Top 5 článkov za uplynulý týždeň + Predné kryptoburzy kritizované za nedodržiavanie sankcií uvalených na Rusko

Share This Post

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za minulý týždeň, skúste náš výber top 5 článkov plus bonusovú správu dňa:

SEC: Terra USD (UST) bol podvod od samého začiatku

Čoskoro to už bude rok od pádu popredného stablecoinu UST a naňho napojeného ekosystému. Ihneď po páde sa objavilo niekoľko žalôb, vrátane obvinenia Binance z predaja produktov Terraform Labs. Kwon celý čas prezentoval na sociálnych sieťach, že pád je výsledkom cieleného útoku na sieť a že ho problém veľmi mrzí. Teraz je tu ale prelomová žaloba. SEC neobvinila generálneho riaditeľa a spoločnosť Terraform Labs z diletantstva, ale z podvodu.

Zásadný rozsudok pre ochranné známky a NFT

Autorské práva sú vo svete web3 dlhodobo vnímané ako šedá zóna. Veľa známych značiek preto váha so svojim vstupom do tohto priestoru. Aktuálny rozsudok by to však mohol zmeniť. Súd rozhodol, že vydavateľ NFT porušil ochrannú známku a musí za to zaplatiť. Digitálny umelec Mason Rothschild vydal sériu NFT s názvom MetaBirkin. Odkazuje na dizajn značky Birkin, ktorú vytvorila spoločnosť Hermès. Rothschild na nej celkom slušne zarobil. Počiatočná cena každej NFT začínala na 0,1 ETH. Ale s tým je teraz koniec. Sudca rozhodol, že umelec musí zaplatiť 133 000 USD za škodu, ktorú svojím aktom spôsobil. 110 000 USD je odhadovaný umelcov zisk z predaja NFT a 23 000 USD je pokuta za „kybersquatting“ z dôvodu registrácie domény MetaBirkins.com. OpenSea túto sériu už odstránil.

Príchod Bitcoin Ordinals môže významne posunúť celý kryptomenový sektor

Príchod protokolu Ordinals, ktorý umožňuje vytváranie bitcoinových NFT, sa časovo zhoduje s veľkým cenovým skokom Bitcoinu (BTC). Keď k tomu pridáme fakt, že Komisia pre cenné papiere (SEC) nevníma Bitcoin ako cenný papier, vyvstáva pred nami budúcnosť Bitcoinu v býčích farbách. Poďme si predstaviť dva dôvody, prečo počas uplynulého mesiaca Bitcoin vzrástol na najvyššiu úroveň od polovice augusta. Prekonal tak všetky ostatné významné aktíva na krypto aj tradičných trhoch.

Bitcoin a akcie oslabujú – Na trhu nepanuje dobrá nálada

Na poslednom zasadnutí FED došlo k navýšeniu o 25 bázických bodov. To je síce menej, ako sme boli zvyknutí v priebehu roku 2022, ale napriek tomu nepanuje na trhu veľmi pozitívna nálada. Veľa to súvisí aj s vystúpeniami jednotlivých členov FED. Nálada tak jasne prevažuje jastrabie a bitcoin reaguje poklesom. V minulom roku dochádzalo k navyšovaniu sadzieb o 50 až 75 bázických bodov pri väčšine zasadnutí. Koniec roka priniesol pomerne dobré ekonomické čísla. Inflácia začala brzdiť a optimizmus sa vrátil na trhy. Trh kryptomien a hlavne Bitcoin si za január pripísal skoro 40-percentný rast a špekulovalo sa o začiatku nového býčieho trhu. Časť analytikov ale neustále upozorňovala na situáciu v dlhopisoch. Tá väčšinou predpovedá budúci vývoj akcií.

Európska únia chce urýchliť reguláciu kryptomien

Podľa najnovšej správy sa Európska únia snaží o urýchlenie zavedenia pravidiel pre kryptomeny v bankovníctve kvôli rastúcemu využívaniu digitálnych mien. Vzhľadom na to, že kryptomeny nie sú regulované, môžu byť využívané na nelegálne účely, ako je pranie špinavých peňazí alebo financovanie terorizmu. Podľa Európskej komisie majú banky v súčasnosti len minimálnu expozíciu voči kryptoaktívam a ich účasť na poskytovaní služieb súvisiacich s kryptoaktívami je obmedzená.

Bonusová správa

Predné kryptoburzy kritizované za nedodržiavanie sankcií uvalených na Rusko

Populárne krypto burzy Huobi a KuCoin boli kritizované za nedodržiavanie sankcií uvalených na Rusko v dôsledku jeho invázie na Ukrajinu. Spoločnosť Inca Digital odhalila, že tieto dve popredné burzy neprijali opatrenia, ktoré by zabránili sankcionovaným ruským bankám používať ich peer-to-peer siete.

Generálny riaditeľ spoločnosti Inca Digital Adam Zarazinski v rozhovore uviedol, že tieto transakcie často využívajú stablecoin Tether, ktorý je predmetom vlastného vyšetrovania zo strany regulačných orgánov. Môže sa tak jednať o porušenie amerických a európskych obmedzení.

Na kryptografických burzách vraj boli zneužívané debetné karty ruských bánk. Spoločnosti Huobi a KuCoin na žiadosti o komentár bezprostredne zatiaľ nereagovali.

Správa tiež upozorňuje na nedostatky v politike spoločnosti Binance, pretože tá údajne ponúka ruským používateľom „rôzne prostriedky“ na nákup kryptomien na svojej burze. Tento problém vraj pretrváva aj napriek tomu, že v marci minulého roka Binance obmedzila fiat vklady z niektorých ruských platobných kariet.

Spoločnosť Binance tieto tvrdenia však vyvracia. Burza uistila, že prísne presadzuje zákony typu „poznaj svojho zákazníka“ (know-your-customer, KYC).

ZDROJ: bitcoinist.com

Related Posts

Bitcoin se blíží 60 000 USD po 3,7% denním zisku

Bitcoin vzrostl o 3,79 % za posledních 24 hodin...

Pro hongkongské kryptoburzy se blíží konečný termín pro podání žádosti o licenci

Kryptoburzy v Hongkongu musí do 29. února požádat o...

Mad Lads‘ Backpack Exchange překračuje objem obchodů 300 milionů dolarů za 24 hodin

Kryptoměnová burza Backpack založená na síti Solana dosáhla hranice...

Americký ministr financí vyzývá federálního regulátora, aby dohlížel na stablecoiny

Janet Yellenová, ministryně financí Spojených států, řekla zákonodárcům, že...