Elon Musk postaví ďalšiu Tesla gigafactory v Číne – Slovensko je tiež v hre

0
elon musk tesla gigafactory

Tesla je v súčasnosti asi najkontroverznejšia automobilka na svete. Na jednej strane má šancu priniesť revolúciu do „zaprdeného“ automobilového priemyslu, na druhej strane sa potýka s obrovskými finančnými problémami a neschopnosťou vyprodukovať dostatočný počet áut. Získať ich najlacnejší Model 3 je aj po dvoch rokoch od jeho predstavenia takmer nemožné. Podľa najnovších správ sa však zdá, že Tesle svitá na lepšie časy.

Môže vás zaujímať – Akciová houpačka General Motors

Gigafactory v Číne čoskoro realitou

Gigafactory dostala v Číne zelenú už v decembri 2018. Vláda v Šanghaji projekt posvätila, základný kameň je už v zemi a môže sa začať stavať. Celková cena za stavbu by sa mala pohybovať okolo 2 miliárd dolárov. Iba pozemok, na ktorom bude stáť, Elona vyšiel na $140 miliónov.

Základná konštrukcia bude hotová už v lete 2019. Prvé autá z Čínskej gigafactory vylezú na začiatku zimy a maximálna produkcia sa dosiahne v priebehu budúceho roka.

Tesla vs. trade wars

Automobilku Tesla ťažko zasiahli obchodné vojny medzi USA a Čínou. V lete minulého roka Čína uvalila na dovoz áut z Ameriky clo 40%! To bolo neskôr znížené na 15%, ale pre Teslu je aj tak veľmi náročné, konkurovať domácim výrobcom automobilov. Viac o obchodných vojnách sa dočítate v tomto článku.

Gigafactory v Číne Tesle pomôže znížiť ceny v Ázii. Navyše odpadnú problémy s prevozom automobilov cez Tichý oceán.

Na dobré správy zareagovali aj akcie Tesly, ktoré poskočili z 297 na 317 dolárov.

TSLA inc. NASDAQ
TSLA inc. NASDAQ

Čo je to Gigafactory?

Tesla je okrem svojich áut známa aj zaujímavým prístupom k produkcii koncových výrobkov. Prakticky všetko, čo je potrebné na výrobu elektrických áut, kamiónov, batérií … sa vyrába v jednej eco-friendly budove. Koncept gigafactory je jednoduchý. Na jednej strane vojdú surové materiály, z druhej strany vychádzajú autá.

Výroba áut pritom prebieha automaticky. Ľudia v nej nemajú žiadnu väčšiu úlohu. Elon Musk však v posledných dvoch rokoch veľa strojov vymenil za pracovníkov z mäsa a kostí. Úplná automatizácia výrobného procesu bola príliš technicky náročná.

Nasledovať by mala Gigafactory v Európe

Tešiť sa môžeme aj na gigafactory v Európe. Momentálne síce nie je jasné, kedy sa začne stavať, no mohli by sme to zistiť už v priebehu roka. Otázne je aj umiestnenie ďalšej gigafactory. Dosť veľa sa šepká o Nemecku, ale aj Slovensko je známe svojimi automobilkami.

Umiestnenie Slovenska v strede Európy je pre továreň takých rozmerov veľmi výhodné. Dostatok vzdelaných pracovných síl a dostupnosť nerastných materiálov z neho robia vážneho kandidáta. Aj vláda Slovenskej republiky je k automobilkám prívetivá a v prípade záujmu by mohla poskytnúť daňové úľavy.

Uvidíme, ako to dopadne. A čo vy? Šli by ste pracovať do gigafactory?

avatar
  Subscribe  
Upozornit na