Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za minulý týždeň, skúste náš redakčný výber top 5 článkov. Všetko dôležité, čo sa v ten týždeň udialo, nájdete tu prehľadne na jednom mieste. Každý nadpis je možné rozkliknúť a prejsť tak na celý článok. Chýbať nebude ani bonusová správa.
Ray Dalio: Držte hotovosť a vyvarujte sa nákupu dlhopisov
Amerických miliardár, investor a zakladateľ a vedúca postava hedžového fondu Bridgewater Associates Ray Dalio počas nedávnej konferencie Milken Institute v Singapure vyhlásil, že v súčasnej dobe je najlepšie držať hotovosť a vyhnúť sa nákupu dlhopisov a iných dlhových nástrojov. Toto vyhlásenie prichádza v čase, keď mnoho trhov zápasí s neistotou a volatilitou.
Americký investor zdôraznil, že vzhľadom k súčasným ekonomickým podmienkam a neistotám na trhoch môže byť dočasné držanie hotovosti strategicky výhodné. Verí, že hotovosť ponúka určitú mieru ochrany proti potenciálnym trhovým výkyvom a umožňuje investičným manažérom a jednotlivcom reagovať rýchlejšie na príležitosti, ktoré sa môžu objaviť v budúcnosti.
Dominancia bitcoinu sa vracia nad 50 %
S trhovou hodnotou viac ako 523 miliárd dolárov a aktuálnou cenou 26 940 dolárov (údaj platný v čase písania článku) sa Bitcoin znova dostal na výslnie. Opäť tak tvorí viac ako polovicu celého trhu s kryptomenami.
Tento zlom je dôležitý, pretože k nemu dochádza v čase, keď mnoho alternatívnych kryptomien stagnuje alebo klesá. Stojí však za zmienku, že napriek nedávnemu rastu je bitcoin stále takmer o 5 % nižšie, než bolo jeho júnové maximum. Ak sa pozrieme na trh trochu viac zoširoka, tak trhová dominancia primárnej kryptomeny sa viac ako dva roky pohybovala medzi cca 40 % a 49 %. V júni potom konečne dosiahla úroveň 52 %, keď žiadosť správcu aktív BlackRock o vytvorenie spotového burzovo obchodovaného fondu BTC vyvolala vlnu optimistického očakávania.
Dlh Spojených štátov prekročil hranicu 33 biliónov dolárov
Nové údaje ukazujú, že celkový národný dlh Spojených štátov amerických dosiahol rekordné maximum, keď prvýkrát v histórii prekročil hranicu 33 biliónov dolárov.
Spojené štáty sa v súčasnej dobe stretávajú s narastajúcimi ekonomickými problémami, keď ich národný dlh dosiahol historicky nevídaný vrchol. Podľa nedávnych informácií spravodajského portálu CNBC celkový dlh krajiny teraz prekročil 33 biliónov dolárov, čo je číslo, ktoré mnohé alarmuje. Toto číslo je o to viac znepokojujúce, že prichádza v čase, keď sa USA snažia vyrovnať s následkami pandémie, infláciou a nestabilitou na svetových trhoch.
V období medzi fiškálnymi rokmi 2019 a 2021 stúpli federálne výdavky o zhruba 50 %. Tento významný nárast výdavkov prispel k dosiahnutiu tohto dlhového maxima, čo vyvoláva otázky o budúcej ekonomickej stabilite krajiny.
Česko sa čoskoro dočká krypto regulácie – Kto a ako bude regulovať?
K dnešnému dňu Česku stále chýbajú krypto zákony. Prvou očakávanou legislatívou je implementácia Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o trhoch s kryptoaktívami (MiCA), ktorá by sa mala čoskoro dostať k prerokovaniu vláde. Ministerstvo financií v súčasnej dobe finišuje jej českú verziu.
Práve MiCA bola hlavnou témou utorkovej schôdze poslaneckého podvýboru pre ICT, telekomunikácie a digitálnu ekonomiku. Zúčastnení poslanci apelovali na jej včasnú implementáciu do českého práva. Jej očakávané prehlasovanie parlamentom je zásadné z pohľadu ochrany investorov aj licencovania českých firiem – práve tie v posledných mesiacoch páli hneď niekoľko problémov, ktoré by regulácia mohla pomôcť vyriešiť. Predovšetkým narovnať vzťahy s bankami, ktoré od minulého roku nechcú viesť českým krypto firmám účty.
Väčšina všetkých zbierok NFT je v súčasnosti bezcenná
Non-Fungible Tokens (nezameniteľné tokeny, NFT), respektíve obchodovanie s nimi, zažili už rozhodne lepšie časy. Aktuálna štúdia zistila, že zo vzorky 73 257 zbierok NFT má 69 795 nulovú trhovú kapitalizáciu. Vyjadrené percentami má v súčasnej dobe len 5 % všetkých zbierok nejakú cenu. Znamená to koniec NFT alebo len pominula zlatá horúčka?
Prvé, čo si musíme uvedomiť, je dôvod vzniku a existencie NFT. Primárne rozhodne nesmeroval na potreby obchodovania, ale na možnosť označenia jednoznačného vlastníctva v digitálnom svete. Veľmi dôležitá funkcia a možnosť tvorby nezameniteľných soulbound tokenov má podľa môjho názoru budúcnosť. Bublina okolo obrazových NFT pekne pomohla dostať tento princíp do podvedomia verejnosti.
Bonusová správa
Ruská centrálna banka chce zaviesť CBDC do roku 2025
Ruská centrálna banka uvažuje o roku 2025 ako o roku, kedy by sa digitálny rubeľ, digitálna mena miestnej centrálnej banky (CBDC), mohol dočkať širokého prijatia v krajine. Tento krok naznačuje strategický prístup centrálnej banky k modernizácii platobného styku v krajine.
Olga Skorobogatová, prvá námestníčka guvernéra Ruskej centrálnej banky, zdôraznila, že digitálny rubeľ je vnímaný ako ďalšia platobná metóda vedľa existujúcich možností, ako je systém rýchlejších platieb, platobné karty Mir, platby pomocou QR kódov/NFC, platby založené na biometrii a hotovosť.
Zavedenie ruského digitálneho rubľa vyvoláva otázky ohľadom možnosti, že občania budú dostávať štátne platby výhradne prostredníctvom digitálnej meny centrálnej banky (CBDC). To by sa podobalo platobnému systému Mir. Ten bol zavedený v roku 2014. Išlo o štátom kontrolovaný systém kartových platieb s cieľom zmierniť obavy z možných sankcií zo strany USA a Európy. Ruská centrálna banka uviedla, že digitálny rubeľ bude koexistovať s fyzickou hotovosťou a nemá ju nahradiť.
Ruská centrálna banka sa usiluje o uzavretie dohôd s Čínou, Indiou a Spojenými arabskými emirátmi o prepojení ich platobných systémov. To Rusom umožní používať digitálny rubeľ pre zahraničné transakcie. Zavedenie digitálneho rubľa pravdepodobne výrazne nezmení ani nezlepší geopolitickú situáciu Ruska. Ruskí predstavitelia navyše pripustili, že skúšky CBDC je možné vykonávať iba s technologicky schopnými a priateľskými krajinami.
Ruská centrálna banka skôr upresnila, že digitálny rubeľ nesúvisí so snahou štátu zhromažďovať biometrické údaje. Banka začala testy CBDC v 11 mestách po celom Rusku približne pred mesiacom.
Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.
ZDROJ: cryptopotato.com