Výhled pro rok 2019 – Dle předního ekonoma nás čeká finanční krize!

2
trump merkel trading11

Ve světě panují obavy z možné ekonomické krize, která by mohla být ještě hroší než finanční krize v roce 2008. Vývoj trhů v roce 2018 podle Roubiniho signalizuje, že další významná krize je stále pravděpodobnější a velkou roli v tomto ohledu hraje americký prezident Donald Trump. 

Pravděpodobnost krize roste

Nouriel Roubini je jedním z předních ekonomů moderní doby. Studoval na Harvardu a následně učil na univerzitě Yale. Poté pracoval pro Mezinárodní měnový fond a následně i pro Světovou banku. Výčet jeho úsěchů je opravdu úctyhodný a do mainstreamu se dostal jako prorok finanční krize v roce 2008.

Informace o finanční krizi najdete zde – Finanční krize 2008 1. část – Hamižnost

Roubini tehdy poměrně přesně předpověděl, co se stane. Díky tomu se mu dostalo uznání. Roubini přišel s další predikcí, která je velmi nelichotivá pro světovou ekonomiku a obzvláště pro prezidenta USA.

Roubini vyjádřil své překvapení nad tím, že americkým trhům trvalo velmi dlouho, než si uvědomili, že mají u kormidla neřízenou střelu. „Všichni si mysleli, že Trump jenom štěká, ale nekouše. Jenže situace se změnila a už je jasné, že Trump umí i kosnout. A teď již začínají trhy chápat, co se vlastně děje.“ napsal Roubini.

Trump začal dobře

Na počátku volebního období to vypadalo, že prezident opravdu pomůže obchodnímu prostředí. Jeho reformy snížily daně (obzvláště pro korporátní svět) a zároveň dali do pohybu deregulaci určitých odvětví. To se projevilo pozitivně na finančních výsledcích firem a americké akciové trhy v roce 2017 vzrostly přibližně o 20%.

Více o akciových trzích – Akcie Nasdaq Composite – Medvědi ve velké přesile a vyhrávají

Jenže v roce 2018 se podle Roubiniho naplno ukázala nátura prezidenta. Ten totiž začal nebezpečné obchodní války. V Evropě to odnesl převážně průmysl zaměřený na ocel a hliník. Rozsah obchodní války s Činou je ovšem daleko větší. Roubini tvrdí, že trhy konečně chápou problém, kterým obchodní války jsou.

Tím ovšem kritika Trumpa ze strany Roubiniho nekončí. Jako další problém vidí nerozumnou politiku, která by mohla vyústit v tzv. stagflaci (stagnace + inflace). Trump se netají tím, že chce omezit přímé investice ze zahraničí a zároveň již zpřísnil imigrační politiku. To je v době stárnutí populace a nedostatku pracovních sil velmi špatný krok pro ekonomiku.

Informace o cenovém vývoji ETH – Technická analýza ETH/USD – Chamtivost je mrcha

Velkou obavou je také fakt, že se brzy ukáže, že daňové škrty byly zaměřeny primárně na korporátní část ekonomiky. Domácnosti se tak při vzrůstající inflaci budou potýkat s nedostakem, což by mělo následně vést ke snížení domací spotřeby. K tomu by podle Roubiniho mělo dojít velmi brzy.

Kam směřujeme?

Roubini došel k jasnému závěru. Riziko další globální krize výrazně vzrůstá a podle něj je na vině primárně Donald Trump, který svou nezodpovědnou politikou vytváří prostor nejistoty. A trhy nejistotu rádi nemají. Roubini zatím netvrdí, že je globální krize za rohem, ale pouze že její pravděpodobnost roste.

Roubini vešel ve známost také jako velký kritik kryptoměn. Bitcoin je podle něj pouze pro zloděje a teroristy, což je naprosto očividné nepochopení role BTC. Poté se dostal do rozjitřené debaty s Vitalikem Buterinem. Zde tvrdil, že Ethereum není decentralizované, ačkoliv ničím nedokázal podložit svá tvrzení.

Apple potvrdil najhoršie obavy akcionárov – vyhovára sa na zlú ekonomickú situáciu

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
vdoukmsoft1 Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
kmsoft1
Člen
kmsoft1

No uvidime kedy a v akom rozsahu kriza vypukne. Jednou z mala vyhod bude pravdepodobne moznost vyhodnejsie kupit nehnutelnost v pripade dostatotcne vysokej ciastky nasetrenej na tento ucel

vdou
Host
vdou

Roubini je očividně zhrzený demokrat, který se snaží díky svému vlivu zdiskreditovat republikánského prezidenta. Krize bude, ale ne díky Trumpovi.
Celkově velmi šikovně podané, nejdříve pochvala, aby se zdálo, že je nezaujatý, pak kritika, že může za něco, co přijde tak jako tak. Neskutečná manipulace. Tyhle „zprávy“ by se neměly přejímat bez náležitého komentáře nezaujatého auditora. Obyčejný člověk si pak jen vzpomene, jo ten chytrej ekonom říkal, že přijde krize a přišla a taky říkal, že za to může Trump, to je ale lump.
Btw. vůbec se nesnažím Trumpa obhajovat, jen nemám rád lživou kampaň demokratů.