TOP 5 článkov za minulý týždeň + BRICS zvažuje realistické stratégie náhrady dolára

Share This Post

Pokiaľ máte málo času a nestíhate si prechádzať naše články po jednom, skúste naše týždenné zhrnutie. Všetko dôležité, čo sa v ten týždeň udialo, nájdete tu prehľadne na jednom mieste. Každý nadpis je možné rozkliknúť a prejsť tak na celý článok. Chýbať nebude ani bonusová správa.

VanEck mení žiadosť o Bitcoin ETF, schválenie môže prísť do pár týždňov

Správca aktív VanEck podal 27. októbra zmenenú žiadosť o spotové Bitcoin ETF. Z databázy regulátora vyplýva, že svoj návrh predložili Komisii pre cenné papiere Spojených štátov (SEC).

V pozmenenom podaní sa zdôrazňuje, že investor počiatočného kapitálu v októbri zakúpil Seed Creation Baskets, čo je blok 50 000 akcií navrhovaného ETF. Tieto akcie boli nakúpené za cenu Bitcoinu určenú podľa MarketVector Bitcoin Benchmark Rate. Indexu, ktorý sa používa ako referenčná cena BTC.

Podľa finančného právnika Scotta Johnssona podanie naznačuje, že seedovanie fondu bude vykonávané s Bitcoinom. Týmto sa VanEck líši od iných návrhov spotových Bitcoin ETF so seedovaním v hotovosti.

Akciový index Nasdaq sa dostal do hlbokej korekcie, čo by mali investori zvážiť?

Najväčšie technologické firmy majú za sebou zmiešaný týždeň, ale so skutočne kvalitnými spoločnosťami ešte nestrácajte nádej. Minulý týždeň sa Nasdaq dostal do korekcie už po sedemdesiaty krát vo svojej 52-ročnej histórii.

Tento technologický index, ktorému dominujú technologické akcie „veľkolepé sedmičky“, je citlivý na pohyb úrokových sadzieb. Od začiatku roka vzrástol o približne 21 %, ale od svojho júlového maxima poklesol o 11,9 %. Vzhľadom k zvýšeným geopolitickým rizikám a rastúcim výnosom štátnych dlhopisov investori vyhľadávajú výsledky pri akciách, ktoré sa už osvedčili. Hľadajú bezpečný prístav, kam by mohli presunúť svoje prostriedky.

VanEck predpovedá rekordný rast ceny Solany do roku 2030

Spoločnosť VanEck pred nedávnom zverejnila správu, ktorá sa zameriava na budúci vývoj ceny kryptomeny Solana (SOL). Hoci aktuálna sa cena pohybuje nad 32 dolármi, analýza VanEck naznačuje, že by mohla v nasledujúcich rokoch vzrásť o ohromujúcich 10 600 %. Správa predstavuje rôzne cenové scenáre pre kryptomenu, s konzervatívnym odhadom 9,81 dolára a ambicióznym odhadom až 3 211,28 dolára do roku 2030.

Keď to postavíme do kontextu, spoločnosť stanovila cieľovú cenu Ethereum na 11 800 dolárov. VanEck vo svojej správe tiež špekuluje o tom, že Solana by mohla byť prvým  blockchainom, ktorý hostí aplikácie s viac ako 100 miliónmi aktívnymi používateľmi. Je potrebné poznamenať, že spoločnosť VanEck má v oblasti kryptomien hlboké korene.

Tesla, Coinbase a ďalšie top akcie podľa Ark Invest

Coinbase, Tesla, UiPath, Roku a Zoom Video sú k 27. októbru najlepšími akciami spoločnosti Ark Invest. Týchto päť akcií tvorí 23 % všetkých akcií spoločnosti Ark. Top 10 uzatvárajú Square-parent Block (SQ), Exact Sciences (EXAS), akcie DKNG, Roblox (RBLX) a Twilio (TWLO). Celkovo má Ark takmer 40 % svojich prostriedkov v týchto 10 akciách.

Najvýkonnejšie sú akcie spoločnosti DraftKings, k 27. októbru vzrástli o 133,9 %. Akcie Coinbase vzrástli o 100 %. Akcie Tesly vyskočili o 68,3 %, a to aj napriek veľkým nedávnym stratám v týždni. Najhoršie je na tom Block, tu máme pokles o 30 %.

Ale všetkých 10 najlepších akcií Cathie Wood sa teraz obchoduje na cene, ktorá je o viac ako 20 % nižšie oproti maximám z roku 2023, pričom akcie SQ sa prepadli o 55,5 %. Z veľkej časti za to môže celkový klesajúci trend trhu od konca tohto júla.

Analytici predpokladajú rast ceny bitcoinu na 48 000 USD

Máme za sebou dva týždne rastu ceny bitcoinu a tento týždeň sa skôr zatiaľ tvorí doji svieca. Časť analytikov vidí formáciu večernej hviezdy a avizujú možný návrat pod 30 000 USD. Z dlhodobého hľadiska sa ale prikláňajú k rastu. A to pokojne aj na 48 000 USD v dohľadnej dobe.

V stredu sme uzavreli dennú sviecu na 35 440 USD (Bitstamp) a hneď hodinu po polnoci sme sa dokonca dostali tesne pod 36 000 USD. To sú najvyššie úrovne od mája 2022 a cena bitcoinu tak prekonala aj maximum z minulého mesiaca. Analytik CrediBULL Crypto na sociálnej sieti X zverejnil graf, podľa ktorého predpokladá krátky návrat na pásmo okolo 34 400 USD a potom už ďalší rast.

Bonusová správa

BRICS zvažuje realistické stratégie náhrady dolára

Trvalá vláda dolára, upevnená Brettonwoodskou dohodou, teraz čelí skúške, pretože krajiny BRICS zvažujú alternatívy. Snaha tohto bloku o decentralizácii globálnej ekonomickej moci od dolára prerástla od dialógov k vážnemu strategickému plánovaniu.

BRICS má ambície vytvoriť vlastnú menu, ktorá by mohla znamenať zásadnú zmenu v menovej oblasti. Členovia bloku koketujú s myšlienkou zavedenia novej meny, ktorá by mohla konkurovať vplyvu dolára.

Takáto iniciatíva so sebou nesie celý rad výziev, od návrhu až po prijatie v rôznych ekonomických oblastiach. Táto mena by vyžadovala stabilnú fixáciu, prípadne naviazanie na zlato. Ide o koncept, ktorý už v rámci bloku vyvoláva diskusie.

Nová rozvojová banka by mohla hrať kľúčovú úlohu pri vydávaní tejto meny. V súvislosti s obrovským množstvom rôznych ekonomických prostredí v krajinách BRICS je však potrebné vziať do úvahy logistické problémy.

Alternatívny scenár počíta s nástupom niektorej národnej meny krajín BRICS, ako je čínsky jüan alebo indická rupia, ktorá by uzurpovala rezervný status dolára. Hoci sa táto cesta môže zdať menej náročná ako vytvorenie novej meny, aj tá je veľmi komplikovaná.

Tento prístup by mohol byť vnímaný ako odporujúci samotným zásadám rovnosti a spolupráce, ktoré BRICS presadzuje, pretože by povýšil menu jednej krajiny na dominantnú. Napriek týmto úvahám má táto myšlienka svoje opodstatnenie vzhľadom na to, že krajina BRICS už drží rezervy v týchto menách, čo by mohlo uľahčiť cestu k ich širšiemu prijatiu.

Digitálne prostredie by mohlo poskytnúť BRICS účinnú stratégiu, ako zosadiť dolár z trónu.

Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

ZDROJ: cryptopolitan.com

Related Posts

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...