Technická analýza – Support a rezistencia

Share This Post

19Support a rezistencia sú bezpochyby najpoužívanejšími atribútami Technickej analýzy. Už mnohokrát ste počuli o neustálom boji medzi bulls a bears alebo o nekonečnom spore medzi kupujúcimi a predávajúcimi. Väčšina z týchto sporov o prebratie nadvlády nad trhom sa odohráva práve na hraniciach supportu či rezistencie.

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je support/rezistencia
  • kde support/rezistencia vzniká
  • ako support/rezistenciu správne zakresliť

Trh sa primárne pohybuje troma smermi a to hore, dole a do strany. Miesta, kde dochádza ku korekcii, či odrazu ceny a následnému otočeniu trendu, sú práve supporty a rezistencie. Tieto indikátory technickej analýzy nám pomáhajú načrtnúť určitý rámec, v ktorom sa cena pohybuje a dávajú nám tak možnosť porozumieť správaniu trhu. Pri obchodovaní zároveň pomáhajú určiť miesta vstupov či výstupov z trhu a taktiež umiestenia príkazu stop-loss. Najdôležitejšou ich vlastnosťou je, že vďaka nim vieme predpovedať budúce smerovanie trhu.

support_rezistencia

Support

Support je cenová úroveň alebo rozsah, kde dochádza k spomaleniu klesania ceny, prípadne k jej odrazu a opätovnému rastu. Je to z toho dôvodu, že čím je dané aktívum lacnejšie, tým viac stúpa dopyt po ňom a to znemožňuje ďalší pokles ceny.

Rezistencia

Rezistencia je presný opakom supportu. Ide o cenovú úroveň na ktorej dochádza k spomaleniu nárastu ceny, prípadne k jej odrazu. Je to z dôvodu nahromadenia predajných objednávok na tejto úrovni, čo znemožňuje ďalší rast ceny.

Prečo to funguje?

Je to z jednoduchého dôvodu. Úrovne supportu a rezistencie sú psychologické hranice, na ktorých je veľa obchodníkov ochotných obchodovať a práve preto na tieto úrovne umiestňujú svoje objednávky. Tým na trhu vznikajú prirodzené cenové bariéry, ktoré bránia cene v plynulom raste či poklese. Ak dôjde k prelomeniu tejto bariéry, obchodníci jednoducho umiestnia svoje objednávky na novú úroveň a tým vzniknú nové supporty a rezistencie.

Sledujte trading11 na facebooku.

Kde vznikajú supporty a rezistencie

Obchodníci sa riadia úplne najjednoduchšími pravidlami a preto veľa svojich objednávok umiestňujú na okrúhle čísla ako 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 atď, kde sa rozhodujú, či nakúpiť alebo predať svoje aktívum. Preto okrúhle čísla predstavujú dôležitú psychologickú hranicu na trhu.

Kupujúci často začnú nakupovať vo veľkom množstve, ak cena klesne k určitému okrúhlému číslu, čo znemožňuje jej ďalší pokles. Naopak, predávajúci začnú vo veľkom predávať ak cena rastie k nejakému okrúhlému číslu, čo znemožňuje ďalší rast ceny, pretože ponuka začne prevyšovať nad dopytom. A práve vďaka tomuto zvýšenému nákupnému a predajnému tlaku vznikajú na týchto úrovniach dôležité body tvoriace suporty a rezistencie. V mnohých prípadoch sú tak okrúhle čísla dôležitou psychologickou hranicou, na ktorú trh reaguje korekciou, prípadne odrazom ceny a otočením trendu.

Ďalšími veľmi silnými a obchodníkmi v hojnom počte využívanými hranicami supportov a rezistencií sú Trend Lines a kĺzavé priemery, čo môžete denne vidieť aj v analýzach od našich traderov.

Vzťah medzi supportom a rezistenciou

Ako som napísal vyššie, ak dôjde k prelomeniu supportu či rezistencie, trh si vytvorí nové, na nových úrovniach. Ale čo s tými pôvodnými? Strácajú na význame, nie sú už pre trh podstatné? Nie, práve naopak! Ich význam je stále rovnaký, zmení sa iba funkcia. Support sa po prelomení stáva rezistenciou a rezistencia supportom. No pri obchodovaní treba byť opatrný, čí došlo k skutočnému prerazeniu supportu/rezistencie alebo ide iba o falošné prerazenie. Pri skutočnom prerazení vo všeobecnosti dôjde k výraznému nárastu objemu transakcií (tzv. volume) a taktiež k silnému nárastu/poklesu ceny. Nový support či rezistencia sa zvyčajne potvrdí viacnásobným odrazom ceny na tejto hodnote.

support_rezistenciaZmena

Ako správne zakresliť support a rezistenciu

Aj keď ľudia poznajú význam supportu/rezistencie, stále sa stretávame s otázkou, ako správne identifikovať a zakresliť daný support/rezistenciu.

Odstráňte všetky indikátory a nástroje z grafu

Ak hľadáte najdôležitejšie úrovne supportu/rezistencie, odstráňte (skryte) všetky indikátory a pomocné nástroje, pre čo najjasnejší pohľad na graf aký len môžete získať. Z tohto dôvodu je najlepšie odstrániť kĺzavé priemery, RSI indikátor, indikátor volume a všetky ďalšie nástroje tak, aby nám ostal iba čistý sviečkový graf.

Support a rezistenciu často používame v našich analýzach. Pozrite sa, ako to robia profesionáli.

Začnite týždňovým grafom

Týždňový graf je najlepším miestom pre určenie dlhodobých a najmä kľúčových úrovní, ktoré by nemali chýbať v žiadnom grafe. Tento graf nám dáva jasnejší pohľad na správanie sa trhu z dlhodobého hľadiska.

Support_rezistencia1WChart

Prejdite na denný graf

Pre správne zakreslenie supportu/rezistencie potrebujeme detailnejší záber, čo nám týždenný graf nemôže ponúknuť. Z tohto dôvodu je dobre prejsť na denný graf, kde je oveľa jednoduchšie identifikovať hodnoty, ktoré sme na týždennom grafe mohli prehliadnuť. Takto si vieme zakresliť graf oveľa detailnejšie a presnejšie, čím získame aj oveľa presnejšie hodnoty supportu/rezistencie.

Šesťhodinový a hodinový graf

Pri väčšine obchodov sa riadime hodinovým a šesťhodinový grafom, no iba málokedy ich používame na bližšie upresňovanie pozície supportu/rezistencie. Slúžia nám skôr na preskúmanie týchto úrovni, pretože pri obchodovaní na týchto grafoch sú víkendové a denné úrovne supportu/rezistencie veľmi dôležitým faktorom ovplyvňujúcim smerovanie trhu.

Rozlišujte medzi kľúčovou úrovňou a normálnou úrovňou supportu/rezistencie

Je dôležité rozlišovať kľúčové úrovne supportu/rezistencie a to preto, že práve tieto úrovne  nám z dlhodobého hľadiska dokážu napovedať viac o smerovaní trhu. Supporty a rezistencie nám na grafe vznikajú prakticky neustále, no narozdiel od kľúčových, na týchto úrovniach dochádza iba ku krátkodobej korekcii, či konsolidácii trhu. Z dlhodobého hľadiska však nehrajú veľký význam a trh ich skôr či neskôr prekoná. Kľúčové úrovne sú zvyčajne viditeľné na týždennom grafe a nárast či pokles ceny na týchto úrovniach je vskutku významný.

Nekomplikujte si vlastný graf

Často vídavam analýzy na grafoch, ktoré sú preplnené čiarami a okrem autora z nich nevyjde snáď nikto. Nespamujte si graf každým supportom/rezistenciou ktoré na grafe zbadáte. Zakreslite si iba kľúčové úrovne a úrovne, ktoré budú pre vás dôležite z pohľadu najbližších hodín (max. dvoch-troch dní). Menej je niekedy viac a pri obchodovaní to platí dvojnásobne.

Nesnažte sa kresliť support/rezistenciu za každú cenu presne na HIGH alebo LOW sviečok

Niekedy to jednoducho nie je možné. Určite poznáte situáciu, že na konci dňa si chcete zakresliť nový support/rezistenciu, no vaša čiara pretína knôty, niekedy dokonca aj telá niektorých sviečok. Nezľaknite sa toho. Je to úplne bežné a bude iba na vás a vašich skúsenostiach odhadnúť, kde presne danú čiaru zakresliť.

Support_rezistenciaU

Iba málokedy je support/rezistencia presné číslo

Ďalšou vecou, ktorú si musíte zapamätať je, že úrovne supportu/rezistencie väčšinou nie sú presné čísla, ale nejaká zóna či rozpätie čísel. Často môžete vidieť, že cena prekročila alebo ani nedosiahla nami zakreslenú úroveň a došlo k jej odrazu. Nepanikárte, váš support/rezistencia je zakreslená správne. Občas totiž ani nie je možné zakresliť úroveň na presnú hodnotu, nakoľko každá svieca končí na inej cenovej hladine. No pri oddialení grafu je jasne viditeľná zóna od ktorej sa cena odráža alebo kde dlhší čas konsoliduje.

SpäťPokračovať

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...