Pokiaľ máte málo času a nestíhate si prechádzať naše články po jednom, skúste naše týždenné zhrnutie. Všetko dôležité, čo sa v ten týždeň udialo, nájdete tu prehľadne na jednom mieste.
Changpeng „CZ“ Zhao odstúpil z vedenia Binance – čo to znamená pre kryptomeny?
Informovali sme vás o návrhu dohody o urovnaní obvinení kryptomenovej burzy Binance a ministerstva spravodlivosti USA. Suma pokuty prevyšuje 4 miliardy USD. Včera v podvečer prišlo oficiálne oznámenie zo strany Changpeng „CZ“ Zhao, CEO a zakladateľa Binance. Uznáva, že sa stali chyby a odstupuje z vedenia. Čo to znamená pre kryptomeny?
Burza bola založená v júli 2017 a je najväčšou kryptomenovou burzou podľa objemu. Len za minulý rok cez ňu pretiekli viac ako dve tretiny všetkých kryptomenových obchodov. Samozrejme si nemôže dovoliť byť bez vedenia. Do jej čela bol okamžite menovaný Richard Teng, ktorý doteraz pracoval na pozícii globálneho riaditeľa regionálnych trhov. Pohybuje sa už viac ako tri desaťročia v oblasti finančných služieb a má skúsenosti s reguláciami.
Chcete zarobiť na halvingu? Nenechajte sa zmiasť cenou bitcoinu
Halving prebieha vždy raz za štyri roky. Počas tohto obdobia sa odmena za blok zníži na polovicu. Funguje to ako motivačný mechanizmus zavedený na odmeňovanie ťažiarov za overovanie transakcií v blockchainu Bitcoinu.
O halvingu sa v poslednom čase na kryptomenovom trhu hovorí často, pretože sa celý trh snaží po náročnom roku 2022 chytiť „vietor do plachiet“. Kryptomenový trh zaznamenal prepad svojej hodnoty z 2,92 bilióna dolárov na vrchole v novembri 2021 na 900 miliárd dolárov o iba rok neskôr.
Odvtedy sa bitcoin a niekoľko altcoinov pokúša o comeback. Nedávne udalosti, najmä potenciálne schválenie spotového Bitcoin ETF, dodali pozitívny sentiment celému trhu. Predpokladá sa však, že halving je posledným dielikom skladačky, ktorý by mohol do budúceho roka výrazne posunúť trh s kryptomenami do plnohodnotného býčieho trhu.
Viete, ktoré ETF sú dosť dobré aj pre Warrena Buffetta?
Mnohí považujú Warrena Buffetta za jedného z najväčších (ak nie za vôbec toho najväčšieho) odborníkov s „čuchom“ na akcie. Možno vás tak prekvapí, že spoločnosť Berkshire Hathaway má vo svojom portfóliu aj dva ETF.
A nielen to, jediné dva ETF, ktoré vlastnia, sú ETF so širokým trhom. Ide o Vanguard S&P 500 ETF (NYSEARCA:VOO) a SPDR S&P 500 ETF Trust (NYSEARCA:SPY). Pokiaľ si zaslúži miesto v Buffettovom portfóliu, pravdepodobne si zaslúži miesto aj v portfóliu bežného investora. Poďme sa pozrieť na pravdepodobné dôvody, prečo veštec z Omahy tieto ETF vlastní a prečo by sa mohli hodiť aj do vášho portfólia.
Počet bitcoinov, ktoré sa po celý rok nepohli, dosiahol rekordné maximum 70 %
Podľa údajov zverejnených analytickou spoločnosťou Glassnode, ktorá sa zaoberá analýzou blockchainu, dosiahol podiel ponuky bitcoinov (BTC) v obehu (teda tých, ktoré sa nepohli aspoň dvanásť mesiacov) rekordnej hodnoty 70,35 %. Vidíme tak prekonanie predchádzajúceho vrcholu z júla tohto roku, kedy predstavoval 69,35 %.
Nové maximum tak odráža silnú vieru držiteľov bitcoinu v ďalšiu budúcnosť. Percento bitcoinov, ktoré sa nepohli za dva, tri a päť rokov, je tiež na príslušných maximách. To ukazuje, že dlhodobí investori nemajú náladu predávať ani potom, čo sa cena bitcoinu tento rok už viac ako zdvojnásobila na hodnotu vyššiu ako 37 000 USD.
Schválenie Bitcoin ETF je vďaka vyrovnaniu Binance na dosah ruky
Členovia kryptomenovej komunity prirovnali vyrovnanie Binance s americkým ministerstvom spravodlivosti k dohode s kryptomenovou burzou BitMEX. A to preto, že jej generálny riaditeľ bol tiež nútený odstúpiť.
Kryptomenová komunita na sociálnych sieťach privítala správu o dohode medzi Binance, Changpengom „CZ“ Zhao a Ministerstvom spravodlivosti Spojených štátov (DOJ) prevažne pozitívne. Dúfa, že sa tým odstráni jedna z posledných prekážok pred dlho očakávaným schválením spotového Bitcoin ETF.
Vyrovnanie vo výške 4,3 miliardy dolárov medzi ministerstvom spravodlivosti a najväčšou svetovou kryptomenovou burzou zahŕňa dohodu o priznaní viny bývalého CEO CZ. Ten súhlasil s tým, že odstúpi zo svojej pozície CEO Binance.
Bonusová správa
BRICS vytvára konkrétny plán, ako sa zbaviť amerického dolára
Globálny finančný svet je svedkom posunu, keď krajiny BRICS – Rusko, Čína a India – smerujú k ambicióznemu plánu.
Čo je ich cieľom? Odsunúť americký dolár v medzinárodnom obchode na vedľajšiu koľaj v prospech miestnych mien. Táto stratégia, na čele ktorej stojí prevažne Čína, naberá na sile a láka ďalšie rozvojové krajiny, aby sa pridali.
Stratégia zahŕňa presviedčanie krajín, ako je Saudská Arábia, Pakistan, Rusko, India a niektoré africké štáty, aby pri bilaterálnom obchodnom vysporiadaní prešli z amerického dolára na miestne meny, ako je čínsky jüan.
Presviedčacia taktika Číny bola do istej miery úspešná. Vplyv tohto východného obra sa neobmedzuje iba na jeho bezprostredných susedov, ale siaha naprieč kontinentmi a mení spôsob fungovania globálneho obchodu.
Súčasne Rusko, ďalší kľúčový hráč v alianci BRICS, obchádza americké sankcie tým, že rozvojovým krajinám ponúka ropu za zvýhodnené ceny a trvá na platbách v čínskom jüane alebo ruskom rubli. A ani India nechce zostať pozadu. Tá podporuje nové obchodné dohody s krajinami, ako sú Spojené arabské emiráty, a v globálnych obchodných vzťahoch presadzuje indickú rupiu namiesto amerického dolára.
Základná stratégia týchto krajín BRICS je jasná: pozdvihnúť svoje miestne meny na úroveň, ktorá by spochybnila, ak nie nahradila, dominanciu amerického dolára v globálnom obchode.