TOP 5 článkov za minulý týždeň + Konzultácia Bank of England o digitálnej libre vyvolala ohromujúcu odozvu verejnosti

Share This Post

Pokiaľ máte málo času a nestíhate si prechádzať naše články po jednom, skúste naše týždenné zhrnutie. Všetko dôležité, čo sa v ten týždeň udialo, nájdete tu prehľadne na jednom mieste. Každý nadpis je možné rozkliknúť a prejsť tak na celý článok. Chýbať nebude ani bonusová správa.

Autor Čiernej labute Taleb: Do bitcoinu investujú len hlupáci

Je celosvetovo známy ekonóm, filozof, matematik a tiež autor bestsellerových kníh Čierna labuť či Antifragilita. Nassim Taleb sa negatívne vyjadril ohľadom významu a smerovania kryptomien.

Taleb by sa dal považovať za jednu z najočakávanejších osobností, ktoré sa zúčastnili konferencie SHIFTS23. Medzi ostatnými rečníkmi nechýbal Peter Fiala či Daniel Křetínský. Táto konferencia prebehla 17. októbra 2023 pod záštitou portálu e15.cz a J&T Banky.

Vo svojom prejave sa Taleb okrem tém, ako sú makroekonomické otázky, pandémia a globalizácia, dostal dostal aj ku kryptomenám. Domnieva sa, že ich úžitok nie je vôbec pozitívny aj napriek tomu, že v neho veľa ľudí vkladá svoju dôveru.

Výnosy štátnych dlhopisov rastú – Čo k tomu hovorí pohľad do histórie?

Výnos desaťročných štátnych dlhopisov sa pohybuje blízko 5 %, čo je najvyššia hodnota za posledných 16 rokov. Stratégovia banky Barclays tento týždeň uviedli, že politika Fedu nie je ani príliš prísna a nemožno tak čakať, že by sadzby v blízkej dobe klesli.

Investori sa tak zbavujú amerických štátnych dlhopisov, pretože trh sa prispôsobuje vyhliadkam na dlhodobo vyššie úrokové sadzby.

Výpredaj štátnych dlhopisov, ktorý sa začal na začiatku októbra, sa zaradil medzi najhoršie krachy v histórii trhu. Navyše v piatok sa výnos desaťročných štátnych dlhopisov prvýkrát od roku 2007 dotkol 5 %. Napriek panike na trhoch trendy z minulých desaťročí naznačujú, že výnosy sú v strednodobom horizonte do značnej miery v súlade s očakávaním vývoja ekonomiky.

Zraniteľnosť Lightning Network môže vyžadovať úpravy priamo v blockchaine bitcoinu

Antoine Riard, vývojár bitcoinového jadra a donedávna aj autor Lightning Network (LN), zverejnil detaily nového typu zraniteľnosti, ktorá aktuálne LN ohrozuje. Jedná sa o náhradné cyklické útoky, ktoré umožňujú útočníkovi kradnúť finančné prostriedky od účastníka platobného kanála LN využitím nezrovnalostí medzi jednotlivými mempoolmi. Oprava si možno vyžiada zásah priamo do blockchainu bitcoinu.

Projekt Lightning Network vznikol v roku 2018 ako druhá vrstva nad blockchainom bitcoinu. Umožňuje používateľom otvoriť platobné kanály, vykonávať viac transakcií mimo hlavného reťazca a až konečný výsledok vysporiadať na hlavnom blockchaine. Transakcie sú tak rýchlejšie a lacnejšie.

Riešenie si našlo výraznú obľubu a aktuálne sa jeho hodnota pohybuje okolo 181 miliónov USD. Z pohľadu trhovej kapitalizácie bitcoinu, ktorá je aktuálne takmer 674 miliárd USD, sa to môže zdať málo, ale za 5 rokov fungovania je to slušný obnos.

Binance koncom roka ukončí podporu Visa v Európe

Binance, jedna z najväčších kryptomenových búrz na svete, nedávno informovala svojich klientov o dôležitej zmene v ich ponuke služieb. Konkrétne oznámila ukončenie svojej Visa debetnej karty v Európskom hospodárskom priestore (EHP) od 20. decembra tohto roku. Toto rozhodnutie nasledovalo po tom, čo litovská elektronická menová inštitúcia spolu so zmenárňou Contis Financial Services, ktorá spadá pod väčšiu nemeckú skupinu Solaris Group, ukončili svoje dlhodobé partnerstvo s Binance.

Binance Visa debetná karta bola špeciálne navrhnutá pre moderný kryptomenový trh. Umožňovala používateľom jednoduchú konverziu kryptomien na tradičné fiat meny v ich účtoch. Po konverzii mohli tieto meny využívať na bežné nákupy v kamenných obchodoch, reštauráciách alebo online. Je dôležité si uvedomiť, že EHP nie je len o 27 členských štátoch EÚ. Zahŕňa tiež krajiny ako Island, Lichtenštajnsko a Nórsko, ktoré majú s EÚ špeciálne dohody.

Profesionálni obchodníci sú plní optimizmu – cena bitcoinu by mala ďalej rásť

Kurz ceny bitcoinu nám včera po dlhšej dobe na dennom grafe vytvoril červenú sviečku. Je samozrejmé, že nejaká korekcia musela prísť. FOMO spustená zverejnením žiadosti BlackRock o spotový bitcoinový ETF na DTCC (Depository Trust & Clearing Corporation) nemohla trvať večne. Pri pohľade na sentiment profesionálnych obchodníkov však možno vidieť značnú mieru optimizmu. Pôjde cena ešte vyššie?

Najprv sa pozrime na udalosti posledných dní. Cena bitcoinu rýchlo vyskočila o viac ako 16 % a v likvidáciách krátkych pozícií skončilo 230 miliónov USD. To síce nie je malá čiastka, ale porovnajme ju s polovicou augusta. Vtedy cena rýchlo klesla o 9 % a likvidácia predstavovala 416 miliónov USD. Aktuálne možno teda povedať, že obchodníci na pohyb boli pripravení a mali dobre ošetrené stop loss príkazy. Navyše novo otvorené pozície rýchlo nahradili tie uzavreté a ešte ich navýšili.

Bonusová správa

Konzultácia Bank of England o digitálnej libre vyvolala ohromujúcu odozvu verejnosti

Bank of England (BOE) dostala v skutočne bezprecedentnej miere zapojenia verejnosti viac ako 50 000 odpovedí týkajúcich sa konzultácií o potenciálnom zavedení digitálnej libry. Námestník guvernéra Jon Cunliffe zverejnil toto číslo v nedávnom prejave a zdôraznil primárne obavy vyjadrené verejnosťou: súkromie, programovateľnosť a menej fyzickej hotovosti.

Základom spätnej väzby je obava ohľadom súkromia používateľov v digitálnej ére. Väčšina respondentov zdieľala svoje výhrady k tomu, ako bude centrálna banka nakladať s osobnými údajmi a na úrovni súkromia súvisiace s transakciami uskutočnenými s digitálnou librou. V reakcii na tieto obavy Cunliffe uistil, že používatelia digitálnej libry budú mať rovnakú úroveň súkromia, akú majú v súčasnosti elektronické platby. Navyše potvrdil, že Bank of England nebude mať prístup k údajom o jednotlivých transakciách, čím rozptýlil obavy zo štátneho dohľadu.

Ďalším ústredným bodom spätnej väzby bola téma programovateľnosti. Verejnosť vyjadrila obavy, že by BOE mohol obmedziť funkčnosť digitálnej libry. Na objasnenie tohto bodu Cunliffe spomenul, že centrálna banka nemala v úmysle obmedzovať funkčnosť digitálnej libry. Namiesto toho uviedol:

Bolo by na firmách zo súkromného sektora, aby so súhlasom používateľa vyvíjali a ponúkali platobné služby zahŕňajúce väčšiu programovateľnosť.

Prechod od fyzickej hotovosti k digitálnej mene je téma, ktorá sa celosvetovo stretla s rôznou mierou prijatia. V nadväznosti na tieto globálne nálady respondenti vyjadrili obavy z možného poklesu alebo zániku hotovosti, ak sa digitálna libra stane mainstreamom. V reakcii na tieto obavy Cunliffe odkázal na nedávnu vládnu legislatívu, ktorá zaisťuje trvalú dostupnosť fyzickej hotovosti, a zdôraznil jej význam spolu s digitálnymi inováciami.

Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

ZDROJ: cryptopolitan.com

Related Posts

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...