Nedávno sme vás informovali o plánoch automobilky Tesla postaviť novú gigafactory v Číne. Gigafactory je obrovská továreň určená na výrobu áut, no opomenúť nesmieme ani produkciu batérií. Produkty ako Tesla wall (veľká batéria na stenu, ktorá uskladní energiu zo solárnych panelov) tvoria veľkú časť predajov Tesly.
Tesla bude mať konkurenciu
Juhokórejská spoločnosť LG tiež vyjadrila záujem o navýšenie výroby batérií v Číne. Aby pokryla zvyšujúci sa dopyt, zainvestuje do dvoch svojich čínskych tovární až 1,2 bilióna juhokórejských Wonov (1,07 miliárd dolárov). Modernizácia by mala trvať približne rok a továrne dosiahnu svoju maximálnu produkciu o cca dvadsať mesiacov.
LG bude tieto batérie používať v elektrických vozidlách. V meste Naijing chce do roku 2023 vybudovať novú továreň určenú na produkciu elektrických áut. V tomto smere teda bude priamo konkurovať americkej automobilke Tesla.
Elektrické autá s Teslou alebo bez nej
Zdá sa, že klasickí výrobcovia áut začínajú Teslu dobiehať. Na trhu je výrazne viac elektrických áut a prakticky každý veľký výrobca už oznámil plány na predstavenie nových modelov.
Automobilový trh sa za posledné roky výrazne zmenil. Elektrické vozidlá už nie sú utópiou budúcnosti a neplatí, že bez Tesly zase vymrú. Práve naopak! Zdá sa, že prechod na elektriku bude realitou a Tesla bude mať nanajvýš časť tohto staro-nového trhu.
Každopádne, svätý grál osobných automobilov, teda lacné a spoľahlivé elektrické vozidlo s veľkým dojazdom, ešte nikto nevyrobil. Tesla je so svojím Modelom 3 veľmi blízko, bohužiaľ, tento produkt zatiaľ nevie vyrábať v dostatočných číslach. Aj s tým by mala pomôcť gigafactory v Číne.
Čo čítať ďalej?
(Článok pokračuje pod odkazom)
Akcie AMD poskočily o 10% po tom, co společnost oznámila nové plány v krypto-sektoru
Investície do nových technológií sú krok správnym smerom
Vo všeobecnosti berieme snahu rozširovať trh s elektrickými vozidlami veľmi pozitívne. Spaľovacie motory sú neekologické a ide o zastaranú technológiu. Pokiaľ sa budeme konzervatívne držať osvedčených postupov, revolúcii v doprave sa nedočkáme.
Práve preto je potešiteľné, že aj v Ázii sa pomaly upúšťa od paliva vyrobeného z ropy. Elektrické motory a obnoviteľné zdroje energie, prípadne atómové / fúzne elektrárne sú z dlhodobého hľadiska lepšie riešenie.
Zdroje:
finance.yahoo.com
trading11.com