších riadkoch zameriam na formáciu vznikajúcu počas Downtrendu, teda 1-2-3 Bottom.

Bod 1 nám označuje LOW Downtrendu. Bod 2 nám zase označuje krátkodobú korekciu trhu proti trendu a jeho následný odraz od supportu/rezistencie formácie. Na koniec, ako bod 3 je označené vyššie LOW (vyššie dno, ktoré nesmie presiahnuť hladinu prvého).

V krátkosti:

  1. Dno Downtrendu
  2. Vrchol krátkodobej korekcie a zároveň rezistencia formácie
  3. Druhé dno Downtrendu, ktoré nesmie byť nižšie ako prvé

Formácia sa považuje za platnú až prekonaním rezistencie, kde prvýkrát po otočení trendu došlo k odrazu (číže v bode 2).

Všetok obsah na tomto webe je zdarma. Ak ste spokojní s našou prácou, budeme radi, ak nám prispejete na chod.

Obchodovanie formácie 1-2-3

Obchodovanie tejto formácie je veľmi jednoduché. Ako je napísané vyššie, formácia sa potvrdí až prelomením rezistencie v bode dva. A to je presne aj bod, kde vstupujeme do obchodu. Avšak na túto príležitosť čaká mnoho traderov a väčšina z nich uloží svoje objednávky presne na hladinu rezistencie, prípadne kúsok nad ňu. Z tohto dôvodu vám odporúčam malý fígeľ a to, že svoju objednávku uložíte ľahko pod rezistenciu. Tým si zaistíte lepšiu pozíciu a istotu vstupu do trhu pred tým ako nastanú masové nákupy a rýchla akcelerácia trhu smerom UP.

A teraz poďme k vyberaniu ziskov a ochrane vlkadu. Asi nikoho neprekvapí, že tento bod je oveľa dôležitejší ako vstup do trhu, pretože až po opustení trhu reálne vidíte na svojom účte to, o čo sa celú dobu snažíte, teda zisk. Tak 90% traderov je zamestnaná celé hodiny hľadaním najlepšieho miesta vstupu do trhu. Mnohí majú stále pocit, že ak nenakúpili na úplnom dne, už sú v strate, pretože premeškali vlak. Ale následne po vstupe sa takmer vôbec nezaťažujú myšlienkou, kedy trh opustiť.

Nebuďte chamtivý

Ľudia sú lakomí a nikdy sa neuspokoja s málom. Každý chce byť bohatý zo dňa na deň. Potom aj keď sa trh po chvíli rastu otočí neopustia svoje pozície, ale ďalej vyčkávajú, že je to iba chvíľková korekcia a zase to porastie. Majú pocit, že keď nepredali na vrchole, nemá zmysel predávať pár dolárov nižšie. To je obrovská chyba. A úplne najhorší je prístup traderov, ktorí sa riadia heslom: „Kým som nepredal, nie som v strate.“ alebo „Je to dobrý projekt, ono to určite pôjde hore.“ Jediná cesta ako prežiť na trhu plnom samoobchodujúcich robotov a veľkých hráčov je používanie príkazu Stop-loss, ktorý uzavrie váš stratový obchod skôr ako by ste sa dostali do straty, ktorú už nie ste ochotní akceptovať. Čo je lepšie, akceptovať malú stratu alebo zabetónovať svoj kapitál na niekoľko mesiacov? Myslím, že prvá možnosť je určite lepšia. Menej je niekedy viac.

Určenie miesta výberu ziskov pri formácii 1-2-3 je veľmi ľahké. Jednoducho zoberiete rozdiel ceny medzi bodom 1 a 2 a túto hodnotu potom pripočítate k cene na ktorej trh prelomil rezistenciu. To je všetko. ďalšou dobrou stratégiou je nastaviť si na danú cenu Alert a po jej dosiahnutí presunúť Stop-loss. Tým bude váš zisk v bezpečí, ale zároveň ostávate na trhu v prípade, že by trh ďalej rástol.

Príklad formácie 1-2-3 Bottom a jej obchodovanie:

123Top

Príklad formácie 1-2-3 Top a jej obchodovanie:

https://i0.wp.com/trading11.com/wp-content/uploads/2018/05/123Bottom.jpg?resize=696%2C370

Pri tradingu je dôležité získavať informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.

SpäťPokračovať

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...