Tether natiskl za červenec miliardu dolarů – Co přesně to znamená?

0
Tether tiskne 100 mil. USDT

Celkové množství tzv. stablecoinů je klíčovým indikátorem v krátkodobém a střednědobém výhledu. Mince jako USDT či USDC reprezentují peníze, které nově přitékají do prostoru kryptoměn a opravdu jich není málo. Můžeme tak čekat bullish náladu v dohledné době. 

Proč jsou stablecoiny důležité

Stablecoiny si drží hodnotu obvykle dolaru. Ta je zajištěna rozměnitelností tokenů za dolarový ekvivalent. To je samo o sobě vysoce hodnotné, protože pomocí stablecoinů je možné obejít volatilitu ostatních kryptoměn.

Pro vysvětlení použiji jednoduchý příklad. Obchodníci si prakticky nemohou dovolit přijímat Bitcoin či Ethereum. Zákazníci totiž s těmito mincemi budou platit primárně při radikálních vzestupech, kdy jejich dolarová hodnota vzroste.

Jenže po vzestupu obvykle také přichází pád. Podnikatel tak najednou může zjistit, že zatímco minulý měsíc obdržel 10 000 dolarů za své zboží, tak hodnota financí, které přijal, bude poloviční. To může být pro business likvidační.

Stablecoiny si drží stabilní hodnotu a díky tomu mohou být snadno užívány jako platidlo. Pro podnikatele z toho plyne výhoda v tom, že nemusí za zpracování plateb platit žádné poplatky navíc.

Jak stablecoiny ukazují přísun peněz

Stablecoiny reprezentují přísun peněz ve dvou různých způsobech. Prvním z nich jsou klasické vstupy velkých hráčů (primárně institucí). Pokud např. fond bude chtít vstoupit do prostoru kryptoměn, má jednoduchou cestu např. přes Tether.

Do úložiště Tetheru lze vložit minimální částku 100 000 dolarů. To znamená, že pro běžného smrtelníka je vstup skrze Tether nemožný. Právě proto Tether dobře reprezentuje vstupy velkých hráčů.

Druhou skupinu pak tvoří převody vložených fiat měn z burz. Kryptoměnové burzy totiž preferují nakládání s digitálním dolarem, protože je to pro ně v kryptoprostoru výhodnější. A tak část vložených peněz od uživatelů burzy převádí na Tether. To nakonec reflektuje i přísun nových financí ze strany retailu.

Z toho vyplývá, že celkové množství Tetheru a ostatních stablecoinů minimálně částečně reprezentuje počet peněz, který do prostoru tzv. teče. A to je kritický indikátor pro budoucí vývoj trhu, který bude mít relativně rychlý vliv na vývoj ceny.

Tether za červenec natiskl 1 miliardu dolarů

Na počátku března roku 2020 byl celkový objem stablecoinů přibližně 6 miliard dolarů. Dnes máme celkový objem v hodnotě přibližně 13 miliard dolarů. Za necelý půlrok tak přibylo na 7 miliard dolarů. 

Jen za samotný červenec vytiskl Tether nově 1 miliardu dolarů, což je rozhodně signifikantní nárůst objemu. Zároveň nové tisknutí USDT potvrzuje pokračující trend v přísunu čerstvých financí do prostoru.

Momentálně se nacházíme v bezprecedentní situaci, kdy trh se stablecoiny dosáhl výšin, které nemají obdoby v minulosti.

Co to bude znamenat pro trh

Klasickou otázkou je, co přesně tento přísun znamená pro trh. Na to se podívali analytici ze společnosti Glassnode. 

Společnost Glassnode představila indikátor SSR. Ten v podstatě poměřuje tržní kapitalizaci stablecoinů vůči kapitalizaci BTC. Podle autorů z Glassnode je SSR ukazatelem nákupní síly stablecoinů. A ta je nyní na svých maximech, jak je vidět na grafu.

To znamená, že množství stablecoinů je momentálně silnou, nákupní silou a má potenciál vyhnat cenu BTC podstatně výše, než kde se nachází nyní.

Pravděpodobnost růstu trhu je tak ve střednědobém výhledu poměrně vysoká. Příliv nových peněz ukazuje zájem o kryptoměny a ilustruje vstupy nových entit.

V roce 2020 se tak máme podle tohoto fundamentálního indikátoru ještě na co těšit. Nad trhem se ovšem nadále vznáší riziko velké ekonomické recese, která by mohla významně zasáhnout i kryptoměnový trh. Proto je vždy potřeba radit opatrnost ve vztahu k investicím.

Každý investor by se měl držet pravidla, že investuji pouze to, co si mohu dovolit ztratit a zároveň mám připravenou strategii pro vstupy a hlavně také pro výstupy z trhu.

Co číst dále:

Ekonomika USA jde do háje – Kolabující dolar je důvod, proč jsou zlato a Bitcoin na maximu!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na